Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Co s Concordií? Sedm kroků, jak odstranit giganta

Svět

  11:35
ŘÍM/PRAHA - Její cena činí 450 milionů eur, z poloviny je ponořená do vody a stále probíhají záchranné práce. Přesto odborníci již vymýšlejí postup, jak ztroskotanou loď Concordia vyprostit.

Costa Concordia foto: Reuters

 „Jen několik záchranných společností dokáže zvládnout tak velký úkol,“ řekl Mike Lacey z Mezinárodní záchranné unie.

Pro zvětšení klikněte na obrázek

„Něco podobného se děje neustále, jen o tom není tolik slyšet, neboť nejde o tak velkolepé akce jako v případě Concordie. Vždy se ale někde nějaká loď nachází v problémech,“ dodal. BBC detailně popsala, co by se v příštích týdnech a měsících mohlo s plavidlem dít.

1. Podvodní prohlídky

Na prvním místě je při podobných operacích vždy záchrana přeživších. Poté budou podle Laceyho následovat další podvodní inspekce, jejichž cílem bude zjistit, jakou škodu způsobila skála na trupu lodi.  „Nad vodní hladinou je možné vidět strašlivou škodu. Kdo ale ví, co se stalo s ponořenou pravoboční stranou trupu?“ přemítal.

2. Vypumpování paliva

Italský ministr životního prostředí Corrado Clini už v pondělí prohlásil, že z lodi uniká „nějaká tekutina“. Ani včera nebylo jasné, zda se jedná o pohonné hmoty. Concordia měla plné nádrže, podle médií nesla kolem 2500 tun paliva. Jeho odčerpání dostala na starosti nizozemská společnost Smit. Úkol podle agentur může zabrat i tři týdny.  Italové již dali najevo, že kvůli obavám z ekologické katastrofy vyhlásí stav ohrožení. Zatím není známo, jak přesně odborníci plánují ztroskotaný kolos paliva zbavit, podle BBC může ale vypumpování proběhnout bezpečně. Palivo by mohlo být umístěné třeba do tankerů.

3. Napřímení

Podle prohlášení mateřské společnosti Concordie byl loď mohla být nadzvednuta pomocí „vzduchových balonů“. Na pravobok by je umístili potápěči a poté by se nafoukly. Při narovnání by asistovaly i další lodě s navijáky, které by pomáhaly, aby se Concordia dostala do správné polohy.

4. Úklid vnitřku lodi

Uvnitř lodi je velké množství jídla, které je potřeba odstranit. V kabinách se nachází věci pasažérů. Již se objevily i obavy z rabování.

5. Zalátání trupu

„Když je poškození malé, je možné vyrobit (ocelovou) záplatu a dát ji na příslušné místo,“ řekl námořní expert Dawn Gorman. „Jestli je to ale možné s takovouto škodou, nevíme,“ přemítal dále. Kdyby záplatování bylo proveditelné, tak by dalšímkrokem zřejmě bylo vypumpování vody a stabilizace plavidla. „Loď je ale možná nezachranitelná a nepůjde ji narovnat, zalátat a vypravit na cestu, protože poškození je příliš zásadní,“ dodal Gorman.

6. Odvlečení a oprava, či...

Kdyby se napřímení skutečně povedlo, tažné čluny by Concordii mohly odvléci na úplnou opravu.

7. ... sešrotování

Vzhledem k rozsahu škody však nakonec možná bude muset být loď rozřezána a po menších částech pak zamíří do šrotu. Novinář Richard Meade si myslí, že záchrana Concordie bude složitá, i když ji nevylučuje. Za pravděpodobnější proto považuje, že bude odepsaná.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!