Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Islámský stát prohrál u Sýrového měchýře: vymyšlená bitva napálila šíity i džihádisty

Svět

  6:00
Zprávy o drtivé porážce Islámského státu u města Šičva se na internetu rozšířily rychlostí blesku - ke značné nelibosti džihádistů i velké radosti jejich odpůrců. Zatímco jedni oslavovali svůj triumf, druzí na síti hrozili odvetou. Celá věc však měla háček: žádná bitva u Šičvy se neodehrála. Ani nemohla. Město Šičva totiž existuje pouze ve virtuálním světě.

Bitva u Sýrového měchýře - vtip, který mnozí brali jako realitu. foto: BBC / TwitterReprofoto

Monumentální bitva u města Šičva se zapsala do dějin - ovšem nikoli těch vojenských, ale dějin virtuální reality. Osvobození iráckého města zpod krutovlády sunnitských fanatiků zaplavilo sociální sítě nadšením a vítězové, spojené síly irácké armády a šíitských milic, byli velebeni. „Velké oslavy v Karbalá (město jihozápadně od Bagdádu - pozn. red.) na počest svobody Šičvy,“ radoval se jeden z uživatelů Twitteru. 

Porážka Islámského státu s sebou však přinesla také temnější tóny. „10 000 běženců uprchlo ze Šičvy do Karbalá,“ upozorňoval jiný twitterový účet, zatímco další varoval před hrozivými důsledky v podobě otevřeného vojenského angažmá sousedních Saúdů: „Katastrofa: saúdskoarabská armáda se musí neprodleně mobilizovat u hranic s Irákem.“ A rozzuření přívrženci Islámského státu volali po odvetném úderu, jenž by pošlapanou vlajku džihádu pomstil.

Žertem z nudy

Jenže původcem celé virtuální smršti byla iluze - přesněji řečeno žert, který se zrodil v hlavě Iráčana žijícího v Londýně. Ahmad al-Mahmoud stojí za sledovaným twitterovým účtem @IraqSurveys, jehož obsah odebírá na 14 tisíc uživatelů. Popularitu si získal podrobným, přehledným a povětšinou seriózním servisem z iráckého prostředí. Ale pak přišel den, kdy se, jak sám říká, trochu „nudil“. A tak se rozhodl, že své publikum otestuje. 

Poražení bojovníci Islámského státu se stahují z města Šičva, napsal a tweet doplnil ve photoshopu upravenými snímky, které znázorňovaly fiktivní tematické články v médiích. Svými slovy rozpoutal řetězovou reakci. „Lidé (ten příběh) začali upravovat, rozšiřovat, někteří dokonce vytvářeli mapy (bojiště) jako v Sim City (populární počítačová hra v žánru budovatelské strategie - pozn. red.),“ popsal Mahmoud stanici BBC.

Po dvou dnech uvedl Mahmoud vše na pravou míru a přiznal, že si celou bitvu - včetně samotné její lokace - vymyslel. 

Bitva u Sýrového měchýře

Na jemnou výtku ze strany BBC, že si záměrně pohrával se skutečným strachem lidí a mohl tak přispět k eskalaci napětí, krčí Mahmoud rameny. Svůj vtip za nezodpovědný nepovažuje. Už jen kvůli tomu, že toponymum Šičva podle něj jasně naznačovalo, že celou záležitost nelze brát vážně: v irácké variantě arabštiny se jedná o označení „sýrového měchýře“ neboli tradiční metody výroby mléčných produktů. „Každý Iráčan by měl vědět, co je šičva,“ obhajuje se. 

Od vášně k vulgárním výhrůžkám. Novinářka navázala vztah s nebezpečným velitelem Islámského státu

Odmítl také, že by jeho mystifikace byla pouhým nezávazným vtípkem z nudy. Chtěl prý upozornit na to, jak snadno lze manipulovat s míněním lidí v široce otevřeném informačním prostoru. 

Ostatně, tyto praktiky Mahmoud nevyčítá pouze Islámskému státu, ale všem stranám iráckého konfliktu: ať už bagdádské vládě a armádnímu velení, tak šíitským milicím. Právě ty doufal svým tweetem vyprovokovat k akci. A podařilo se, připomíná. „Už po několika hodinách (šíitské) facebookové účty prohlašovaly, že Islámský stát prohrál bitvu a že je to velké vítězství,“ upozornil. A neodpustil si ani rýpnutí na adresu těch médií, jež bombastickou zprávu o bitvě u Šičvy bez rozmyslu a ověření přejaly.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.