Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Investor chce zbourat prvorepublikovou vilu v Podolí. Řekněte ne, žádají lidé v petici

Česko

  5:00
PRAHA - Byla to zřejmě jedna z prvních vil, která vyrostla ve svahu nad vodárnou v pražském Podolí. Dokonce se podle ní řídil urbanismus v blízkém okolí a celá vilová čtvrť nad Veslařským ostrovem je dodnes architektonicky zajímavou lokalitou. Jenže domu v ulici Pod Klaudiánkou s číslem orientačním 19, ve které stále bydlí vdova po významném českém pediatrovi, nyní hrozí demolice.

Prvorepubliková vila v ulici Pod Klaudiánkou v pražském Podolí. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Když se to v sousedství rozneslo, vlna společné nevole mezi spoluobčany a sousedy nás přiměla vznést petici jako vlastně jediný možný prostředek protestu. A dát zastupitelům vědět názor občanů,“ říká ke vzniku petice architektka Dana Fenclová, která bydlí opodál. Je jednou z více než desítky lidí, kteří se při sbírání podpisů angažují a věnují mu většinu volného času.

Nejen coby členka petičního výboru, ale zejména jako architektka tvrdí, že zamýšlená novostavba by výrazným způsobem narušila současný urbanistický charakter okolí. „Stavba svou nadměrnou užitnou kapacitou zruší právě ten ráz a pohodu bydlení, kterou chce využít,“ myslí si Fenclová.

Investice do nemovitostí

Majitelem z ulice sice nevýrazné, naopak ze svahu nápadné vily je podnikatel Milan Horáček, respektive jeho společnost Levico. Ten ji koupil v roce 2014, dva dny před Štědrým dnem. Za dům o rozloze 242 metrů čtverečních zaplatil 34 milionů korun. Předchozí majitel Radomír Šotola vlastnil vilu už od září roku 1984. Tehdy ji koupil za - alespoň na dnešní poměry - neuvěřitelných 130 tisíc československých korun.

Prvorepubliková vila v ulici Pod Klaudiánkou v pražském Podolí, pohled z ulice.

O tom, proč současný vlastník domu vilu před necelými dvěma lety kupoval, se mezi místními jen spekuluje. „Ale vzhledem k tomu, že mu už prošlo několik developerských projektů v nejbližším okolí, tak asi jako další možnost využít pozemek k investorsko-developerskému záměru,“ myslí si architektka Fenclová.

A plány má podnikatel Horáček s vilou vskutku veliké. Na místě chce totiž vystavět moderní bytový dům s třemi podzemními patry. Kromě 38 parkovacích míst se tam bude nacházet i obytná část bytů od velikosti 1+kk do 3+kk. Dále architektonický návrh, který má server Lidovky.cz k dispozici, počítá se čtyřmi patry nad zemí, kde se bude nacházet například i byt 5+kk o rozloze 128 a balkon o velikosti 35 metrů čtverečních.

Ostatně plán na výstavbu moderního gigantu uprostřed vilové čtvrti už Horáček představil na Komisi územního rozvoje a výstavby na úřadu Městské části Praha 4. Tam ale s na první pohled nákladným projektem zatím neuspěl.

„Pokud se ukáže pravdou, že investor nadále uvažuje s více než desítkou bytových jednotek a nehodlá zmenšit plochu zástavby a zmenšit její objem, tak nelze očekávat, že by kterýkoli z členů komise s takovým návrhem souhlasil,“ shrnuje připomínky Zdeněk Kovařík (ODS), jeden ze členů komise územního rozvoje. „Mimo to dosud nedokázal vyřešit dopravu v pohybu, což samozřejmě souvisí s výrazně naddimenzovaným počtem bytových jednotek a stísněnými dopravními poměry v ulici Pravá,“ doplnil ještě s tím, že zmíněné nedostatky označil za závažné.

Sám Horáček se ale k návrhu a případné demolici vily odmítl vyjádřit. „Vzkaz jsem mu předala, bavili jsme se o tom. Sdělil mi ale, že se nemá k čemu vyjadřovat,“ vzkázala serveru Lidovky.cz jeho asistentka ze společnosti Evisa.

Vila jako duch místa

MUDr. Václav Kafka, DrSc. jr. (1902 – 1991), přednosta Nemocnice Motol. V roce 1953 zřídil Fakultu dětského lékařství a z oddělení dětské chirurgie vytvořil Kliniku dětské chirurgie.

S demolicí vily zatím podnikatel nebude mít jednoduché. V obou smlouvách o prodeji je totiž věcné břemeno pro nyní jednadevadesátiletou Ludmilu Kafkovou, která v domě žije už desítky let. Příběh vily, postavené v roce 1933, má totiž mnohem bohatší historii.

Kafková v ní celá léta žila se svým manželem, ikonou nejen české dětské pediatrie, lékařem Václavem Kafkou. Byl z lékařské rodiny a stejně jako jeho otec Václav Kafka starší působil jako přednosta Nemocnice v Motole.

Kafka junior je průkopníkem dětské kardiochirurgie, jako první dokonce provedl Pottsovu operaci vrozené srdeční vady u dítěte. Zemřel v roce 1991, jeho ženě Ludmile ale zůstalo ve vile věcné břemeno užívání.

Prvorepubliková vila v ulici Pod Klaudiánkou v pražském Podolí.

Nejen proto se místní rozhodli, že demolici vily zabrání. Plakáty, které o petici informují, rozmístili po celém Podolí a členové petičního výboru se také hojně účastní jednání zmíněné komise, kde se návrh probírá.

„Vila je ve vzrostlé zahradě se svým prostředím v jednotě a svým způsobem okolím vnímána jako charakteristický i orientační prvek ducha místa. Bydlení nebo i jiné její využití by majiteli určitě přineslo mnoho hodnot i zisk. Zatímco porušení stávajícího prostředí nadměrným investičním záměrem může přinést okamžitý finanční zisk investorovi, ale na úkor jiných hodnot, hodnot prostředí,“ myslí si architektka Fenclová.

Internetová i papírová verze petice má zatím sesbíráno více než 600 podpisů. Zdali půjde vila skutečně k zemi, zatím není jasné. Horáčkem představený návrh má zatím červenou. Členové komise územního rozvoje žádají přepracování návrhu. „Považujeme ho za nadměrný, jak výškou, tak zastavěnou plochou. Petice občanů vždy bereme v potaz,“ uvedla stručně předsedkyně skupiny Jaromíra Eismannová.

Petice za Původní ráz Podolí

  • Místní obyvatelé sepsali petici a zatím sbírají podpisy občanů. Mimo jiné v ní vyjadřují obavy, že „další rozšiřování takové zástavby v Podolí působí precedenčně pro další podobné projekty“.
  • -> PETICI si můžete přečíst ZDE.
Nenechme si udělat z Podolí panelákové sídliště, píší lidé v petici za záchranu...

A s návrhem nesouhlasí ani starosta čtvrté městské části Petr Štěpánek (Klub Trojkoalice). „Naše občany, kteří sepsali a podepsali petici Za původní ráz Podolí, určitě podporuji. Podolí je převážně rezidenční vilovou čtvrtí, kam naddimenzované ani výškové budovy nepatří,“ vzkázal Štěpánek. Na dotaz, zdali a případně jak se bude ve věci angažovat, už ale nereagoval, počká prý až na výsledky petice.

FOTOGALERIE: Historické plány vily:

Prvorepubliková vila v ulici Pod Klaudiánkou v pražském Podolí.
Původní architektonický plán vily v ulici Pod Klaudiánkou.

Teoreticky se však dá říct, že pokud se investor Horáček rozhodne, že vilu skutečně pošle k zemi, coby majiteli objektu mu nic nebrání. Vila není prohlášena za kulturní památku, nachází se v ochranném pásmu památkové rezervace. To znamená, že ochrana směřuje pouze ke stavbám, jejichž zásah by narušil či ohrozil hodnoty památkové rezervace.

„Navrhovaný čtyřpodlažní objekt, v případě jeho realizace, by se v pražských panoramatech neuplatnil, tedy nijak by nenarušil ani neohrozil hodnoty památkové rezervace, tudíž by se nedotkl zájmů uvedeného předmětu památkové ochrany,“ vysvětlila ještě archivářka Radka Žižková z Magistrátu hlavního města Prahy.

„Chráníme-li třeba i jen fragmenty historických urbanismů od středověku po 19. století, tak je na místě dát ochranu i stále ještě víceméně zachovalému urbanistickému celku z meziválečného období, zasluhujícímu úctu a obdiv. Neznám žádný takový urbanistický celek ze současné tvorby, zatím je to vždy jen nacpat do území co se do něho vejde, malé pozemky, úzké ulice, žádný veřejný prostor, a tak nechceme, aby se takový trend dotkl i zde stávajících dochovaných hodnot,“ trvá si na svém architekta Fenclová.

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...