Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Inspekce obvinila policejní gang, který fingoval dopravní nehody

Česko

  11:14aktualizováno  17:14
PRAHA - Skupina 14 policistů a 157 dalších lidí byla obviněna kvůli fingování dopravních nehod a vloupání do aut. Pojišťovnám údajně způsobili škodu za 29,5 milionu korun, částka však není konečná, protože na desítkách dalších případů kriminalisté pracují. Sdělila to mluvčí Inspekce policie ČR Martina Lídlová.
Městská policie - ilustrační foto.

Městská policie - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Kauzu podle Dagmar Koutské z České pojišťovny (ČP) odstartovala fingovaná nehoda na železničním přejezdu ve Vraňanech, při níž se zranili dva lidé. Srážce s rychlíkem tehdy mohl zabránit výpravčí, který ale omylem zastavil provoz na jiné trati.

Celkem policie navrhla zahájit trestní stíhání u 14 policistů ze středočeského krajského ředitelství, dvou bývalých policistů, třech vojáků z útvaru v Klatovech a Jincích a 213 civilistů. U části z nich ještě stíhání nebylo zahájeno. Dopustili se podle policie zneužití pravomoci veřejného činitele, přijímání úplatku, podplácení, pojistného podvodu, nedovoleného ozbrojování a neoprávněného nakládání s osobními údaji.

Skupina opakovaně hlásila stejná auta jako bouraná
Za dobu několikaletého vyšetřování bylo zdokumentováno více než 200 případů. Několik desítek dalších je podle Lídlové rozpracováno."Je to případ starý dva roky a všichni policisté až na jednoho byli už před dvěma lety propuštěni," řekl ředitel středočeské policie Václav Kučera. Poslední z příslušníků je podle něj dlouhodobě postaven mimo službu.

Podle dřívějších informací měla skupina několik aut, která opakovaně hlásila jako bouraná a inkasovala pojistky. Před každou akcí je vždy "přestrojila", aby vypadala na pohled jinak, případně je "dobourávala". Při domovních prohlídkách našli policisté u obžalovaných například doklady k vozidlům, potvrzení o technických prohlídkách a další důkazy.

Za hlavní organizátory označila inspekce před dvěma lety jednoho z bývalých policistů a jednoho civilistu. Role měli ve skupině rozdělené, například vojáci podle Lídlové fungovali jako řidiči a fiktivní majitelé aut a dopravní policisté z Mělníka a z Prahy-venkova pak fingovanou nehodu či vloupání do vozidel zdokumentovali pro pojišťovnu.

Na odkrývání spolupracovali i pojišťovny
Na akci nazvané Užovka spolupracovaly při rozkrývání pojistných podvodů i pojišťovny. Podle Koutské kauzu pojistných podvodů odstartovala fingovaná nehoda ve Vraňanech v březnu 2007, kdy jeden z členů skupiny umístil auto na železniční přejezd mezi Vraňany a Cítovem a další dva mu pomáhali.

Všichni tři už byli za tento pokus o pojistný podvod potrestáni. Kauzu výpravčího, který zastavil provoz na špatné trati, Nejvyšší soud vrátil vloni k novému projednání, původně dostal tříletý podmíněný trest.

"České pojišťovny se týká 80 pojistných událostí a je v nich zapojeno 120 lidí," řekla Koutská. V kauze podle ní nefiguruje žádný zaměstnanec ČP. Skupina pojišťovně způsobila škodu zhruba 12 milionů korun.

Do případu se zapojila i Allianz pojišťovna. "Velkou roli při vyšetřování pojistných podvodů sehrála také možnost využívat moderní software, který dokáže najít souvislosti i mezi zdánlivě zcela nesouvisejícími případy," sdělil mluvčí Allianz Václav Bálek. Podle něj tato technika dokáže do detailů analyzovat i starší případy.

Za celý loňský rok šetřily pojišťovny v ČR přibližně 3100 podezřelých škod u motorových vozidel a prokázaly pojistné podvody v celkové hodnotě asi 360 milionů korun.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...