Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Omyl polského ministra je hitem internetu. Mluvil o jednání s neexistujícím státem

Svět

  14:28
NEW YORK/PRAHA - Jednání polského ministra zahraničí Waszczykowského se zástupci zemí jako je karibský San Escobar nezůstalo bez odezvy. Stát s takovým názvem totiž neexistuje. Přesto se vloudil polskému politikovi do úst, když hovořil o zemích, u nichž lobboval kvůli místu v Radě bezpečnosti OSN. Sociální sítě ihned reagovaly, vznikl účet fiktivní země a bezpočet vtipů o ministrově omylu pod #SanEscobar.

Šéf polské diplomacie Witold Waszczykowski (vlevo) a německý ambasador ve Varšavě Rolf Nikel. foto: Reuters

Witold Waszczykowski v úterý řekl, že se v New Yorku setkal se zástupci téměř 20 států. Ve snaze přesvědčit k volbě Polska na místo nestálého člena Rady bezpečnosti OSN v letech 2018 a 2019 jednal „poprvé v historii“ i s diplomaty ze zemí Karibiku, „jako je Belize či San Escobar“, řekl polský politik. Jenže většina lidí ihned poukázala na to, že druhý jmenovaný stát vůbec neexistuje.

Americké tanky v Polsku jsou hrozba, tvrdí Moskva. Trumpa však vyhlíží s nadějí

Mluvčí polského ministerstva se snažila uvést vše na pravou míru. Uvedla, že se ministr přeřekl a ve skutečnosti myslel zemi Svatý Kryštof a Nevis rozkládající se na dvou ostrovech Malých Antil. Ve španělském originále se nazývá „San Cristóbal y Nieves“. Na to, aby zastavila zneužití faux pas šéfa diplomacie uživateli sociálních sítí, už ale bylo pozdě.

Na Facebooku vznikla stránka s mapami a fotografiemi imaginární země, včetně informace o počátcích práce na soše Waszczykowského za zásluhy o zlepšení bilaterálních vztahů s Polskem.

Podobně se na Twitteru zjevil účet San Escobar. Hovoří o politikách země, zveřejňuje fiktivní fotografie s přírodními krásami.

Uživatelé na Twitteru dokonce sdílejí imaginární místní bankovku, na níž je upravená fotografie lídra polské vládní strany Právo a Spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského.

Není to poprvé, kdy se některému světovému politikovi povedl podobný omyl. Proslul tím například americký exprezident George Bush mladší. Kvůli jeho nezvyklým prohlášením, výslovnosti cizích slov, jejich přetváření a jiným lingvistickým chybám dokonce vznikl novotvar „bušismus“. Britský deník The Guardian dokonce vytvořil soubor všech podivných Bushových vyjádření.

Příkladem z bližší minulosti může být nastupující americký prezident Donald Trump, který byl po jedné z předvolebních debat s protikandidátkou Hillary Clintonovou nařčen, že si vymyslel slovo „braggadocious“. Ukázalo se však, že podle slovníku Merriam-Webster takové slovo bylo používáno v 19. století a znamenalo „otravná a přehnaná řeč někoho, kdo se snaží působit velmi pyšně či odvážně“. Slovo je to však tak ojedinělé, že se v současných slovnících vůbec nevyskytuje.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...