Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Jak fungovala a kam dosahovala činnost StB? Strukturu ukazuje nový web

Česko

  14:51
Platforma evropské paměti a svědomí ve čtvrtek zpřístupnila nový web o komunistické Státní bezpečnosti. Dokumentační portál o Státní bezpečnosti dává veřejnosti nahlédnout do struktur a práce československé tajné policie od roku 1969 až do sametové revoluce.

Platforma evropské paměti a svědomí ve čtvrtek zpřístupnila nový web o komunistické Státní bezpečnosti. foto: Reprofoto

Interaktivní stránky iBadatelny jsou v česko-anglické verzi. Mají pomoci lepšímu porozumění totalitní historie a vlivu na dnešní společnost, uvedli zástupci platformy na tiskové konferenci.

„Web je určen široké i odborné veřejnosti. Jde o to, jestli se člověk začte do slovníkových hesel. Ta už jsou dost podrobná a jsou zaměřena na odbornou veřejnost i na rozhodující činitele, kteří mají na základě těchto informací lepší představu o tom, jak ‚tikají‘ státní struktury východní Evropy,“ řekla výkonná ředitelka platformy Neela Winkelmannová.

Portál má ukázat, jak fungovaly tajné služby satelitních států komunistického bloku, které vznikly na pokyn hlavní sovětské tajné služby KGB.

Použité zdroje

Na přípravě webu se podílelo Centrum pro dokumentaci totalitních režimů. Autoři čerpali informace z Archivu bezpečnostních složek, českého a slovenského Ústav paměti národa i například z takzvaných Cibulkových seznamů. Všechny zdroje jsou legálně přístupné.

Portál nabízí šest ikon. Například po rozkliknutí kategorie Struktury, najde návštěvník schémata a infografiku k jednotlivým složkám StB. „Kliknu například na strukturu bývalé I. správy, což byla zahraniční rozvědka. Zde můžeme na časové ose vidět strukturu od roku 1968 do roku 1989,“ popsal web ředitel Centra pro dokumentaci totalitních režimů Peter Rendek.

Výkladový slovník

Winkelmannová oceňuje výkladový pojmový slovník, který vysvětluje struktury tajné policie, osoby, které v ní fungovaly, i různé aktivity. V české verzi už má více než stovku hesel. „Samozřejmě zajímavé jsou i vizualizace a struktury správ Státní bezpečnosti na časové ose. Je vidět, jak se časem služba přizpůsobovala a proměňovala,“ řekla. Graficky jsou znázorněny rezidentury rozvědky po celém světě, kde komunisté měli své zájmy. Jsou zde i konkrétní osoby, které rezidentury řídily a jejich fotografie. „Je to dělané formou, která odpovídá moderním komunikačním prostředkům, tak, aby se dal portál dobře ovládat na tabletech a mobilech,“ ohodnotil historik Petr Blažek.

Sledovací síť StB. Podívejte se unikátní fotografie šmírovacích míst

Řada informací z českého prostředí bude podle něho nová pro zahraniční čtenáře. „To, co je (pro Čechy) nové, jsou struktury, které umožňují se interaktivně pohybovat v čase a zjišťovat, co dělala která část Státní bezpečnosti,“ dodal. Velkou roli hrála rozvědka od 60. let v Africe a Jižní Americe v souvislosti s boji o vliv. Konkrétní operace byly podle Blažka úspěšné, pokud dokázala československá zpravodajská služba využívat své pověsti ze 60. let. To ale nebylo snadné po udušení pražského jara v roce 1968, kdy Československo ztratilo jako komunistický režim „dobré jméno“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!