Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Izraelci tajně posílají peníze syrským rebelům. Bojí se, že by jinak měli Írán za humny

Svět

  16:01
TEL AVIV/PRAHA - Izrael na pravidelné bázi zásobuje už několik let syrské rebely poblíž svých hranic penězi, potravinami, palivem i zdravotnickým materiálem. O nebývalém rozsahu tajné dohody, díky které je to možné, informoval americký deník Wall Street Journal (WSJ). Cílem izraelského plánu je využít občanské války na území nepřítele k vytvoření nárazníkové zóny ovládané spřátelenými silami.

Bojovníci Syrských demokratických sil (SDF) foto: Reuters

Velitelé izraelské armády jsou podle zjištění amerického listu v neustálém kontaktu s podobně postavenými představiteli syrských bojovníků. Podpora začíná s blíže nespecifikovanými platbami, které slouží k placení jednotek, nákupu munice a zbraní. Vyplývá to z hovorů s desítkami povstaleckých bojovníků, s nimiž se setkali pracovníci WSJ.

‚Poslední tajemství Šestidenní války.‘ Izrael mohl použít atomovku na Sinaji, tvrdil generál

Izrael šel údajně tak daleko, že vytvořil speciální jednotku, která na podporu rebelů dohlíží. Kromě toho vyčlenil i vysoký obnos na poskytovanou pomoc, uvedl zdroj amerického deníku z izraelské armády.

Současná strategie v Golanských výšinách je nazývána politikou „dobrého sousedství“. To potvrdil i politolog a člen Washingtonského institutu pro blízkovýchodní politiku Ehud Jaari. Podle něj začal Izrael strategii uplatňovat už za minulého ministra obrany Moše Jaalona, tedy zřejmě už od roku 2013, a pokračuje za jeho nástupce Avigdora Liebermana.

Tisíce dolarů pro ‚Rytíře Golanu‘

Pomoc Syřanům ze strany Izraele není novinkou. V roce 2013 se postaraly nemocnice židovského státu o 3 tisíce raněných Syřanů, z nichž mnozí náleželi k povstaleckým silám. Většinou se však izraelská asistence omezovala na humanitární pomoc civilistům u hranic v zimním období.

Nové informace však svědčí o tom, že jsou izraelské bezpečnostní složky mnohem více a koordinovaněji propojeny s rebely. „Izrael stál na naší straně hrdinským způsobem. Bez jeho pomoci bychom nepřežili,“ uvedl Moatasem al-Golani, mluvčí povstalecké skupiny zvané „Rytíři Golanu“.

Velitel Rytířů Golanu zvaný Abu Suhayb řekl WSJ, že jeho skupina dostává od Izraele asi 5 tisíc dolarů (téměř 118 tisíc korun) měsíčně. Skupina není napojená na Západem podporovanou Svobodnou syrskou armádu (FSA), proto odjinud ze Západu peníze nedostává.

K informacím o financování rebelů se nechtěla oficiální cestou vyjadřovat ani kancelář izraelského premiéra, ani armáda. „Jsme zaujatí ochranou hranic Izraele a bráněním teroristickým buňkám, aby se na nich usadily. Kromě toho poskytujeme humanitární pomoc Syřanům žijícím na tom území,“ uvedli představitelé izraelské armády.

Strach z Íránu

Cílem Izraelců je podle zdrojů WSJ držet co nejdále od území Golanských výšin na asi sedmdesátikilometrové hranici se Sýrií Íránem podporované bojovníky přidružené k armádě Bašára Asada, například libanonské příslušníky militantní skupiny Hizballáh. Na druhou stranu to ale znamená risk zvýšeného napětí s Asadovým režimem, který již dlouho Izrael z podpory rebelů obviňuje. Izraelci se však dlouhodobě brání, že v občanské válce nefavorizují nikoho.

Voják Syrských demokratických sil (SDF) s dronem.
Kurdský bojovník na břehu přehrady Tabka.

Hrozba stálé přítomnosti radikálů z Íránu nebo Hizballáhu na syrské straně strategického území, který získal Izrael před padesáti lety v Šestidenní válce, údajně může Izrael vtáhnout do syrské války. Nevylučují to totiž anonymní armádní zdroje amerického listu. Přiznaly také, že Izrael posiluje vztahy s některými arabskými státy pro případ střetu s jejich společným nepřítelem, Íránem.

Írán spolu s Hizballáhem a ruská intervence pomohly Asadovu režimu získat v syrském konfliktu navrch. Vzhledem k vlivu, jaký íránské Revoluční gardy v Sýrii mají, se Izrael bojí, že by mohly získat kontrolu nad pásem území v Sýrii a Iráku, které by používaly pro přesun zbraní do syrské části Golan a do Libanonu.

Proti tomu už několikrát izraelská armáda zasáhla. Cílem jejích náletů se v minulosti staly íránské konvoje vezoucí zbraně do Libanonu. Její představitelé také opakovaně obvinili šíitské milice z útoků na pozice jejích jednotek. A naopak upozorňují, že syrští rebelové se takových útoků nikdy nedopustili.

Autor: