Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Izrael deportuje Čecha zatčeného při protestu v Hebronu

Svět

  15:36
TEL AVIV - Izraelský soud rozhodl deportovat tři Evropany, kteří byli zadrženi při středečním protestu v palestinském Hebronu. Je mezi nimi i jeden Čech. Trojice je na cestě na Ben Gurionovo letiště u Tel Avivu. Kdy deportovaní Izrael opustí, ale zatím není jasné.

Protesty v Hebronu foto: Reuters

Izraelští vojáci ve středu zatkli na západním břehu Jordánu v Hebronu šest účastníků manifestace uspořádané kvůli návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy. Účastníci přišli s maskami Martina Luthera Kinga a Obamy, který ve středu přicestoval na Blízký východ na třídenní návštěvu. Ve čtvrtek Obama jednal s palestinskými představiteli v Ramalláhu.

Organizátoři akce v Hebronu chtěli Obamovi připomenout Kingův boj proti diskriminaci v USA. "Představujeme zde Obamu, jehož předci, jako byl King, bojovali za svobodu. Odmítáme zjevné zaujetí USA pro Izrael. Doufali jsme, že první černošský prezident USA bude vůči Palestincům spravedlivější," řekl palestinskému serveru Maan organizátor akce Ísá Amru, který byl mezi zatčenými. Mluvčí izraelské armády řekla, že vojáci zadrželi šest účastníků, protože vstoupili do uzavřené vojenské zóny.

Aktivistka ISM Pavlína Musilová sdělila, že Izraelci zatkli tři Evropany - Čecha, Němce a Dána, o nichž ISM hovoří jako o dobrovolnících. ISM od roku 2001 podporuje nenásilné akce odporu proti izraelské okupaci palestinského území.

Český aktivista byl spolu s dalšími mezinárodními aktivisty přítomen jako pozorovatel a dokumentoval demonstraci. Demonstranti vstoupili pokojně do ulice Shuhada v centru Hebronu, provolávali „I have a dream“ (mám sen) a nesli transparenty se slogany o občanských právech. Bezprostředně poté se na scénu dostavila izraelská armáda a okamžitě zaútočila na pokojné protestující ve snaze je zatknout. Demonstranti byli napadeni a obtěžováni také extrémními pravicovými proti-palestinskými izraelskými osadníky z Hebronu.

Všechni zadržení byli převezeni na policejní stanici v osadě Givat Ha'avot, kde byli vyslýcháni izraelskou policií. Čech byl poté spolu s ostatními mezinárodními pozorovateli převezen do areálu Russian Compound v Jeruzalémě, kde jejich právní zástupce podal žádost, aby byli v dopoledních hodinách ve čtvrtek 21. března předvoláni před soud. Žádost nebyla izraelskými úřady vzata v úvahu.

Místo toho byli aktivisté převezeni do zařízení ministerstva vnitra. Advokát Neri Remati sdělil: „Bylo učiněno rozhodnutí deportovat aktivisty ještě předtím, než by byli postaveni před soud. Dost dobře nerozumím, proč se stát rozhodl deportovat zahraniční aktivisty. Palestinci a Izraelci totiž čelili daleko závažnějším obviněním, byli však propuštěni.“

Proti rozsudku se mohou odvolat
Evropany včetně Čecha Izraelci ještě ve středu vyslechli a ve čtvrtek soudce rozhodl o jejich deportaci. Proti tomuto rozhodnutí se mohou odvolat, ale na další verdikt soudu by pak museli čekat až tři dny. Právní obhájce Němce a Dána podal žádost o soudní přelíčení, s cílem předejít okamžitým deportacím. Čech o toto nepožádal.

Český aktivista byl podle Musilové na západním břehu týden a spolu s dalšími aktivisty ISM se tam účastnil pravidelných akcí, které mají poukázat na situaci, v níž žijí Palestinci za izraelské okupace. Aktivisté svou přítomností vyjadřují svou solidaritu s Palestinci, v případě Čechů využívají tříměsíční turistické vízum, které si mohou na západním břehu prodlužovat.

Česká konzulka Simona Veselá řekla, že Izrael zatím o případu českou stranu neinformoval. Konzulát si proto sám informaci vyžádal a na vyjádření izraelské strany čeká. Konzulka připustila, že Čechovi hrozí rychlá deportace, protože izraelské úřady v takových případech rozhodují promptně, do 48 hodin.

Ani české ministerstvo zahraničí nemá podle zástupce ředitelky tiskového odboru Karla Šrola přesné informace o tom, co je muži kladeno za vinu. "Explicitně se vyjádřil tak, že nemá zájem kontaktovat české velvyslanectví," řekl Šrol. Ani Izrael proto českou stranu neoslovil. Úřad nyní ví pouze to, že již soud rozhodl a že se čeká na možnou deportaci.

Hebron leží jižně od Jeruzaléma a obývá ho přes 160 000 Palestinců. Židé ho považují po Jeruzalému za druhé nejposvátnější místo své víry. Jsou tam hrobky patriarchů Abraháma, Izáka a Jákoba. Žije tam malá komunita asi 500 Židů, k jejichž ochraně je na místě početná vojenská posádka. Kvůli zajištění jejich bezpečnosti byla uzavřena část centra města.

Mnohem bouřlivější protesty proti Obamovi se tento týden konaly v Ramalláhu. Ve středu se v centru města shromáždilo několik set lidí, asi 150 osob proti němu protestovalo i dnes.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!