Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Když skvělí architekti navrhují školy. Podívejte se na NEJ světové kampusy

Design

  7:00
Jak se studuje ve světě a jak studenty ovlivňuje prostředí? Ty nejzajímavější vysoké školy, fakulty a kampusy pro vás vybral architekt a člen představenstva České komory architektů Petr Lešek.

Sainsbury Laboratory, Cambridge foto: Stanton Williams

PETR LEŠEK

Petr Lešek je respektovaný český architekt, spoluzakladatel oceňovaného studia Projektil, které stojí třeba za Národní technickou knihovnou v Praze. Od roku 2011 je také členem představenstva České komory architektů, která začátkem října uspořádala zajímavé diskuzní setkání. U příležitosti Světového dne architektury se na lodi (A)VOID v Praze debatovalo o kvalitě architektury českých vysokých škol, zda je pouze funkční, nebo i kvalitní a krásná. Architekti, studenti, novináři i zástupci vedení českých vysokých škol se shodli na tom, že strach, zmatení a nedůvěra způsobují, že se zadavatelé otáčí zády k veřejným soutěžím a využívají obchodních tendrů, které hledí pouze na finanční stránku věci a kvalita jde stranou. I když není situace nějak zvlášť dobrá, pár povedených realizací VŠ v České republice máme. Fakulta architektury ČVUT (Šrámková architekti, 2010), Fakulta chemicko-technologická Univerzity v Pardubicích (Kuba Pilař architekti, 2008), knihovna Filozofické fakulty Masarykovy Univerzity (Kuba & Pilař architekti, 2001), Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci (M1 Architekti, 2006) a Národní technická knihovna (Projektil architekti, 2009) mohou jít příkladem pro další realizace. A jak jsou na tom ve světě? Petr Lešek vybral několik škol, které stojí za pozornost.

Petr Lešek

"Ve vyspělých státech světa patří investice do vzdělání včetně kvalitních budov k samozřejmým způsobům, jak podpořit budoucnost. Z velkého počtu kvalitních staveb si dovolím upozornit na pět bez pořadí. Zdůrazním, že většinou vznikly na základě architektonických soutěží, na rozdíl od tuzemské praxe. O tom, že kvalitně navržené budovy pro vzdělávání mají přímý vliv na kvalitu výuky přitom není sporu. Proto je samozřejmě potřeba věnovat pozornost všem budovám pro výuku, nejenom vysokým školám. (Zajímavou studii a její závěry si můžete přečíst zde.)

Ewha Womans University s jihokorejském Soulu od architekta Dominique Perraulta, protože v intenzivně zastavěném městě udržel prázdnou plchu a ještě předprostor budovy věnoval veřejnosti.

Ewha Womans University

Celý nový univerzitní kampus v Utrechtu v Holandsku, nejen proto, že je přehlídkou špičkových staveb holandských architektů (Wiel Arets, Rem Koolhaas), kteří se již stali hvězdami světové architektury (s pomocí intenzivní podpory holandské vlády, která i architektonické služby považuje za exportní komoditu s vysokou přidanou hodnotou), ale hlavně proto, že je to kvalitní příklad nově budovaného univerzitního kampusu na základě dlouhodobého promyšleného strategického plánu.

Kampus v Utrechtu

Rekonstrukci Fakulty architektury v Eindhovenu, Diederen Dirrix van Wylick architecten, protože stále doufám, že se s podobně zrekonstruuje bývalá fakulta architektury ČVUT. Holanský příklad je opravdu příkladnou rekonstrukcí, která budově z roku 1967 vdechla zcela nový život. Otevřenost, přehlednost, místa pro setkávání, to přesně chybí našim univerzitám a to bohužel nejen starým budovám, ale právě těm, co se nyní staví.

Rekonstrukce Fakulty architektury v Eindhovenu

Sainsbury Laboratory, Cambridge, od Stanton Williams, protože jsou ukázkou toho jak kultivovaně se mohou v moderní době rozvíjet i tak úctyhodné instituce jakou je univerzita v Cambridge, a že i laboratoř může být něčím více než jen naskládanými boxy s mikroskopy. Jsem přesvědčen, že v takovém prostředí právě vědci vezmou za své provázanost vědy s kulturou.

Sainsbury Laboratory

Danube University Krems od Dietmar Feichtinger architectes, neboť ukazuje, že i na dohled od našich hranic v malém měřítku a v kontaktu s historickým jádrem je možné vytvořit kvalitní prostředí v porovnání s nedalekými Českými Budějovicemi.

Danube University Krems

Vynechal jsem řadu kvalitních staveb, rozšíření univerzity v Miláně , které získalo cenu Mies van der Rohe a je kvalitní ukázkou výstavby v historickém centru s nabídkou veřejného prostoru, Rolex center Ecole Polytechnique Federale de Lausanne ve Švýcarsku od atelieru SANAA , který je snovou krajinou která nabízí zvlněné prostředí pro pobyt a četbu, Fakultu architektury v Nantes od Anne Lacaton a Jean-Philippe Vassal, která společně s fakultou Čecha Mirko Bauma v Cáchách je jednoduchým čistým pozadí pro hektické studium architektury. A samozřejmě univerzity starší z 50 a 60 let v Brazílii a Mexiku, které jsou velkorysé a opravdu významné v rámci města. Je prostě škoda, že rektoři českých univerzit namísto vytváření kvalitních staveb, na která budeme hrdí i za 20 let a v nichž vyroste elita národa, pouze realizují investiční výstavbu. Studenti z průměrných budov budou převážně průměrní.

Bohužel stejné platí i pro vědecké instituce. Přiznávám se, že mám obavu o charakter studentů a vědců, kteří těmito velkokapacitními ústavy projdou či v nich budou bádat. Hrozí, že vyrostou jako kulturně zakrnělí odborníci, kteří si nejsou vědomi smyslu a důsledků své práce. A to je do budoucna vážný problém."

Autoři:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...