Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

Íránský jaderný program v konečné fázi: elektrárnu začali plnit palivem

Jaderný reaktor v Búšehru v jižním Íránu foto: Reuters

TEHERÁN - Írán začal vkládat palivo do reaktoru ve své první jaderné elektrárně v Búšehru. O konečné fázi zprovozňování elektrárny, kterou vybudovalo Rusko a která má být s dvouměsíčním zpožděním připojena do sítě v lednu 2011, informovala agentura Fars a íránská arabskojazyčná televize Al-Alám.
  10:59

Celkem má být do reaktoru v Búšehru vloženo 160 palivových tyčí, které byly do reaktorové haly dopraveny už v srpnu. Podle původního plánu měla být výroba elektřiny v Búšehru spuštěna už v listopadu, zpoždění zdůvodňovaly íránské úřady několika faktory: nepříznivými meteorologickými podmínkami, "drobným únikem" radioaktivního materiálu do nádrže poblíž reaktoru nebo snahou učinit veškerá preventivní opatření pro tuto operaci prováděnou pod
dohledem ruských techniků.

Kategoricky naproti tomu Teherán popřel spekulace, že se elektrárna v Búšehru stala terčem počítačového viru Stuxnet, odhaleného v létě. Tento virus určený k ničení průmyslových zařízení, který byl podle podezření řady expertů vyvinut cizí zemí speciálně se zaměřením na Írán, zamořil přes 30.000 počítačů v zemi, mezi nimi i osobní počítače patřící zaměstnancům elektrárny v Búšehru. Íránci ale popřeli, že by virus pronikl i do systému elektrárny. ČTĚTE VÍCE.

Západní státy v čele s USA vyzývaly opakovaně Rusko, aby nedokončilo výstavbu elektrárny v Búšehru. Obávají se totiž, že Írán pod pláštíkem údajně mírového jaderného programu usiluje o výrobu jaderné zbraně. S poukazem na to, že i palivové tyče pro Búšehr dodalo Íránu Rusko, Západ nyní zesílil naléhání na Írán, aby zastavil program obohacování uranu, k němuž už podle něj nemá žádný důvod.

ČTĚTE TAKÉ



Írán nicméně nechce ze své pozice ustoupit ani po čtvrté sérii
mezinárodních sankcí uvalených na Teherán. Navzdory opakovaným výzvám z celého světa íránské vedení stále odmítá přistoupit na účast v mezinárodních jednáních o svém sporném jaderném programu. "Ještě to posuzujeme, je třeba vyjasnit nejen termín a místo jednání, nýbrž i jejich program," řekl dnes vládní mluvčí Ramín Mehmanparast. Podleíránských představ by měla mít agenda rozhovorů "nejen formu, nýbrž i obsah".

Jednání ve Vídni
Ministryně zahraničí Evropské unie Cathrine Ashtonová navrhla, aby šestičlenná skupina - tvořená pěticí stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německem - obnovila jaderná jednání s Teheránem v polovině listopadu ve Vídni. "Tlak a ultimáta nebudou mít žádný vliv na pevné odhodlání Íránu uplatňovat jeho právo na mírový jaderný program," citovala Mehmanparasta agentura DPA.

Podle odborníků citovaných agenturou Reuters nepřivede spuštění jaderné elektrárny v Búšehru Írán o nic blíž k jaderné bombě. Rusko totiž nejenže dodalo palivové tyče pro tamní reaktor, ale také odebere zpátky vyhořelé palivové články, které by mohly být využity k získání obohaceného uranu.



Autoři: ,