Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Jackson byl samý vpich a jizva, stojí v pitevní zprávě

Lidé

  9:00
V době úmrtí měl pohublý Michael Jackson celé tělo poseté oděrkami, škrábanci, jizvami a vpichy od injekčních jehel. Vyplývá to z pitevní zprávy, která zpěvákovo úmrtí hodnotí jako zabití.

Michael Jackson na snímku z roku 2003 foto: ČTK

Celkem osmatřicet jizev, škrábanců a oděrek na celém těle. Z toho třináct punkcí po vpichu od infuzních jehel. Na jedenapadesáti stránkách dokumentu, který byl zveřejněn během pondělního procesu s Conradem Murrayem, lékařem Michaela Jacksona, vyšetřovatel odhaluje "detaily z pitevního stolu" o náhlé smrti krále popu. Jako hlavní příčinu jeho úmrtí udává "akutní otravu propofolem".

V pitevní zprávě se uvádí, že Michael Jackson zemřel na akutní otravu propofolelm.

Murray se již dříve přiznal, že zpěvákovi podával silné anestetikum propofol, aby mu pomohl při potížích se spánkem. Jak ale koronerovi při vyšetřování potvrdila konzultantka anesteziologa, "neexistují žádné případy jeho použití při nespavosti a únavě". "Jediné zprávy o jeho domácím užití jsou případy smrtelného zneužití, sebevražd, vražd a nehod," uvedla ve zprávě Selma Calmesová.

Jackson v sobě přitom v době úmrtí měl dávku propofolu, která se používá při náročných operacích. Jeho lékař se ale od začátku bránil tím, že si "zesnulý neustále stěžoval na dehydrataci a na to, že nemůže usnout". Proto mu prý během náročných příprav na šňůru comebackových koncertů každou noc nitrožilně podával propofol ředěný lidocainem.

Bez monitorovacích přístrojů
Jak napsal zpravodajský server CNN, sám lékař si přitom dobře uvědomoval, že se zpěvák stává na lécích závislý, a pouhé dva dny před smrtí mu podle vlastní výpovědi namíchal kombinaci jiných léků, které mu pomáhaly v boji s chronickou nespavostí. Calmesová také připomněla, že při použití anestezie musí být pacient pod neustálým lékařským dohledem a jeho stav musí sledovat monitorovací nebo resuscitační přístroje. Podle vyšetřovatelů ale na místě žádné nebyly. Přístroj na měření tlaku i oxymetr se našly, avšak uklizené ve skříni ve vedlejším pokoji. Podle odbornice by měl být vždy připraven také doplňkový kyslík. Jediné lahve, které se poblíž Jacksonovy postele objevily, byly prázdné. V pokoji se na křesle povalovala jen uzavřená lahev s močí a krabice s jednorázovými injekčními jehlami.

Losangeleský koroner, který se případem zabývá, tělo Michaela Jacksona poprvé vyšetřoval tři hodiny poté, co byl zpěvák prohlášen za mrtvého. Zpěvák vysoký 175 centimetrů v tu dobu vážil pouhých 61 a půl kilogramu. "Řídké vlasy zesnulého byly připevněny k paruce a na kůži po celém těle měl místa se světlými a tmavými pigmentovými skvrnami," píše se v pitevní zprávě.

Tetování na víčkách, na rtech... Že "popová legenda" trpí kožním onemocněním zvaným vitiligo, které se projevuje bílými skvrnami na kůži, či že nosí paruku, se vědělo už dávno. Důvodem vlasové imitace byla nehoda během natáčení reklamního spotu pro Pepsi v roce 1984, kdy přišel téměř o všechny vlasy. Pitva také přinesla informace o lince tmavého tetování, která lemovala linii vlasů, kam dosahovala paruka. Vytetovanou linku měl dále na očních víčkách a v obočí. A růžová tetovací barva se našla i v oblasti rtů.

Koroner ve své závěrečné zprávě poukázal rovněž na několik zlomenin žeber, které zřejmě způsobily pokusy o oživení. Dle dokumentu Jackson trpěl "rozsáhlým zánětem průdušek a chronickým zápalem plic". Zpráva zároveň popírá, že by to bylo přímou příčinou jeho úmrtí. Z neúmyslného zabití je obviněn Murray, který byl v pondělí propuštěn na kauci ve výši 75 tisíc dolarů (asi 1,35 milionu korun). Lékař se musí před soud znovu vrátit už v dubnu, kdy proběhne další slyšení. Pokud bude usvědčen, hrozí mu trest ve výši až čtyři roky.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...