Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Izrael obhajuje libanonskou ofenzivu

Svět

  17:21
Jeruzalém - Izrael si vyhrazuje právo odpovědět na jakékoliv porušení příměří platného od dnešního rána v Libanonu, řekl izraelský premiér Ehud Olmert. V projevu k poslancům také prohlásil, že Izrael bude nadále pronásledovat šíitské hnutí Hizballáh a jeho vůdce "kdykoliv a kdekoliv".

Izraelští vojáci na území jižního Libanonu. foto: DAVID FURST AFP

Mimořádné odpolední zasedání izraelského Knesetu je věnováno libanonské ofenzivě, za jejíž vedení je izraelská vláda vystavena ostré kritice zejména z řad opozice. V prvním politickém prohlášení k poslancům od vypuknutí libanonského konfliktu Olmert pár hodin po zahájení příměří řekl, že Izrael neměl jinou volbu, než jít do války, protože jinak by v budoucnu musel čelit ještě většímu nebezpečí. Premiér vzal na sebe výhradní odpovědnost za ofenzivu proti Libanonu, která podle něj přinesla takřka změnu ve strategické rovnováze v regionu a poškodila dlouhodobě kapacity hnutí Hizballáh, jeho arzenál a jeho důvěryhodnost.

Těm, jejichž očekávání v souvislosti s boji proti Hizballáhu nebyla naplněna, doporučil Olmert trpělivost. Přislíbil zároveň, že učiní vešker kroky k tomu, aby se unesení izraelští vojáci dostali zpátky domů.

Rezoluci Rady bezpečnosti OSN, na jejímž základě dospěly obě strany konfliktu k dohodě o příměří, označil Olmert za "diplomatický úspěch pro Izrael".

Ujistil také, že Izrael "nepřipustí sebemenší útok proti své svrchovanosti" a řekl v narážce na Hizballáh, že stát jako Libanon už "nadále nemůže sloužit jako útočiště pro teroristickou organizaci". "Stát ve státě už neexistuje," řekl Olmert a zdůraznil, že libanonská vláda je odpovědná za všechno, co se děje na jejím území.

Po Olmertovi v parlamentu promluvit také vůdce opozice Benjamin Netanjahu, který krátce po ohlášeném příměří řekl, že bude žádat, aby vláda složila účty. Izraelská vláda čelí rostoucí kritice za to, jakým způsobem vedla válku v Libanonu. Premiérovi Olmertovi je vyčítáno zejména to, že o rozšířené ofenzivě do Libanonu rozhodl příliš pozdě a že armáda nedostala dostatek času na účinné zničení pozic Hizballáhu.

Levicový politik Jossi Beilin požádal o zřízení vyšetřovací komise a vyzval vládu, aby objasnila, proč armáda "dostala rozkaz vyřešit za 48 hodin to, co se jí nepodařilo za měsíc bojů". Olmert o rozšíření pozemních bojů rozhodl v době, kdy se v Radě bezpečnosti OSN chystalo hlasování o rezoluci, jež pomohla boje ukončit. Pravicový poslanec Juval Steinitz
rovnou prohlásil, že operace v Libanonu "byla v celé historii Izraele nejhůř vedená válka".

Mnohým politikům se nelíbí, že rezoluce nežádá jasně odzbrojení Hizballáhu, dalším, že konflikt končí pro Izrael nepřesvědčivě, což dělá dojem, že Izrael ve válce prohrál.

Konflikt trval 34 dní; od dnešního rána je v platnosti příměří, které je zatím více méně dodržováno. Politici vládu po dobu bojů podporovali a ještě v pátek ofenzivu podle průzkumu listu Jediot Achronot schvalovalo 97 procent Izraelců.

Neděle, kdy na severní Izrael dopadlo 250 raket Hizballáhu, byla stým dnem úřadování Olmertovy vlády.
Autoři: ,