Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jak rychle se pakují Nečasovi ministři? Průměrně za pět dní

Česko

  18:45
PRAHA - Necelých pět dnů - přesně 4,8 dne - v průměru trvalo, než z vlády Petra Nečase odešli ministři, kteří se dostali do potíží se zákonem, popřípadě nesli odpovědnost za pochybení svých podřízených. Z pětice ministrů, kterých se to týká, se nejdéle zdráhal "balit kufry" šéf kultury Jiří Besser (TOP 09).

Z původní Nečasovy vlády už zbylo jen pět ministrů. Ti zakroužkovaní skončili. Odchází i Jaromír Drábek (v horní řadě čtvrtý zleva) foto: Koláž: Lidovky.czČTK

Jaromír Drábek (TOP 09) - rezignoval 3. den

Jaromír Drábek.

Zatím posledním odpadlíkem Nečasovy vlády je ministr práce a sociálních věcí Drábek, který oznámil rezignaci k poslednímu říjnovému dni. Jeho podřízené Vladimíra Šišku a Milana Hojera policie obvinila 1. října. Třetí den od vypuknutí aféry Drábek oznámil, že ve funkci skončí.

PSALI JSME:

"Sice nemám žádné informace o tom, jaký skutek měl být spáchán, nicméně rozhodnutí soudu je pro mě dostatečný důvod, abych naplnil, co jsem avizoval. Rezignuji tedy na svou funkci," prohlásil Drábek.

Pavel Drobil (ODS) - rezignoval 3. den

Pavel Drobil.

Přesně 13. prosince 2010 podal tehdejší ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek trestní oznámení na Martina Knetiga, poradce ministra životního prostředí Pavla Drobila, a na svého náměstka Dušana Fibingra. Policie začala případ vyšetřovat pro podezření z trestného činu pletichy při zadání veřejné zakázky. Drobil zareagoval stejně jako Drábek už třetí den - 15. prosince, kdy oznámil rezignaci.

PSALI JSME:

"Rozhodl jsem se žádným způsobem nedovolit zneužití této mediální kauzy k diskreditaci vlády premiéra Petra Nečase a Občanské demokratické strany," vysvětlil Drobil svůj odchod z vlády.

Vít Bárta (VV) - rezignoval 5. den

Vít Bárta

V časopisu Respekt vyšel 4. dubna 2011 článek, ve kterém tehdejší člen VV Jaroslav Škárka promluvil o tom, že pravidelně bere od Víta Bárty peníze za loajalitu. Spolu s Kristýnou Kočí, která měla stejnou zkušenost, podali trestní oznámení. Pátý den po vydání článku Bárta - ministr dopravy - rezignoval.

PSALI JSME:

"Chci dostát svým slovům, že na funkci nelpím v případě, že nebudu schopen plně prosazovat to, s čím jsem do vlády vstupoval," prohlásil tehdy Bárta.

Martin Kocourek (ODS) - rezignoval 6. den

Martin Kocourek.

Ministr průmyslu a obchodu přišel o místo kvůli 16 milionům korun, které v roce 2008 přišly na účet jeho matky z podezřelé transakce. Kocourek nakonec před novináři připustil, že peníze "odklonil" na účet své matky kvůli rozvodu, a šestý den od zveřejnění kauzy se vzdal své funkce.

PSALI JSME:

"Na základě podrobné informace se předseda vlády nedomnívá, že se jedná o důvodné podezření z korupce, nicméně kroky učiněné panem ministrem v roce 2008 považuje za nešťastné. Proto předseda vlády tento krok pana ministra ke dni 14. listopadu 2011 přijal," uvedl tehdejší mluvčí vlády Jan Osúch.

Jiří Besser (TOP 09) - rezignoval 7. den

Ministr kultury Jiří Besser

Nejdéle se zdráhal odstoupit z funkce ministr kultury Jiří Besser. Přesně týden mu trvalo, než vyvodil odpovědnost za to, že v povinném majetkovém přiznání neuvedl, že si na Floridě spolu se svým přítelem pořídil byt. Tím porušil zákon.

PSALI JSME:

"Vzhledem k tomu, že necítí podporu svých stranických kolegů, aniž by dostal prostor se před nimi obhájit, dospěl k závěru, že nebude svým příběhem dále zatěžovat vládu České republiky," oznámilo za něj ministerstvo kultury 8. prosince 2011.

Další padlí členové Nečasovy vlády - Jiří Pospíšil, Ivan Fuksa (oba ODS), Radek John, Josef Dobeš (oba VV) a Radek Šmerda (nestraník) odešli či byli odvoláni z politických důvodů, nikoli kvůli potížím se zákonem, které měli sami nebo jejich nejbližší spolupracovníci.

Autor: