Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Islám a USA mezi sebou nemusejí soupeřit, řekl Obama muslimům

Svět

  12:39
Írán musí mít přístup k jaderné energetice. V projevu na Káhirské univerzitě to řekl americký prezident Barack Obama. V proslovu, jímž chce získat muslimský svět ke spolupráci při řešení blízkovýchodních problémů, také prohlásil, že islám a USA spolu nemusí soupeřit.

Obama před egyptskými pyramidami foto: ČTK

Za napětí, které nyní panuje mezi Západem a muslimským světem, podle něj nesou odpovědnost extremisté, nikoli islám. Náboženství muslimů podle něj není součástí problému, nýbrž prostředkem k šíření míru. "Islám a USA mezi sebou nemusejí soupeřit," řekl Obama.

Husní Mubarak a Barack Obama

Obama: Předpokládám vznik palestinského státu
Jeho ambicí je přesvědčit umírněné muslimské kruhy o tom, že spolupráce s USA při řešení blízkovýchodních problémů je možná. Jedním z hlavních je izraelsko-palestinský konflikt. K tomu Obama řekl, že zůstává příznivcem řešení, které předpokládá vznik palestinského státu. Zdůraznil ale také, že Palestinci musejí zanechat násilí proti Izraeli a židovský stát zase zastavit budování osad na palestinském území. Zdůraznil ale také, že Palestinci musejí zanechat násilí proti Izraeli a židovský stát zase zastavit budování osad na palestinském území. "Přátelství USA a Izraele se
nedá rozbít," zdůraznil.

Připomenul, že za druhé světové války zahynulo šest milionů Židů, tedy víc Židů než žije v dnešním Izraeli. "Popírat tento fakt je nesmyslné, je to projev neznalosti a nenávisti," řekl.

Barack Obama

Vzápětí také připomenul utrpení, v němž žijí Palestinci. "Přes 60 let žijí bez domovů, mnozí čekají v uprchlických táborech na život v míru a bezpečí. Musejí překonávat ponížení, jež znamená okupace. Jejich situace je nesnesitelná, USA se k legitimním nárokům Palestinců neotočí zády," prohlásil Obama.

Hillary Clintonová v Káhiře

Zmínil se také o Jeruzalému, který podle něj měl být "trvalým domovem židů, muslimů i křesťanů". Vyzval arabské státy, aby přestaly využívat konflikt mezi Izraelci a Palestinci k odvádění pozornosti občanů od ostatních problémů.

Další velké blízkovýchodní téma je Írán a jeho jaderné ambice. Obama prohlásil, že jakýkoli stát, včetně Íránu, má právo rozvíjet jadernou energetiku "ve shodě se závazky vyplývajícími ze členství ve Smlouvě o nešíření jaderných zbraní".

Husní Mubarak a Barack Obama

Americký prezident se už setkal se svým egyptským protějškem  Husním Mubarakem. "Hovořili jsme spolu o Izraeli a Palestincích a o tom, co dalšího můžeme udělat, abychom přinesli mír a blahobyt každému v této oblasti. USA jsou odhodlány s blízkovýchodními zeměmi spolupracovat," řekl Obama novinářům, když shrnoval obsah jednání s egyptským prezidentem. Mubarak ho přijal ve svém káhirském paláci. Egypt působí jako prostředník v izraelsko-palestinském konfliktu a jeho pomoci si cení nejen USA, ale také
Izrael. 

Úklid za miliony
Po setkání s Mubarakem se Obama v doprovodu ministryně

Obama ochromil Káhiru

V Káhiře panují kvůli Obamově sedmihodinové návštěvě nebývalá bezpečnostní opatření a většina Káhiřanů dnes nešla do práce, protože silnice jsou uzavřeny. Jeden z egyptských deníků napsal, že Obama sice přijel do Egypta, ale Egypt byl evakuován. "Dnes nemá cenu pracovat. Město bude kvůli Obamovi zavřeno, takže radši zůstanu doma. Budu se na projev dívat v televizi," řekl taxikář Muhammad. Nájemníci domu sousedícího s univerzitou museli podepsat prohlášení, že dnes nebudou otevírat okna svých bytů.

zahraničí Hillary Clintonové vydal do mešity Sultána Hasana ze 14. století a poté na Káhirskou univerzitu, kde přednese klíčový projev. Káhirská univerzita je jedna z nejstarších sekulárních institucí vysokého školství v arabském světě. Kvůli Obamově návštěvě prošla zásadním úklidem, který přišel na 2,4 milionu dolarů (45 milionů korun).

Americký prezident ještě před odletem stihne navštívit pyramidy v Gíze.

Vymazat Izrael z mapy
Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí Obamovi vzkázal, že obyvatelstvo Blízkého východu hluboce nenávidí Spojené státy americké, a to se nedá změnit žádnými hesly. Podle Chameneího hluboce zakořeněnou nenávist vůči USA nemohou změnit žádné proklamace. "Národy této části světa Ameriku hluboce nenávidí. Nezmění se to, ani když budou její představitelé pronášet sladké a krásné projevy určené muslimům. Amerika musí jednat," řekl Chameneí v Teheránu v proslovu u příležitost 20. výročí smrti svého předchůdce ajatolláha Ruholláha Chomejního. Zmínil se také o Izraeli jako o "rakovinovém nádoru" muslimského světa. Írán neuznává Izrael a íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád je toho názoru, že je třeba Izrael vymazat z mapy. Podobně se včera vyjádřil i Usáma bin Ládin.

Bin Ládin: Spolupráce s křešťany a židy ničí muslimy
Podobně se vyjádřil i Usáma bin Ládin, který tvrdí, že spolupráce s křesťany a židy zničí víru muslimů, takže by ve válce proti bezvěrcům měli pokračovat. Jeho pětadvacetiminutový vzkaz se dnes objevil v celém znění na internetu. Bin Ládin muslimy vyzývá, aby se připravili na "dlouhou válku proti bezvěrcům a jejich agentům". "Buď budeme žít v islámu, nebo čestně zahyneme. Připravte se na dlouhý boj proti těm, kdo nevěří," říká bin Ládin.


Obama chce v Káhiře získat na svou stranu vlády těch muslimských zemí, které budou ochotny pomoci urovnat palestinsko-izraelský konflikt a také krizi kolem Íránu. Prezident i jeho poradci přiznávají, že k tomu jediný projev stačit nebude.

Přesto ale odborníci poukazují na to, že dobře zvolená slova z úst toho pravého člověka zmohou mnoho. Připomínají výrok "Ich bin ein Berliner" amerického prezidenta Johna F. Kennedyho z roku 1963. Stejně jako on hovořil v Berlíně jeden z jeho nástupců Ronald Reagan a v roce 1987 tam prohlásil: "Pane Gorbačove, strhněte tuto zeď!"
 

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...