Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Írán soudí další obviněné z nepokojů, včetně Francouzky

Svět

  9:43
TEHERÁN - V Íránu dnes stanuli před soudem další významní představitelé opozice, obvinění v souvislosti s nepokoji, které propukly po sporných červnových prezidentských volbách. Mezi obžalovanými je i francouzská občanka, íránská zaměstnankyně francouzské ambasády a íránský zaměstnanec britského zastupitelství.

Mahmúd Ahmadínežád složil přísahu pro druhé funkční období. foto: ČTK

Proces odsoudily vlády zemí souzených občanů i vedení Evropské unie. Britský ministr zahraničí David Miliband označil obvinění za neoprávněná a varoval, že Írán se svým postupem sám diskredituje.

"Potvrdili jsme si solidaritu vůči této íránské provokaci," řekl ministr v souvislosti s podporou, kterou vyjádřila Francie i Švédsko jako předsedající země Evropské unie.

Teheránský proces je procesem proti celé Evropské unii, prohlásilo předsednictví EU. "Akce proti zemi, proti občanovi nebo proti personálu velvyslanectví z Evropské unie je považováno za akt proti EU jako celku a bude podle toho postupováno," uvádí se v prohlášení švédského předsednictví.

"EU bude proces pozorně sledovat a bude žádat, aby (příslušné) osoby byly rychle propuštěny."

"Mezi dnes souzenými je francouzská žena obviněná ze sběru informací a podněcování výtržníků a také místní zaměstnankyně francouzské ambasády," informovala polooficiální íránská agentura Fars.

Souzena je univerzitní učitelka jazyků
Souzena je třiadvacetiletá Francouzka Clotilde Reissová, která v Íránu působila na univerzitě jako učitelka jazyků. Reissová, která byla zatčena 1. července, se dnes podle íránské agentury IRNA přiznala ke své přítomnosti na demonstracích a omluvila se za "chyby". Paříž její obvinění z účasti na nepokojích opakovaně kategoricky odmítla.

Před soudem dnes podle informací agentury Fars stanul také íránský zaměstnanec britské ambasády. Hosejn Rasam prý soudu řekl o vměšování britských diplomatů do nedávných nepokojů a také o svých kontaktech na umírněné politiky a na ústředí kampaně opozičního prezidentského kandidáta Míra Hosejna Músávího. Podle IRNA se také on omluvil za své "chyby" a požádal o shovívavost.

Britská vláda soud s Rasamem označila za "nepřípustný" a prohlásila, že je v rozporu s ujištěními, kterých se jí z íránské strany dostalo. "Odsuzujeme ty soudy a takzvané přiznání vězňů, kterým byla upřena základní lidská práva," řekla mluvčí britského ministerstva zahraničí.

Proces s asi stovkou opozičníků začal v Íránu před týdnem. Souzení čelí řadě obvinění, včetně ohrožování národní bezpečnosti, za které v Íránu hrozí trest smrti. Dnes před soudem stanuly další desítky obžalovaných.

Někteří z jejich příbuzných před soudní budovou protestovali a íránská pořádková policie je rozehnala, uvedla internetová stránka íránských reformátorů.

Íránská vláda se procesem snaží ukončit protivládní demonstrace, které v zemi pokračovaly i více než půldruhého měsíce po prezidentské volbě.

Kontroverzní a podle opozičníků zmanipulovaná volba z 12. června, kterou podle oficiálních výsledků vyhrál dosavadní prezident Mahmúd Ahmadínežád, vyvolala v Íránu největší nepokoje od islámské revoluce v roce 1979 a ukázala na stále hlubší názorové rozdíly mezi předními politiky země.

Podle úřadů bylo při manifestacích usmrceno třicet osob. Na 2000 lidí bylo zatčeno, ale většina z nich byla zase propuštěna. Ve vězení jsou dosud prý asi dvě stovky osob.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...