Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jak se žije v domě extrémně úsporném

Design

  16:25
Moje exkurze po nízkoenergetických domech mě zavedla do obce Zlatá v okrese Praha-východ, kde stojí pasivní rodinný dům. Pasivní dům je ještě vylepšený nizkoenergetický dům, jehož potřeba tepla na vytápění nepřesáhne 15 kWh na m2 za rok – nízkoenergetický dům má spotřebu max. 50 kWh, u běžné novostavby je to až 150 kWh.

Pasivní dům. Tento rodinný dům nemá solární kolektory, ale sluneční paprsky přesto využívá. foto: Barbora Hrdinová

„Já jsem vám říkala, že je to obyčejný barák,“ vítá mě majitelka domu Barbora Hrdinová a já vcházím ze severní strany domu, kde kromě dveří a okénka na záchod jiné okno není. Orientace na světové strany tu hraje velkou roli. Při pití kávy mi majitelka se svým partnerem vyprávějí, jak se od záměru stavět dřevostavbu dostali ke stavbě pasivního domu: „Bylo to náhodou, když jsme si ho prohlédli u známých. V té době jsme měli už hotovou základovou desku na dřevostavbu.“

Pasivní dům. Tento rodinný dům nemá solární kolektory, ale sluneční paprsky přesto využívá.Majitelé rodinného domu se po zjištění informací o pasivních domech sami stali stavebním dozorem. „Sehnat a uhlídat dělníky bylo opravdu to nejtěžší,“ vzpomíná Hrdinová, která je dnes poradkyní společnosti, která dodává polystyrenový systém pro stavbu pasivních domů. „Z tvarovek Medmax, které se nasucho spojují zámkovým systémem, jenž je posléze vyplněn betonem, vznikne jednolitá, velmi těsná obálka domu, a to včetně střechy. To vše bez tepelných mostů. Z tvárnic propojených betonem s obvyklou železnou výztuží je také strop. Aby byl systém dokonale funkční, je potřeba zajistit větrání tzv. nuceným větráním – rekuperací,“ popisuje Hrdinová. Majitelé nesměli opomenout také kvalitní plastová okna s dvojskly. „Výhodu skvělé izolace budovy a rekuperace tepla vidím i v tom, že tu není žádný hmyz a prach. Nevýhodu třeba v tom, že neslyším alarm z auta, když nám ho vykrádají, “ přidává neveselý zážitek.

V každé místnosti je na stropě malý kulatý otvor - ventilační zařízení. V technickéPasivní dům. Tento rodinný dům nemá solární kolektory, ale sluneční paprsky přesto využívá. místnosti, která funguje i jako pracovna, si následně prohlédnu „mozek“ celého systému – centrální rekuperační jednotku s výměníkem tepla. Jednotka je skryta pod stropním podhledem a není hlučnější než lednice.

Když slunce zasvítí
„Snažíme se maximálně využívat sluneční energii. Tu pohltí tmavá podlaha, pod kterou je zabudované podlahové vytápění,“ popisuje Hrdinová a ukazuje na velká okna v obývacím pokoji, která směřují na jih a západ. Jednoduše řečeno: slunce, které proniká v zimě okny, ohřívá podlahu i vodu v podlahovém topení. Tímto se mi tedy vysvětluje absence solárních kolektorů na střeše. V rohu obýváku stojí ještě malá krbová kamna, kterými si majitelé v zimě mohou přitopit rychlerostoucími topoly, které sami pěstují.

Pasivní dům. Tento rodinný dům nemá solární kolektory, ale sluneční paprsky přesto využívá.Při obhlídce koupelny najednou zbystřím – žebříkové topení! Tak přece. „Je to jediné topné těleso v domě, které je napojeno na podlahové vytápění. Má však i elektrickou přípojku a může fungovat jako záložní topné těleso, “ popisuje Hrdinová. Je půl osmé večer. Venku je asi 8 stupňů a uvnitř 22.5 0C – v domě se netopí. Vlhkost vzduchu je 58 %, což je po osmi měsících bydlení v novostavbě obdivuhodné. Běžná novostavba by se s vlhkostí potýkala možná další rok.