Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jak poznat čerstvý chřest? Vrže a krásně voní

Jídlo

  7:00
Sezona pravého českého chřestu je v plném proudu. Chřest, kterému se lidově říká špargl, má v Česku dlouholetou tradici. Je totiž plný vitaminů, má detoxikační účinky a v kuchyni se snadno zpracovává. Server Lidovky.cz přináší pár tipů, jak poznat čerstvý chřest a v obchodech nenaletět.

Bílý chřest je obecně v Evropě žádanější. Zelený je jen okrajová záležitost. foto: Shutterstock

Nejlepší je chřest ihned po sklizni, i proto je lepší kupovat český a ne dovážený. Čerstvá zelenina se pozná podle hlaviček, které musí být pevně semknuté a lesklé. Pakliže chřest naříznete, vytéká z něho bílá míza.

"Varujeme před nepoctivci, kteří nakoupí levnější zahraniční chřest, například řecký či slovenský a následně ho vydávají za český," říká Jiří Šafář ze společnosti Český chřest.

Chřest.

Čerstvý chřest můžete také poznat podle toho, že se nedá ohnout, ale praskne. Pokud o sebe výhonky třete, měly by vrzat. Někdy se prodejci snaží chřest oživit tím, že ho prodávají ve vodě. Takový chřest nekupujte, jedná se o starší výhonky, které pravděpodobně jako chřest chutnat nebudou. Důležitou vlastností je i vůně. Pokud zelenina zapáchá, je to důkaz, že není čerstvá ani dobře skladovaná. Chřest by měl slabě, ale příjemně vonět.

Jak skladovat chřest?

Chřest je ceněný hlavně pro vysoký obsah vitamínů, minerálů, detoxikační účinky i dietní vlastnosti. aby si je uchoval, je nutné zeleninu dobře skladovat. V chladničce vydrží chřest čerstvý několik dní, maximálně však týden. Delší skladování se nedoporučuje, protože znehodnocuje chuť chřestu. Nejlepším způsobem, jak chřest skladovat, je zabalení do vlhké utěrky.

'Bílé zlato'

Česká tradice chřestu byla přerušena až s nástupem komunistů. Většina pěstíren byla v té době zavřena a chřest se přestal v kuchyních používat. Přitom jde o potravinu zdravou, snadno zpracovatelnou a dietní.

Jediný český velkopěstitel, společnost Český chřest průběžně sklízí zeleninu polí na Mělnicku v Hostíně u Vojkovic. Letos poprvé chtějí pěstitelé prověřeným prodávajícím na farmářských trzích či v restauracích vydávat certifikát čerstvosti a původu prodávaného chřestu, který by pro kupující mohl být jedním z vodítek při nákupu, že si kupují opravdu to, za co platí.

Mezi tradiční a nejčastější úpravy chřestu patří chřestový krém, chřest s ranými bramborami a holandskou omáčkou, chřestové saláty, nechybí nicméně odvážnější, ale přesto chutné kreace jako syrový chřest s jahodami a podobně.

Jak se sklízí chřest v Hostíně na Mělnicku? Podívejte se:

Chřest začíná vylézat, když je teplo. "Přes noc musí být kolem plus pěti stupňů, přes den alespoň 15 stupňů a slunce, aby se ty hrudky prohřívaly a teplo se tam akumulovalo," říká agronom Michal Červenka.
Autor: