Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

V Iráku džihádisté svou krutost mírní. Sýrie je jiný příběh

Svět

  6:00
BAGDÁD - Ozbrojenci z džihádistické sítě Islámský stát v Iráku a Levantě prosluli svou krutostí, v nově dobytých iráckých městech ji však zatím mírní. Snaží se totiž Iráčany získat na svou stranu, napsala agentura AP. Příklad Sýrie - a koneckonců i irácké Fallúdži - dokazuje, že to stěží potrvá věčně.

Kostely v oblastech, jež radikálové obsadili během své nynější ofenzivy, zůstávají netknuté, čisticí čety jsou znovu v ulicích, z nichž zmizely kontrolní hlídky, takže se jimi dá chodit snadněji.

Zdání klame

Ale tak se to pouze jeví. Ve Fallúdži, kterou má ISIL v rukou od začátku roku, se prý šaría už uplatňuje, avšak skrytě. Ti, kdo zákony porušují, jsou bičováni, zlodějům se usekávají ruce.

V syrské Rakce, kterou ISIL ovládá ještě déle než Fallúdžu, se radikálové se svou ideologií netají. Lidé jsou tam vražděni na náměstí, nesmí vyhrávat hudba a křesťané musejí za údajnou ochranu platit.

VÍCE ZDE:

V Iráku se zatím ale skupina chová velkomyslně, což je zřejmě taktika - ISIL nechce odradit umírněnou část společnosti. Všichni se ptají, jak mohla poměrně malá skupina radikálů získat v tak krátké době tak velké území. A také, zda se její nynější kmenoví spojenci v budoucnu obrátí proti lidem inspirovaným al-Káidou. Zatím ale tyto kmeny považují za většího soupeře vládu šíitů v Bagdádu.

Ukřižované tělo muže, který se stal obětí džihadistů ovládajících severosyrské město Rakka.

Umějí jen stínat hlavy

Veřejnost ve městech dobytých ISIL se může podle politologa Azíze Džábira proti této skupině rychle obrátit. "ISIL je dobrá pouze ve stínání hlav," řekl. Krátce po dobytí Mosulu pochodovali radikálové se slávou městem a rozhazovali letáky, na nichž občany nabádali, aby nekouřili a nepili alkohol. Narušovatelé prý mají být připraveni na uplatnění islámského práva. Ženám se doporučovalo vycházet ven co nejméně a držet se doma.

ČTĚTE TAKÉ:

Zatím ale ISIL nic z toho nevymáhá. Místo toho se její lidé ujali organizačních věcí - řídí dopravu, chrání zaměstnance elektrárny, když opravují elektrickou síť. Kolem jejich hlídky bez problémů projdou křesťanské řádové sestry, až do půlnoci jsou otevřené kavárny, kde se lidé dívají na zápasy z fotbalového šampionátu.

"Zatím to je v Mosulu dobré, ale nevíme, co bude. Vládní zaměstnanci netuší, kdo jim tento měsíc zaplatí mzdu," řekl jeden z občanů Mosulu Júsif Saláhaddín.

Mosul, středisko severoirácké provincie Ninive, je druhým největším městem v Iráku. ISIL se ho zmocnil minulý týden.

Mosul, středisko severoirácké provincie Ninive, je druhým největším městem v Iráku. ISIL se ho zmocnil minulý týden.

Guvernér provincie Ninive, jejímž střediskem je Mosul, tvrdí, že v boji o Mosul ISIL pomáhali baasisté, kteří Iráku vládli do pádu Saddáma Husajna v roce 2003. "Lidé, kteří bojovali v Mosulu, nejsou jenom teroristé. Někteří patří ke skupinám, které mají vlastní politický názor a nedostaly příležitost podílet se na vládnutí státu," řekl guvernér Asíl Nudžajfí.

ROZHOVOR K TÉMATU:

Vydávají se za osvoboditele

Analytik Charles Lister se domnívá, že ISIL je schopná udržet si prozatím kontrolu nad centry jako Mosul, ale jiní sunnité se mohou proti ní obrátit podobně, jako se to stalo v Sýrii. Kyle Stelma z konzultační společnosti v Dubaji poukázal na to, že už se začíná projevovat, že ISIL rozsah svého tažení přehnala. Není prý vůbec jisté, že dokáže udržet klid na územích, které obsadila. "Útočit a provádět teroristické útoky se z vojenského pohledu velmi liší od udržení území. Využili momentu překvapení a plně ho zúročili. Ale to je teď pryč," řekl Stelma.

ISIL obsadila 11. června Tikrít, spjatý se Saddámem a jeho stoupenci. Zatímco do té doby tam Irák byl schopen zajistit elektřinu po 15 hodin denně, dnes je proud k dispozici pouze pět hodin. Pohonné hmoty se začaly vydávat na příděl, mnoho lidí uprchlo, obchody a restaurace jsou zavřené, ulice prázdné. Ani zde se ISIL nesnaží zasahovat do života lidí, ale Tikríťan Muhannad Sajf se bojí, že to je jenom otázka času. "Když nás tady před deseti lety obsadila americká armáda, vydávala se za osvoboditele. Teď jsou zde ISIL a také jsou to osvoboditelé. Už máme těch nositelů svobody plné zuby," řekl.

ČTĚTE TAKÉ:

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!