Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Jak se ČT zvrtl solokapr s lobbistou

Média

  19:21
PRAHA - Prý je to nejvlivnější pražský lobbista a s novináři vůbec nemluví. České televizi se přesto podařilo natočit s Romanem Janouškem rozhovor. Mělo to jediný háček: nebyl to on. Zpovídaným před kamerou byl úplně jiný muž.

Publicistický týdeník České televize 168 hodin. foto: www.aust.cz

Zdánlivě husarský kousek viděl každý, kdo si v neděli 28. září večer pustil na ČT1 publicistický týdeník 168 hodin. Jeho štáb natáčel předminulý čtvrtek na pražské plovárně Žluté lázně, kde primátor Pavel Bém slavil narozeniny. Přítomná redaktorka České televize Martina Kvašová dostala před kameru muže, u něhož se pak v pořadu objevil titulek „Roman Janoušek, pražský podnikatel“.

Snažila se ho v krátkém rozhovoru dotlačit k přiznání, že je Bémovou „pravou rukou“, jak se o něm povídá. Tedy že na primátora má v zákulisí značný vliv. „Naprosto ne,“ tvrdil muž před kamerou. A nelhal. Nebyl to totiž Janoušek, ale Libor Votruba, jehož společnost Taiko provozuje právě areál Žlutých lázní.

Jako první si záměny všiml týdeník Euro. Šéfové České televize se o kiksu dozvěděli až při vysílání. „Bylo to hrubě neprofesionální,“ uznal šéfredaktor zpravodajství Michal Petrov. Dotyčnou redaktorku pokutoval, ostatním se televize omluvila.

Průšvih vznikl proto, že si redaktorka nezjistila, s kým vlastně mluví. „Ono se o vás říká, že jste pravá ruka Pavla Béma. Je to tak?“ udeřila hned na toho, o němž si myslela, že je podnikatel Janoušek.

"To byla první otázka, která mě rozesmála,“ podotkl později Libor Votruba, který zároveň LN potvrdil, že televize mluvila skutečně s ním. A že se ho neptala na jméno.  „Pro mě to bylo velice úsměvné, protože jsem si myslel, že mluví s Liborem Votrubou, celou dobu,“ říká.

Na Kavčích horách se bavili o poznání méně. „Redaktorka se zachovala hrubě neprofesionálně, při rozhovoru s  respondentem, kterého neznala, si neověřila jeho totožnost,“ zlobí se šéfredaktor zpravodajství České televize Michal Petrov.

Nejela jsem tam kvůli Janouškovi Na omyl se ovšem nepřišlo ani ve studiu, když se vydání chystalo. Petrov to vysvětluje tím, že editoři četli pouze texty reportáží a neviděli je na obrazovce: „Proto záměnu nikdo neodhalil, až bohužel během vysílání.“

A jak svůj omyl vysvětluje reportérka Kvašová? „Reportáž jsem před tím ještě nedělala. Udělala jsem tam spoustu rozhovorů. Například i s prezidentem Václavem Klausem. Na oslavu jsem nejela kvůli panu Janouškovi, takže jsem si dopředu nezjišťovala, jak vypadá,“ řekla Kvašová.
 
Podle ní si pak bohužel totožnost muže neověřila ani moderátorka pořadu Nora Fridrichová.
Nápravu se televize snažila zjednat ex post. „Oběma pánům jsem poslal omluvné dopisy a redaktorce jsem strhl pět tisíc,“ říká Michal Petrov.

Pořad s inkriminovanou reportáží ČT stáhla také ze svého webu, už si ho tam není možné přehrát.

Divákům se včera moderátorka Fridrichová omluvila filmově, prohlásila, že k takové chybě „v našem ústavu dojde maximálně jednou za deset let“. Ovšem nejsou to ani čtyři roky, co si Česká televize spletla ekonoma Pavla Kohouta se stejnojmenným spisovatelem.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...