Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Inspektoři zkontrolují v Íránu zařízení na obohacování uranu 25. října

Svět

  15:22
TEHERÁN - Zástupci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) provedou inspekci nově objeveného íránského jaderného zařízení 25. října. Dnes to po jednáních v Teheránu řekl generální tajemník MAAE Muhammad Baradej.

Konference mezinárodní agentury pro atomovou energii. foto: ČTK/AP

Nedlouho poté íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád podle médií prohlásil, že mezi Íránem a MAAE nezůstává žádná nejasná otázka, a to díky "dobré spolupráci".

Agentura AFP kromě toho informovala, že 19. října se ve Vídni sejdou zástupci USA, Francie a Ruska, aby s Teheránem probrali možnosti a způsoby obohacování uranu v budoucnosti.

Baradej novinářům řekl, že jeho jednání o podmínkách nových inspekcí v íránských jaderných zařízeních byla úspěšná. Spor o jádro může být podle něj vyřešen pomocí diplomacie a vztahy Západu a Íránu se vyvíjejí od "spiknutí" ke "spolupráci".

"Díky dobré spolupráci mezi Íránem a MAAE byly vyřešeny důležité otázky a mezi Íránem a agenturou žádná nejasná otázka nezbývá," prohlásil podle íránské agentury ISNA Ahmadínežád.

Také šéf Íránské organizace pro jadernou energii a viceprezident Alí Akbar Sálehí uvedl, že jednání s Baradejem byla úspěšná.

MAAE chce za tři týdny provést inspekci v zařízení na obohacování uranu, které leží nedaleko posvátného města Kómu. "Je pro nás důležité, abychom ohledně Kómu naplno spolupracovali," řekl šéf MAAE. Írán souhlasil s inspekcemi agentury v zařízení na čtvrteční schůzce se šesti velmocemi ve švýcarské Ženevě.

Podle Baradeje je potřeba vyslat do Íránu inspektory, kteří by potvrdili, že záměry Íránu jsou mírumilovné. Baradej dnes dodal, že neexistuje konkrétní důkaz, že Írán usiluje o jaderné zbraně, nicméně že MAAE je i nadále znepokojena kvůli možnosti, že by tomu tak mohlo být.

Podle AFP by zástupci tří mocností a Íránu měli 19. října ve Vídni hovořit o způsobech, jak v budoucnosti bez nebezpečí dopomoci Íránu k obohacenému uranu. Právě kvůli tomuto procesu Západ Teheránu nedůvěřuje. Domnívá se, že Írán chce vyrobit jadernou bombu.

Íránský delegát minulý týden v Ženevě souhlasil s tím, že jeho země by mohla posílat slabě obohacený uran k dalšímu obohacení do jiných zemí. Jde o uran potřebný pro výzkumný reaktor a obohacovat pro Íránce by ho mohly Rusko a Francie.

Autor: