Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Tunisko čeká těžký úkol. Zachovat demokracii a zároveň bojovat s terorismem

USA

  16:49
Teroristický útok, který zapříčinil smrt 39 lidí, ilustruje možné nebezpečí pro úsilí Tunisu o demokracii. Nemusí to však být trvalou překážkou, dokud se budou tuniští lídři držet té správné cesty.

Policisté chrání muže v tuniské Súse, kterého se snaží dav lynčovat. Muže podezírali, že patřil k útočníkům v turistickém hotelu. Podle tuniského ministerstva vnitra byl útočník ale jen jeden a policie ho zastřelila. foto: Amine Ben AzizaReuters

Vláda by se měla především  vyvarovat pokušení navrátit se ke starým zvykům a represivním zákrokům. Píše o situaci v Tunisu ve své analýze stanice CNN.

Útok v tuniské Súse, střelba ve slavném muzeu Bardo i nedávná smrt čtyř policistů během dvou incidentů na severozápadě a v centru hlavního města, naznačuje, že Tunisko čelí obrovské výzvě v prosazování demokratických výdobytků, v době, kdy teroristické útoky - a tím i protiteroristické operace - zesílily.

K teroristickým útokům v Tunisku se přihlásil Islámský stát. Země povolá své zálohy

Po arabském jaru se Tunisko snažilo nalézt především rovnováhu mezi požadavky občanů na bezpečnost a jejich výzev k reformám a konci autoritářské minulosti země. Každý další teroristický útok však zkracuje trpělivost veřejnosti i přesto, že potřebné reformy již byly zahájeny, upozorňuje CNN.

O tlaku, jemuž čelí v oblasti bezpečnosti jeho vláda, mluvil i tuniský prezident Beji Caid Essebsi během návštěvy Spojených států letos v květnu. Ve svém projevu zmínil mimo jiné potřebu a touhu být lídrem ve válce s terorem, a to zvláště v době, kdy se na 3000 tuniských občanů připojilo k Islámskému státu v Sýrii a Iráku.

Tato a jiná prohlášení přicházejí v době, kdy tuniský parlament projednává kontroverzní antiteroristický zákon, který prý může oslabit právo na spravedlivý proces. Aktivisté se tak obávají, že by Tunisko mohlo sklouznout zpět ke své autoritářské minulosti ve snaze zajistit stabilitu v zemi. Koneckonců stejný postup použil i někdejší diktátor Zine al-Abidine Ali vůči svému politickému odpůrci, připomíná CNN.

Nicméně tuniský prezident prohlásil, že chce, aby jeho vláda byla známá jako reformní. Páteční útoky tak poskytují příležitost prokázat, že demokratické principy v této zemi vyhrají, píše dále CNN.

Po březnových útocích na muzeum Bardo mnoho Tunisanů vyjádřilo nespokojenost s vyšetřováním, v němž prý nebyly dodržovány standardy ani transparentnost. V centru pozornosti se tak ocitlo tuniské ministerstvo vnitra, které má na starosti policii, četníky a ostatní vnitřní bezpečnostní síly. Právě ministerstvo vnitra bylo totiž pověřeno odstraněním represivních postupů, které stále mezi jeho složkami přetrvávají.

Cílem tuniské ústavy je sice ochrana lidských práv a prosazování občanských svobod, tyto hodnoty však zůstávají osamoceny uprostřed rostoucí debaty o tom, jak nejlépe předcházet a trestat extrémistické útoky. Stejné dilema však trápí i západní země, podotýká CNN. Pokud je však Tunisko ochotno podniknout takové kroky, jakými jsou veřejná prošetření bezpečnostních pochybení, pak si tato země může zachovat své demokratické závazky na ochranu práv a svobod. Bez ohledu na problémy, které představují extrémistické skupiny.

V tomto ohledu je důležitá především role občanské společnosti. Mezi lidmi se po útocích objevily i takové názory, že někteří lidé z bezpečnostních složek by raději zavírali coffee shopy v době Ramadánu než budovali konstruktivní vztahy s občany, jež by napomohli prevenci násilí. 

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.