Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Indové mi lhali, zuří spisovatel Rushdie

Lidé

  7:00
Spisovatel nepřijel na literární festival do Indie kvůli hrozbě atentátu. Nyní si ale myslí, že tam nebyl vítán.

Salman Rushdie. Spisovatel (na archivním snímku z roku 2008) je pro muslimy nepřijatelný kvůli své knize Satanské verše. foto: ČTK

Právě probíhajícího literárního festivalu v indickém Džajpuru se účastní stovky předních světových autorů a desetitisíce hostů. Veškeré dění se však paradoxně točí okolo jednoho z nepřítomných spisovatelů. Salman Rushdie po varování indických tajných služeb nepřijel z obav o svoji bezpečnost. Nyní však přišel s obviněním, že výhrůžky o hrozícím atentátu byly plané a Indie si jen nepřála, aby jeho účast způsobila pozdvižení mezi muslimskou částí obyvatelstva.

Bombajský rodák Rushdie je v islámském světě v nemilosti od roku 1988. kdy vyšly jeho Satanské verše. Íránský vůdce ajatolláh Chomejní na něj vydal v roce 1989 fatvu, v níž žádal pro Rushdieho smrt. Autor, který už řadu let žije ve Velké Británii, se tak permanentně musí mít na pozoru před islámskými fundamentalisty.

V pátek se měl zúčastnit zahajovacího ceremoniálu na džajpurském festivalu ve státě Rádžasthán, kam byly spolu s ním pozvány osobnosti jako britský dramatik Tom Stoppard či autor románu Anglický pacient Michael Ondaatje.

Salman Rushdie

Rushdie však do Indie neodcestoval. Ještě před vypuknutím samotné akce proti jeho účasti protestovaly místní islámské skupiny. Maulán Abdul Kásim Numání, vedoucí představitel vlivné náboženské školy zaměřené na konzervativní formu islámu, pro Rushdieho dokonce požadoval zákaz vydání víza ke vstupu do Indie. Tento požadavek se však ukázal jako nesmyslný, protože Rushdie jako indický rodák žádná povolení k cestám do země nepotřebuje.

Těsně před odstartováním festivalu přišlo varování indických úřadů, že se na Rushdieho chystá útok. "Je mi líto, že nebudu v Džajpuru. Bylo mi řečeno, že šéf bombajské mafie vyslal dva ozbrojence, aby mě zlikvidovali. Místo toho udělám videovstup. Zatraceně," svěřil se spisovatel na sociální síti Twitter. Mezi účastníky akce to vyvolalo vlnu solidarity a několik spisovatelů v pátek na Rushdieho počest předčítalo úryvky ze Satanských veršů. Indie se však řadí k zemím, kde je tato kniha zakázaná, a čtveřice autorů musela ze strachu před zatčením festival předčasně opustit.

V neděli Rushdie obvinil indické úřady z toho, že si hrozbu atentátu pouze vymyslely, aby se vyhnuly potížím spojeným s jeho pobytem v Indii.

"Prověřil jsem tu informaci a zjistil, že byla lživá. Jsem pobouřený a rozzlobený," citovala jeho slova britská BBC. O výhrůžkách na adresu Rushdieho neměl tušení ani šéf místní policie, který měl být do celé věci zasvěcen.

Může za to politika?

V ohrožení je nakonec i výše zmíněné Rushdieho videoposelství naplánované na dnešní, závěrečný den akce. Podle listu The Hindu se proti němu ohradila místní vláda. Důvod? Organizátoři ji prý předem nepožádali o zvláštní povolení.

Britská média se domnívají, že za pozdvižení okolo Rushdieho mohou blížící se důležité volby v jednom z nejlidnatějších indických států Uttar Pradéš. Spisovatel už v roce 2007 na festivalu v Džajpuru vystoupil a obešlo se to bez jakýchkoli problémů. Nyní před klíčovým hlasováním si však politické strany pravděpodobně nechtějí znepřátelit 18procentní muslimskou menšinu.