Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

I kdyby trafiky nebyly honorované, jde o úplatek, míní žalobce

Česko

  18:30
PRAHA - V největší novodobé úplatkářské aféře, která zasáhla špičky politiky a dosud nedotknutelné lobbisty, přibydou další obvinění. Uvedl to náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár. V rozhovoru pro server Lidovky.cz zároveň odmítá argumentaci jednoho z obviněných, exposlance Marka Šnajdra, že nemohl být uplacen, když si postem ve státním podniku Čepro oproti funkci poslance finančně pohoršil.

Náměstek vrchního žalobce Pavel Komár (vpravoú a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. foto: ČTK

Lidovky.cz: Kolik lidí už jste vyslechli?
Zatím pouze osoby obviněné, někteří podávali vysvětlení. Situace je poměrně čerstvá, když si uvědomíte, že první osoby jsme zadrželi teprve ve středu večer, běžela 48 hodinová lhůta na vzetí do vazby, provedli jsme přes 30 domovních prohlídek. Zatím nebyl prostor pro všechny úkony.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Rozšíří se v nejbližší době okruh obviněných?
Dá se to očekávat.

Lidovky.cz: Bude mezi nimi Petr Nečas?
Nějaké další procesní kroky budou následovat, ale ve vztahu k jakým osobám budou a kdy, to určitě nebudeme říkat předem.

Lidovky.cz: Proč ale ve vazbě skončila kvůli uplácení paní Nagyová a další čtyři lidé, ale pan Nečas nikoliv? Z obvinění vyplývá, že úplatek ve formě postů ve státních firmách "slíbil a zajistil".
Kdo chce najít odpověď, najde ji, je logická. Kdo zná trestní řád, další zákony a předpisy včetně ústavy, ví, proč takto postupujeme. Myslím, že naše kroky jsou předvídatelné.

Petr Nečas na výkonné radě ODS.

Lidovky.cz: Pozvali jste si pana Nečase k výslechu? 
Nevím o tom. Šéf týmu dozorových státních zástupců akorát ladí s policejním orgánem plán vyšetřování, takže sám nevím. 

Lidovky.cz: Mohou očekávat pozvánku k výslechu i ministři Kalousek a Stanjura či šéfové ČEZ Beneš a ČD Žaluda, kteří v případu podle obvinění figurují?
Tyto úkony lze očekávat.

Lidovky.cz: Advokát Marka Šnajdra upozorňuje, že jeho klient nemohl být uplacen, protože si získáním místa v dozorčí radě Čepra pohoršil. Stíhali byste ho i za získání místa popeláře?
My říkáme, že úplatkem je jakákoliv neoprávněná výhoda. I kdyby funkce byla zcela nehonorovaná, podle nás jde o úplatek. Pokud se dotyčná osoba k pozici nedopracuje standardním způsobem, ale na základě jiného jednání, kdy po ní někdo něco chtěl, aby se nějak zachovala, za což jí přislíbil nějakou pozici, tak i kdyby nebyla honorovaná, jedná se o neoprávněnou výhodu.

Z každé funkce vyplývají i jiné výhody než mzda a plat. Pokud jste v představenstvu nebo dozorčí radě společnosti, můžete její chod ovlivňovat. U každého ze tří poslanců je to jiné, ale podle nás všichni přijali neoprávněnou výhodu pro sebe nebo pro jiného.

Lidovky.cz: Máte v případě exposlance Šnajdra indicie, že jeho post byl dočasný a v budoucnu mohl získat lepší, aby jeho trafika tolik nebila do očí?
Nebudu komentovat.

Lidovky.cz: Advokát Václav Láska si myslí, že právně vycházíte z jeho trestního oznámení. Hraje v kauze nějakou roli?
Nerad bych mu bral pocit satisfakce, ale nehraje. Z usnesení lze zjistit, že jednání obviněných jsme sledovali on-line. S trestním oznámením pana doktora Lásky jsme byli seznámeni, ale nebylo pro nás nijak přínosné, i když je dobře napsané.

Lidovky.cz: V další větvi vyšetřování kolem lobbistů Romana Janouška a Ivo Rittiga jste uvedli, že jste zabavili 120 až 150 milionů korun. Proč neříkáte přesnou sumu?
To je v oblasti, u níž jsme dopředu řekli, že se o ní nebudeme vyjadřovat, spadá do sféry prověřování. Ale co se týče oné částky, na tiskové konferenci jsme skutečně nevěděli, kolik přesně bylo zajištěno. Popravdě tu informaci nemám ani dnes a nepídím se po ní. Není to priorita.

Lidovky.cz: Komu peníze patří?
Máme samozřejmě nějakou představu.

Policisté v domě lobbistu Rittiga s největší pravděpodobností nezastihli. Podle informací médií je momentálně v Chorvatsku.

Lidovky.cz: Patří Rittigově spolupracovníkovi Václavu Rybovi, nebo ne?
Nebudeme tu představu zveřejňovat.

Lidovky.cz: Obviníte někoho v této větvi vyšetřování?
Není na místě to komentovat.

Lidovky.cz: Proč jste v případu sledování premiérovy manželky propustili šéfa vojenského zpravodajství Milana Kovandu ?
Vypovídal způsobem, který potvrzoval usnesení o zahájení trestního stíhání. Můžeme se bavit, zda jde o úplné doznání, nebo ne, stran subjektivní stránky, takovéto vnitřní přesvědčení, co jsem spáchal. Jeho úhel pohledu na to může být jiný než náš, ale pokud jde o samotné jednání, to popsal a přesně doznal. Neviděli jsme důvod, proč se obávat ovlivňování svědků. 

Lidovky.cz: Všichni ostatní tedy vypovídali jinak?
Dá se z toho dovodit, že se nedoznávali.

Lidovky.cz: Aspiruje Kovanda na post spolupracujícího obviněného?
Ne, ani jsme o tom neuvažovali, je tam procesní překážka. Trestná činnost, pro níž je stíhán, nenaplňuje znaky, aby tam tento institut mohl být použit.

Lidovky.cz: Jaké znaky máte na mysli?
Nemáme potvrzeno, že by páchaná trestná činnost, probíhala v organizované skupině.

Lidovky.cz: Může tohoto institutu využít někdo v další větvi vyšetřování?
Ne, ale jsou zde jiné instituty: dohoda o vině a trestu, kde se ovšem předpokládá, že dotyčná osoba prohlásí svoji vinu. Tuto možnost má až do podání obžaloby.

Lidovky.cz: Vyslechli jste už podruhé Janu Nagyovou?
Nevím o tom, ale mělo by se tak stát ještě tento týden.

Lidovky.cz: V jakém je stavu? Údajně jste nemohli dokončit výslech kvůli jejímu vysílení...
Mám za to, že to nebylo přesně takto, ale nebyl jsem u výslechu až do konce. Nechci to proto komentovat. Na počátku prohlásila, že se cítí být unavena, ale je plně schopna výslechu. Rozhodně by ji nikdo nenutil, kdyby se necítila být v kondici.

Policisté odvážejí obžalovanou Janu Nagyovou z oddělení na Masné ulici v Ostravě k Okresnímu soudu v Ostravě Porubě

Lidovky.cz: Cítíte kvůli vyšetřování politický tlak? Kontaktoval vás někdo z politické scény?
Nekontaktoval, tlak necítím od nikoho. Samozřejmě sem tam se podívám do novin, ale všichni máme natolik dlouhou praxi, zkušenosti a troufnu si říct, že takové osobní předpoklady, že nejsme způsobilí se nechat vyvést z rovnováhy. 

Lidovky.cz: Jak vnímáte dění od čtvrtka, je to pro vás něco nového, nebo jde o běžnou rutinu?
Běžná práce to určitě není. Není zvykem, že by u klasických trestních kauz každý měl potřebu se k nim vyjádřit - počínaje novináři a konče současnými a bývalými politiky. Jak říkám, jsme schopni ustát jakýkoliv tlak a jsme zvyklí i na horší záležitosti. Rozhodně třeba nemáme obavy o naše bezpečí.

Razie, která vedla k pádu vlády

  • Policie provedla ve čtvrtek rozsáhlou razii. Zasahovala na Úřadu vlády, na pražském magistrátu, v Lesích ČR, ve firmě Kardio Port a provedla přes 30 domovních prohlídek, mimo jiné u šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové, kmotrů Ivo Rittiga a Romana Janouška či někdejšího žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. ČTĚTE ZDE:
  • Policie zatkla 8 lidí: Janu Nagyovou, vedoucího Úřadu vlády Lubomíra Poula (toho jako jediného neobvinila), bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu, bývalého náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce ve funkci ředitele VZ Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka. Vyšetřovatelům unikl další exposlanec ODS Marek Šnajdr, který se ale sám přihlásil na policii v pátek a byl také zadržen. SOUHRN DNE ČTĚTE ZDE:
  • Policie zabavila množství dokumentů a také až 150 milionů korun (nezveřejnila, v jaké měně) a desítky kilogramů zlata.
Policisté odvážejí obžalovanou Janu Nagyovou z oddělení na Masné ulici v Ostravě k Okresnímu soudu v Ostravě Porubě
  • Policie viní Janu Nagyovou, že zneužila tajnou službu ke sledování tří osob včetně Nečasovy ženy Radky, s niž se premiér rozvádí. Ze zneužití pravomoci veřejného činitele viní vedle ní i Páleníka, Kovandu a Pohůnka, kteří sledování posvětili. ČTĚTE ZDE:
    Nagyovou obvinila policie i z korupce. Měla organizovat uplácení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra, prostředníkem měl být Boček. ČTĚTE ZDE:
    Naopak Rittiga, Janouška, bývalého šéfa odboru městského investora Jiřího Tomana či vlivného člena ODS Tomáše Hrdličku, o nichž se mluví v usnesení o trestním stíhání Nagyové, policie nezadržela, nevyslechla, ani neobvinila. Rittig, Janoušek a Hrdlička byli v době razie v zahraničí. SOUHRN DNE ZDE:
  • Soud poslal do vazby sedm obviněných: Nagyovou, Tluchoře, Fuksu, Šnajdra, Bočka, Páleníka a Pohůnka. Kovanda se doznal a soud ho ponechal na svobodě. SOUHRN DNE ZDE:
  • V neděli večer ohlašuje premiér Petr Nečas demisi. Končí s ním celá vláda. VÍCE ZDE:
Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...