Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Írán propustí americké turisty, ale jen výměnou za své vězně v USA

Svět

  22:06
TEHERÁN - Írán propustí tři zadržené americké turisty výměnou za Íránce vězněné v USA. Sdělil to dnes íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Írán a USA prý o tom už vyjednávají. Prezident také zopakoval nabídku, která by podle něho mohla pomoci vyřešit několikaletý spor o íránský jaderný program.

Íránský prezident Mahmud Ahmadínežád foto: Reuters

 

Američané Shane Bauer, Sarah Shourdová a Joshua Fattal jsou v Íránu drženi od loňského léta, kdy údajně nevědomky jako turisté překročili irácko-íránskou hranici. Írán v prosinci oznámil, že budou postaveni před soud, jelikož podle něj do Íránu vkročili s podezřelými úmysly.

Ahmadínežád dnes prohlásil, že Írán už vyjednává s USA o možné výměně.Nespecifikoval ale, jací Íránci je podle něj v USA vězněni a kolik jich je.

"Řekli jsme, přiveďte je (íránské vězně) a my přivedeme ty lidi (americké turisty). Doufáme, že propuštěni budou všichni," řekl v televizním rozhovoru. Prohlásil dále, že existují důkazy, že Američané věděli, že vstupují na íránské území.

Švýcarsko jako zprostředkovatel
Američané jsou drženi v teheránské věznici Evín a naposledy s nimi hovořil v říjnu člen švýcarské diplomatické mise. USA a Írán diplomatické vztahy neudržují a americké zájmy v Íránu zprostředkovává Švýcarsko.

V íránském tisku se objevil seznam 11 Íránců, kteří prý byli zatčeni v USA, nebo je USA nechaly zatknout v Evropě. Na seznamu je kromě jiných jaderný vědec Šahram Amírí, který je pohřešován od května, kdy byl na muslimské pouti v Saúdské Arábii.

Uran za jaderné palivo
Ahmadínežád se v rozhovoru zmínil také o obohaceném uranu, kvůli němuž trvá konflikt Íránu se světovým společenstvím a hrozí mu další sankce. Írán nepřijal loňskou nabídku, aby vyvezl 70 procent svého slabě obohaceného uranu k dalšímu zpracování do ciziny. Výsledkem tohoto zpracování měly být palivové tyče pro teheránský výzkumný reaktor.

Ahmadínežád dnes prohlásil, že je Írán ochoten část vlastního uranu vyvézt, ale pouze tehdy, bude-li okamžitě vyměněn za jaderné palivo. Podobnou nabídku už v minulých měsících země, které s Íránem vyjednávají, odmítly.

Nesplnilo by to totiž jejich představu o tom, že Íránu nemá zbýt dostatečné množství jaderného materiálu k tomu, aby mohl pracovat na jaderné bombě.

Teherán tvrdí, že nukleární zbraně vyrábět nechce a že má právo rozvíjet vše, co souvisí s jadernou energetikou.

Autor: