Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Imigrační politika EU je striktní. Nezmění to ani tragédie u Lampedusy

Svět

  15:15
BRUSEL - Severní země Evropské unie doma čelí narůstajícímu populismu a vždy odmítaly pomáhat s přistěhovalectvím v jižních státech jako je Itálie a Řecko. Ani nedávná tragédie u italského ostrova Lampedusa, kde utonuly stovky afrických běženců, a nové volání po větší solidaritě v rámci přistěhovalecké politiky unie na tom ale nejspíš nic nezmění, míní agentura AFP.

Uprchlický tábor na italském ostrově Lampedusa foto: Reuters

Evropská komise si léta marně přeje, aby v přistěhovalecké politice ustoupil národní egoismus a nahradil ho skutečně společný evropský přístup. Chce rovněž otevřít nové cesty pro legální přistěhovalce do zemí EU.

ČTĚTE TAKÉ:

Imigrace? Hrozba

"Imigrační politika je rozdrobená a v rukou ji mají ty členské země, které ji posuzují z pohledu svých domácích starostí. Přistěhovalectví se vnímá jako hrozba, jako problém. Měli bychom přitom vidět, co vše prospěšné může přinést," řekl mluvčí švédské eurokomisařky pro vnitřní záležitosti Cecilie Malmströmové.

Švédská ministryně pro evropské záležitosti Cecilia Malmströmová

Členské státy v době, kdy u mnohých z nich sílí extremistické a nacionalistické strany, ale nehodlají vyslyšet komisi a přijmout na svém území více imigrantů.

Britský premiér David Cameron, kterého zneklidňuje sílící konkurence v podobě nacionalistické strany UKIP, přístup k přistěhovalectví citelně zpřísnil. V Nizozemsku se zase šéf parlamentní krajní pravice Geert Wilders postavil proti rozhodnutí vlády, aby země přijala 250 syrských uprchlíků. Podle něj se o ně mají postarat bohaté arabské země.

Mluvčí současného litevského předsednictví EU v pátek uvedl, že je vyloučeno, aby se jakkoli měnilo pravidlo, podle něhož kandidáti o získání azylu v EU o něj mohli požádat jen v té zemi, kterou do unie vstoupili. Pravidlo platí od roku 2003.

Co s uprchlíky?

V rámci společného postupu k přistěhovalectví EU především vytvořila agenturu FRONTEX pro hlídání vnějších hranic unie. Agentura, která vznikla v roce 2004, má analyzovat migrační cesty, vyvozovat závěry a organizovat operace u pozemních a námořních hranic.

Agentura disponuje rozpočtem 85 milionů eur, což někteří považují za směšně málo. "FRONTEX v posledních dvou letech zachránil ve Středozemním moři 16 000 životů," tvrdí mluvčí Malmströmové Michele Cercone, jehož cituje agentura AFP.

Itálie, kam od začátku letošního roku přišlo dalších asi 25 000 imigrantů, o účinnosti FRONTEXu pochybuje. Podle senátora Maurizia Gasparriho se jedná o "neúčinnou, neexistující strukturu". "Evropa nedává peníze na přijetí uprchlíků a nemá ve Středomoří ani loď, která by pomohla imigrantům v nesnázích," řekl zákonodárce.

EU se chystá spustit nový systém, který by měl lépe odhalovat, identifikovat a pomáhat plavidlům, která jsou plná přistěhovalců a v ohrožení. Systém Eurosur má začít fungovat od 2. prosince a má i své odpůrce.

"Jen to ztíží příjezd imigrantů do Evropy, což zákonitě vyvolá nové tragédie, hledání nových cest, které budou pro přistěhovalce stále nebezpečnější a dražší," soudí například odbornice na přistěhovalectví Claire Rodierová. Eurosur podle ní neřeší hlavní problém, za který pokládá důvody, které vedou imigranty či uprchlíky k cestě do Evropy.

Potápěči prohledávají vrak u Lampedusy:

Autoři: ,

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...