Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Investor pro Kaplického rejnoka v Budějovicích stále není

Design

  16:02
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Ani pět let po smrti architekta Jana Kaplického není jasné, zda v Českých Budějovicích bude někdy stát koncertní a kongresové centrum, které v podobě rejnoka navrhl pro Jihočeské sdružení přátel hudby.

Kaplického projekt Rejnok. foto: ČTK

To má dva a půl měsíce na to, aby radním sdělilo investora stavby za zhruba dvě miliardy. Když nesežene peníze, město blokované pozemky v lokalitě Čtyři Dvory uvolní. Šéf sdružení Antonín Kazil v rozhovoru pro ČTK řekl, že je před podpisem smlouva s budoucím provozovatelem centra z oblasti telekomunikací.

Zápis do učebnic architektury

Jan Kaplický

  • Architekt Jan Kaplický se více než ve svém původním domově proslavil v zahraničí, jeho nejznámější stavby v Londýně či Birminghamu se staly ikonami.
  • V Čechách ale tvůrce, nacházející inspiraci v organických tvarech přírody, nedostal příležitost své nadání předvést naplno.
  • Kaplického návrh na novou budovu Národní knihovny v Praze, představený před sedmi lety, skončil u ledu. Jeho autor, bojující za realizaci stavby, zemřel 15. ledna 2009 ve věku 71 let.
Jan Kaplický

Stavba má podle primátora Juraje Thomy (OPB) stále podporu města. "K postavení centra jsme vytvořili všechny podmínky: účelově se měnil územní plán, aby se tam kongresové a koncertní centrum mohlo postavit. Dvakrát jsme vyhověli žádosti pana Kazila o posunutí termínu, ve kterém nám měl sdělit jméno investora a termín zahájení stavby. Když nedostaneme relevantní odpověď do konce března, tak to budeme považovat za věc, která se, bohužel, nenarodí," řekl primátor ČTK. Stavba by se podle něj zapsala do učebnic architektury a prestiž města by bezesporu stoupla.

"Územní rozhodnutí máme, přípravné práce pokračují. Teď se snažíme na stavbu sehnat peníze. S potenciálními investory jedná tým v Praze, přísliby peněz stále máme. Teď se nám, zdá se, podařilo sehnat finančně silného provozovatele, smlouva ale ještě není podepsána," řekl Kazil ČTK.

Termíny zahájení stavby 'rejnoka' se během pěti let posouvaly. Původně sdružení chtělo na stavbu za 750.000 milionů korun sehnat peníze z fondů EU, státního rozpočtu a dalších zdrojů. Později se cena za nadčasově vybavené centrum zvýšila na dvě miliardy a zahájení výstavby se z roku 2010 odsouvalo. Třeba letos se měly podle původních plánů v nové koncertní síni konat jubilejní Hudební slavnosti Emy Destinnové. Na zahajovacím koncertě měli zahrát Berlínští filharmonici. Projektu podle Kazila nepřispívá výměna politických garnitur a ekonomická krize.

Kaplického stavba zaujala

Faktem je, že sdružení má územní rozhodnutí, k jehož vydání zpracoval dokumentaci tým vedený architektkou Evou Jiřičnou. Řada příznivců projektu na dokumentu pracovala zadarmo nebo za režijní ceny, třeba na předběžném geologickém průzkumu.

Kaplického stavba koncertního centra v Českých Budějovicích zaujala. Při tvorbě studie se radil s mnoha významnými hudebníky, navštívil obdobná zařízení v Evropě. Se svým týmem Future Systems navrhl Kaplický pro Budějovice černý zvlněný objekt připomínající rejnoka. Mají v něm být mimo jiné dva sály.

Z Kaplického staveb má realizaci nejblíže jihočeský koncertní sál

  • Pět let od úmrtí architekta Jana Kaplického je nejblíže realizaci jeho projekt koncertního sálu v Českých Budějovicích. Stavba už má územní rozhodnutí, v Kaplického projektu má pokračovat Eva Jiřičná. Stavba, jejíž návrh Kaplického v jeho vlasti nejvíce proslavil, tedy budova knihovny pro Prahu, se nepřipravuje. V Brně ale rok a půl stojí přístřešek zastávky hromadné dopravy, který má podobu blobu.
  • S nápadem využít Kaplického návrh sídla Národní knihovny pro zastávku přišel student práv Martin Felgr. Vyhrál s ním soutěž. Instalaci podpořila i vdova po architektovi Eliška Kaplicky. Ocenila, že mladí lidé na Kaplického návrh Národní knihovny nezapomněli, ale kreativně ho využili.
  • Podobně jako stavba Národní knihovny nepokračuje ani projekt výstavby několika rodinných domů a vil na Konopišti, kde měly vedle budov dalších českých a slovenských architektů vyrůst i dvě od Kaplického. Projekt představila společnost Resort Living krátce po Kaplického smrti. Byl rozdělen na etapy, architekti, podle jejichž návrhů se mělo stavět v té první, dostali za své studie zaplaceno a projekt podle nich získal i stavební povolení.
  • Ve druhé etapě ale již peníze chyběly, architektka Lucie Kavánová se například s developerem soudila a pro úhradu jí soudem přiznané odměny se konala veřejná dražba sofa dle návrhu Kaplického.
  • Jiná vila podle Kaplického návrhu se měla stavět také v Babicích u Brna, rok po smrti architekta však jeho kolegové ze studia Future Systems oznámili konec projektu.
  • Jediným dílem, které zatím bylo dokončeno po Kaplického náhlém skonu, bylo Muzeum Enza Ferrariho v severoitalské Modeně. Studio Future Systems u projektu stálo od roku 2004, kdy zvítězilo v soutěži. Porotu zaujalo futuristickým návrhem s charakteristickými zvlněnými křivkami a odkazy na design vozů Ferrari. Kaplický zemřel tři měsíce před položením základního kamene v lednu 2009. Na realizaci pak dohlížel jeho kolega z Future Systems, italský architekt Andrea Morgante, který v roce 2009 založil vlastní ateliér Shiro Studio.
  • Zamýšlená českobudějovická stavba koncertního sálu dostala díky svému tvaru a barvě přezdívku rejnok. Dokončená studie je Kaplického nejdopracovanějším dílem v tuzemsku. Navržený objekt má trojúhelníkový půdorys a zaujímá plochu téměř 1,5 hektaru. Centrum má mít například dva koncertní sály pro 1000 a 400 posluchačů. Jihočeská společnost přátel hudby jedná o pozemcích pro stavbu s městem, do března má oznámit investory stavby, zahájit ji musí do 30. června 2015.
Autoři: ,

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...