Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Jak by se asi zachoval Klaus doma?

Svět

  10:35
DUBLIN/VÍDEŇ - Kritiků státní návštěvy českého prezidenta v Irsku, při které se Václav Klaus setkal i s předákem odpůrců lisabonské smlouvy Declanem Ganleym, přibývá. Ke svým kolegům se přidal irský ministr pro evropské záležitosti Dick Roche. Rakouský deník Der Standard se zase ptá, jak by asi Klaus reagoval, kdyby se v jeho zemi nějaký státní host zachoval tak, jako on v Irsku.

Václav Klaus před irskou čestnou stráží. foto: ČTK

Agitace místo argumentů
Jak by asi reagoval český prezident Václav Klaus, kdyby se v jeho zemi nějaký státní host zachoval tak, jako on v Irsku, ptá se dnes rakouský deník Der Standard v komentáři pod titulkem Agitace místo argumentů. Při veškerém pochopení pro potřebu svobody země, která byla čtyři desetiletí pod sovětskou kuratelou, se musíme ptát, jak je to s národním a osobním sebevědomím muže, který takhle uvažuje, píše dál rakouský deník. Podle listu je paradoxní, že Klaus při své kampani proti lisabonské smlouvě dělá to, co by jejím stoupencům nikdy nedovolil: zasahovat do vnitřních záležitostí jiné země.
Ale to je v pořádku, uvádí se dále v komentáři. Protože to jen dokazuje, že už žádné vnitřní záležitosti nejsou. ...V pořádku už ale není, když odpůrci lisabonské smlouvy říkají vědomě nepravdy. Například že smlouva dělá Evropskou unii méně demokratickou, ptá se na závěr Der Standard. Deník Kurier pak  návštěvu označuje za špatný start k českému předsednictví v EU a konstatuje, že "přípravy na předsednictví jsou v Česku stále grotesknější".

"Nikdo nemůže nic namítat, že prezident Klaus měl při své návštěvě (Irska) soukromé závazky. Ovšem jeho veřejné poznámky k otázce, o které se debatuje na domácí (irské) politické scéně, jsou za státní návštěvy neobvyklé," uvedl Roche.

Irská vláda podporuje lisabonskou smlouvu a hledá řešení situace po referendu, ve kterém Irové smlouvu odmítli. Český prezident v úterý podpořil Ganleyho hnutí Libertas, které jako Klaus vystupuje proti lisabonské reformní smlouvě.

Protievropské aktivisty přitom český prezident srovnal s protikomunistickými disidenty. Irský ministr zahraničí Micheál Martin ve středu podle agentury AP charakterizoval některé názory Václava Klause jako "absurdní, povrchní a falešné". Klaus se proti kritice ohradil a řekl, že podle něj se jedná o příklad licoměrnosti a úbytku demokracie v Evropě.

Jako nevhodné, neprospívající blížícímu se českému předsednictví či dokonce za skandální označili úterní setkání Klause s Ganleym někteří europoslanci či politologové oslovení v Bruselu.

"Nenavštívil jsem někoho, kdo je proti státu. Navštívil jsem někoho, kdo je jen v opozici vůči vládě," řekl Klaus.

FT: Klausova návštěva posiluje obavy o české předsednictví
Kontroverze kolem Klausovy návštěvy si všímají irská i britská média. Irský deník The Irish Times napsal, že "státní návštěva českého prezidenta končí v trpkém duchu". Irský list připomněl, že Klaus označil irského ministra zahraničí Micheála Martina kvůli jeho kritice za "pokrytce".

V parlamentu Klause kritizoval Enda Kenny, šéf opoziční strany Fine Gael. "Je to nevhodné a pro vládu trapné vzhledem k tomu, jaké jsou naše postoje k Evropě, a k naší budoucnosti v Evropě," řekl Kenny. "Tato návštěva možná měla být úplně zrušena," dodal.

Představitel pro evropské záležitosti z rovněž opoziční Labouristické strany Joe Costello podle The Irish Times obvinil Klause, že se "jako hlava státu na návštěvě dopustil bezprecedentní diplomatické nezdvořilosti".

"Jsem si velmi dobře vědom, že Václav Klaus je člověkem s krajně pravicovými názory, který má rád kontroverze," řekl Costello. Podle něj by Irsko mělo proti chování českého prezidenta u české vlády "důstojně, ale důrazně" protestovat.

"Incident posílil obavy mezi evropskými představiteli, jak bude Česká republika zvládat záležitosti Evropské unie, až převezme 1. ledna předsednictví unie," uvedl britský deník Financial Times a citoval výroky Martina, podle něhož byly Klausovy výroky na večeři s Ganleym "nevhodné" v době, kdy "irská vláda jedná s partnery v EU".

Z osmi postkomunistických států, které vstoupily v posledních letech do unie, má Česká republika pověst člena, který je nejméně nadšen z těsnější integrace EU. Ale velká část této reputace souvisí spíš s Václavem Klausem osobně, než s českou vládou, která se na předsednictví pečlivě připravuje, uzavírá Financial Times.

Autor: