Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád přežil pokus o atentát

Svět

  11:00aktualizováno  14:13
TEHERÁN - Neznámý útočník hodil granát na kolonu vozidel íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Ten pokus o atentát přežil. Informovala o tom agentura Reuters.

Mahmúd Ahmadínežád projíždí centrem města Hamedán foto: Reuters

Výbušnina údajně zasáhla auto vezoucí novináře a prezidentský doprovod a podle arabských médií zranila několik lidí. Policii se podařilo atentátníka okamžitě zadržet.

Útok se odehrál ve městě Hamedán v západní části Íránu, kde měl Ahmadínežád přednést projev.

Podle serveru BBC prezident nebyl zraněn a poté pokračoval v plánovaném proslovu, jenž přenášela íránská televize. V televizních záběrech se o útoku vůbec nezmínil.

V pozadí prezidentského konvoje je vidět kouř.

Írán útok popírá
Íránská televize Press TV navíc útok zcela popřela. Podle státního média se jednalo o ohňostroj na prezidentovu počest, napsal server s odvoláním na íránské zdroje.

Hamedán v západním Íránu

Syn kováře

Mahmúd Ahmadínežád se narodil do rodiny kováře v Garmsáru 28. října 1956. Vystudoval strojní inženýrství, v roce 1987 získal doktorát z dopravního inženýrství na Teheránské univerzitě vědy a technologie, kde také vyučoval.

Jako student techniky se přidal ke konzervatiÍránský prezident Mahmud Ahmadínežád vnímu studentskému svazu, který zosnoval útok na americkou ambasádu v roce 1979. Během irácko-íránské války působil v revolučních gardách jako důstojník zvláštních jednotek.

Koncem osmdesátých let byl guvernérem měst Maku a Choj. Poté působil jako poradce na ministerstvu školství. Od dubna 2003 do roku 2005 byl primátorem Teheránu.

V létě 2005 byl překvapivě zvolen prezidentem, když ve druhém kole porazil umírněného exprezidenta Alího Akbara Hášemího Rafsandžáního. Loni v červnu byl znovuzvolen, když už v prvním kole získal přes 62 procent hlasů. Výsledky voleb, podle opozice zfalšované, vedly k největší vnitropolitické krizi od nástupu islámské revoluce.

Přestože je Ahmadínežád světským prezidentem, od počátku mu nedělalo potíže hájit názory ultrakonzervativního kléru. Jako konzervativec podporuje omezování společnosti, hlavně práv žen. Jeho vláda zavedla tiskové soudy, jež stíhají kritické novináře, a organizuje procesy se sunnity na jihovýchodě země.

Nesmiřitelně vystupuje i na poli mezinárodním. O Íráncích prohlašuje, že jsou nejvýznamnějším světovým národem, na adresu Izraele a USA nalézá jen slova pohrdání. Ahmadínežád je ženatý a má tři děti.

Zdroj: ČTK

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!