Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Izraelci odmítají zmrazení výstavby osad jen těsnou většinou

Svět

  11:18
JERUZALÉM - Těsná většina Izraelců (51 procent) nesouhlasí se zmrazením výstavby židovských bytů ve východním Jeruzalémě, jejíž avizované pokračování v posledních dnech oddálilo vyhlídky na obnovu izraelsko-palestinských mírových rozhovorů a vyvolalo diplomatický spor Izraele se Spojenými státy.

Izrael plánuje postavit ve východním Jeruzalémě 1600 nových bytů.

Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění publikovaného předním izraelským listem Jediot Achronot. 46 procent dotázaných je naopak připraveno přijmout zastavení kolonizace východního Jeruzaléma, který Palestinci chtějí mít jako hlavní město svého budoucího státu.

Průzkum izraelského deníku Haarec ukázal podobné výsledky, když 48 procent respondentů se vyjádřilo proti zmrazení výstavby a 41 procent bylo ochotno ho akceptovat.

Oba průzkumy se uskutečnily v polovině tohoto týdne, uprostřed diplomatické krize Izraele a USA, která vznikla poté, co Izrael odsouhlasil vybudování dalších 1600 bytů pro Židy ve východním Jeruzalémě.

Izraelská vláda tuto skutečnost oznámila minulý týden v průběhu návštěvy amerického viceprezidenta Joea Bidena, který měl na Blízkém východě připravit nové, nepřímé izraelsko-palestinské rozhovory s USA jako prostředníkem.

Palestince, kteří odmítají rozšiřování židovských osad na palestinských územích, tato zpráva pobouřila. Někteří z izraelských ministrů se následně omluvili za špatné načasování zprávy, ne však za její obsah.

Izraelci veří, že Obama jedná čestně

Podle průzkumu deníku Haarec je nicméně většina Izraelců (69 procent) i přes zmíněnou krizi přesvědčena, že americký prezident Barack Obama jedná s Izraelem čestně a přátelsky. Jen 21 procent účastníků průzkumu věří v opak.

Pravicová strana Likud izraelského premiéra Benjamina Netanjahua ztratila podle průzkumů listů Jediot Achronot a Haarec kvůli ochlazení vztahů s Washingtonem mírně na popularitě, přesto ale zůstává relativně oblíbená.

V případě předčasných voleb by opoziční centristická strana Vpřed (Kadima) získala 32 parlamentních křesel a Likud 29, což znamená obrat oproti předchozím průzkumům. Pravicová koalice by si ovšem i nadále udržela parlamentní většinu.

Volby v únoru 2009 vynesly k moci Likud, přestože strana Vpřed získala o jeden mandát víc (28 křesel pro Vpřed, 27 pro Likud ve 120členném zákonodárném sboru).

Premiér Netanjahu také zůstává podle průzkumu deníku Haarec pořád nejoblíbenějším izraelským vůdcem, když 36 procent respondentů se vyslovilo pro jeho setrvání ve funkci, zatímco 26 procent dalo přednost vůdkyni strany Vpřed Cipi Livniové.

Autor: