Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

I vy Češi se přece chcete bránit proti nepřátelům, říká íránský diplomat

Svět

  17:44aktualizováno  9. listopadu 17:03
PRAHA - Nový íránský chargé d’affaires v Praze Rašíd Hasanpúrbei obhajuje v rozhovoru pro LN volby íránského prezidenta i kontroverzní diskusi o holokaustu.

Rashid Hassanpourbaei foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

V Česku jste od září, je to vaše první diplomatická mise?
Ne, ne již čtvrtá. Nejdříve jsem byl v Německu, zrovna v době když se spojovalo, poté v Moskvě, v době když se rozpadal Sovětský svaz. Následovalo Irsko, kdy se hovořilo o znovusjednocení ostrova a nakonec Česko. Můžete teď tedy očekávat něco jako znovuspojení se Slovenskem (smích). Bude to moje posední mise, protože podle našich pravidel může diplomat sloužit v zahraničí pouze čtyřikrát.

Vzájemné vztahy Česka a Íránu jsou poznamenány problémy kolem perského vysílání amerického rádia Svobodná Evropa z Prahy. Dlouhodobě jsou pouze na úrovni chargé d'affaires, nikoliv velvyslanců. Myslíte, že se to může v dohledné době změnit?
Vztahy Íránu a Československa byly v minulosti plnohodnotné a velmi dobré. Česká republika však poskytla své území jako platformu pro vysílání rádia Farda, které je vůči Íránu nepřátelské. Omezení diplomatických styků byla reakce na něj. Ale musíme se dívat do budoucna a já věřím, že navážeme na naši spolupráci v minulosti. Američané si postavili v Praze novou budovu a navýšili také ohromě rozpočet na vysílání v perštině, nicméně účinnost tohoto rádia co se týče oslovování našich lidí, je velmi malá.

Ale podle jiných informací je toto vysílání v Íránu relativně populární a například během protestů proti údajně zmanipuliovaným prezidentským volbám v červnu, bylo pro mnoho lidí jediným alternativním zdrojem informací.
Já ale mluvím o většině lidí. Každé vysílání si najde své posluchače, to není žádné tajemství a nebudeme to popírat, nicméně důležitá je celková účinnost. Lidé mají satelity či internet, je spousta možností kde získat informace. To, co vysílá Farda si dokáží porovnat s realitou a vědí, že to není pravda. Demokracii nemůžete importovat zvenčí. Každá země k ní musí najít cestu sama. To je její pravý smysl. Naše demokracie je islámská a vychází z našich kulturních tradic.

Letos v červnu svět šokovaly zásahy při protestech proti zmanipulovaným volbám. Jak můžete mluvit o demokracii, když složky režimu - revoluční gardy - brutálně bijí demonstranty, pouze kvůli jejich odlišným názorům?
Silná opozice je nedílnou součástí každé demokracie, jsou to dvě strany jedné mince. Opozice ale musí hrát podle pravidel. Musí se ztotožňovat s demokratickými procesy a ne s násilím. Hlavní proud opozice u nás není proti systému, funguje v rámci něho. Ti kteří jsou proti systému, vlastně vůbec nejsou politickými skupinami – nedodržují pravidla a dělají problémy. Každá země má speciální jednotky proti výtržníkům. Jak odpovědět na násilí jinak než násilím?

LN v té době otiskly exkluzivní svědectví dívky z Isfahánu, která popisovala otřesné případy, jako bití těhotných žen či shazování studentů ze střech univerzit a následné zastrašování pozůstalých. Myslíte, že je to přiměřená reakce na nepokoje?
Z jednoho svědectví není možné dělat takovéto závěry. Podle nedávného nezávislého průzkumu, dokonce amerického, více než 70% lidí v Íránu věří, že výsledky voleb byly v pořádku. A vůbec, jaká země ve světě nemá chyby? Nějaké podvody se jistě odehrály, ale pouze okrajově. Náš systém je založen na brzdách a protiváhách a žádné masivní falšování by neprošlo, to bych chtěl zdůraznit. Volební podvody se objevují i ve Francii či Británii. Porovnávejte naši demokracii s ostatními zeměmi našeho regionu, uvidíte ten obrovský rozdíl.

Americký prezident Obama po svém zvolení prohlašoval, že hodlá změnit blízkovýchodní politiku USA a být mnohem vstřícnější než jeho předchůdce. Od vašeho znovuzvoleného prezidenta však žádné pozitivní kroky nepřicházejí a pokračuje ve své kontroverzní politice. Není teď v ústupcích na tahu Írán?
Obama vzbudil ve světě velká očekávání, za která dostal i Nobelovu cenu. Ve svých nározech je ale v rámci politiky USA velmi osamocen. Je pod tlakem velmi silných lobby.. Sice mluví hezky, ale slova musí následovat činy. Je to paradoxní ale americký estabilishment jede stále v kolejích jeho předchůdce Bushe. Obama žádných významných úspěchů zatím nedosáhl.

Írán ale v očích velké části světové veřejnosti představuje hrozbu. Pokračujete v kontroverzním jaderném programu, testujete rakety schopné zasáhnout EU. Proč země, která čelí velkým ekonomickým problémům, vynakládá takové obrovské prostředky na tyto programy?
Právo na sebeobranu každé země je zakoveno v Chartě OSN. V dějinách nenajdete příklad toho, že by Írán na někoho zaútočil.

Kým je tedy Irán ohrožován?
A kdo ohrožuje Česko? Proč jste pod deštníkem NATO? Chcete se přece bránit proti potencionálním nepřátelům.

Ale je tu rozdíl v tom, že v Česku nejsou lidé zabíjeni revolučními gardami na demonstracích, a náš prezident nevyhrožuje žádné zemi, že ji smete do moře.
Ale naopak, to Izrael neustále vyhrožuje naší zemi a to naprosto jasně. Náš prezident se jen staví těmto hrozbám čelem, a upozorňuje, že odpověď na jakýkoliv izraelský útok nebude nijak mírná. Jeho pozice je v tomto naprosto pochopitelná. Je to rovnice: hrozba rovná se náležitá odpověď.

To samé si však říkají i Izraelci, jejichž "sionistický režim" je terčem Ahmedínedžádových slovních výpadů. Proč chce zničit režim, který je ustaven na základě svobodných voleb podle všech demokratických standartů?
Podívejte se ale jak se ten režim chová. Nedodržuje žádné rezoluce OSN, všechny zůstaly jen papíře. Co zprávy o izraelských zločinech v Gaze? Izrelská politika jde naprosto proti veřejnému mínění celého světa.

Nevím, jestli existuje nějaký celosvětový průzkum. Ale například v Česku je podpora Izrale veliká.
Ano, podpora existence Izraele, ale ne jeho chování. Chování režimu na okupovaných územích se odsuzuje i tady. Izrael sám má problém s legitimitou vlastního režimu.

Takže jí zpochybňujete?
My bereme Palestinu jako celek i s obyvateli, kteří byli vyhnáni v roce 1948. Máme plán jak situaci řešit. Uprchlíci se musí navrátit a v následných svobodných volbách se rozhodne o budoucnosti a legitimitě režimu.

Uprchlíci ale žíjí v táborech po dvě nebo tři generace, proč nebyli například v Sýrii začleněni do společnosti a Írán jejich segregaci navíc ještě podporuje?
Ale oni se přece chtějí vrátit domů!

Vždyť ten domov nikdy neviděli, narodili se jinde a jejich rodiče většinou také. To je jako kdyby Sudetští Němci, kteří byli po válce vyhnáni z Československa stále žili v táborech za hranicemi.
To ale byli Němci, takže šli logicky po válce do Německa…Palestinci musí do Palestiny.

Což by ovšem zcela rozložilo izraelský politický systém, jelikož je demokratický a židé by byli přehlasováni.
A myslíte si že izraelský systém je skutečně demokratický?

Podle tradičních standartů ano.
Nemyslím si, že izraelští Arabové mají plnou svobodu a navštěvovat svá posvátná místa. Čelí mnoha omezením a diskriminaci. Navíc i nedávná Goldstonova zpráva OSN jasně kritizuje nedodržování lidských práv při letošním izraelském útoku na Gazu. Palestinci nejsou dost silní aby mohli prosazovat svá práva. Izrael se ale musí postavit tváří v tvář realitě.

Proč íránský prezident neustále dráždí svět zpochybňováním holokaustu?
Jeho tvrzení bývají často zcela dezinpretována. Názory našeho prezidenta vycházejí z toho, že Izrael zneužívá holocaustu k ospravedlňování své politiky. To je ten hlavní problém. Zpochybňovat holocaust je nesmyslné, ale musí se nadále zkoumat, hlavně co se týče počtu obětí.

Ale tomu se už od války věnuje spousta vědeckých institucí. V čem jsou počty obětí holocaustu sporné? Co chce váš prezident zpochybňovat například na tom, že v holocaustu bylo zavražděno téměř 80 tisíc českých židů?
Stále se objevují nová svědectví… Jde ale právě o ta čísla a jejich zneužívání Izraelem a jeho lobby.

Ale teď nejde o Izrael. Jde o zpochybňování smrti českých občanů.
Historie by se měla zkoumat bez jakéhokoliv omezení. Proč by měl být holocaust výjimkou? Jak se liší od jiných tragédií? Výzkumníky by nikdo neměl omezovat. A to se děje. Znáte Rogera Garaudyho (francouzský popírač holocaustu – pozn.red)? To je jeden z nejznámějších případů. Začal zkoumat holocaust, ale francouzská vláda mu výzkum zakázala a byl vyhozen z univerzity. Výzkumy které nehrají do karet Izraeli se zakážou. A právě o tom prezident Ahmadínedžád mluví. Navíc holocaust se udál v Evropě, není důvod ho používat jako argument na Blízkém východě. Každá manipulace je špatná.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!