Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Jak vybrat správný mobil pro focení?

Věda

  6:00
Digitální fotoaparáty se za posledních několik let staly pevnou součástí mobilních telefonů. Od roku 2002, kdy byl na náš trh uveden první fotomobil, jde jejich kvalita stále nahoru a dnes již každý lepší mobil s fotoaparátem dokáže nahradit levný digitál, musí ovšem splňovat určité parametry. Na co si tedy dát před jeho koupí pozor?

Sony Ericsson K850i: Mobil, nebo fotoaparát? foto: Sony EricssonReprofoto

Počet MPx (rozlišení)
Jeden z nejdůležitějších parametrů, který se velkou měrou podílí na kvalitě výsledného snímku, je počet megapixelů udávající maximální rozlišení fotografie. Všeobecně platí, že čím více MPx, tím lépe. To ovšem neznamená, že fotomobily s nižším počtem MPx fotí automaticky hůře než ty s vyšším rozlišením fotoaparátu. Pro vyvolání papírové fotky o standardní velikosti 10 x 15 cm by mělo být použito rozlišení nejméně 2 MPx.

Optika 
U fotoaparátu hraje důležitou roli optika, tedy samotný hardware zařízení. Jak je na tom fotomobil s optikou, lze těžko posoudit, pokud zrovna neporovnáváme miniaturní čočku ultra tenkého vysouváku s mohutným objektivem v kloubu rozměrného véčka. O optice může snad jen napovědět jméno jejího výrobce, třeba u některých Nokií Nseries a modelu 6500 slide je to světoznámá firma Carl Zeiss, kvalitní optiku používá rovněž ve svých modelech Cyber-shot Sony Ericsson, LG naopak u modelu Shine vsadilo na výrobce Schneider-Kreuznach.

Přiblížení (zoom)
Až na pár vyjímek jsou všechny fotomobily oficiálně prodávané na našem trhu vybaveny pouze digitální zoomem, který sice scénu přiblíží, ale na úkor kvality. Prakticky téhož efektu lze dosáhnout při zvětšení fotografie v grafickém počítačovém programu. Jinak je na tom optický zoom, který je realizován fyzickým pohybem čočky fotoaparátu. Optický zoom (3x) najdeme v současné době pouze u Nokie N93i a Samsungu G800.

Automatické zaostřování
Velkým dílem ke konečné kvalitě fotografie, zejména co se týče její ostrosti, přispívá i autofokus neboli automatické zaostřování. Fotoaparát s autofokusem dokáže zjistit vzdálenost objektu a podle toho se také zařídí. Celá tato akce se začne dít po namáčknutí spouště, po zvukovém signálu ji pak stačí domáčknout a fotografie je na světě.

Kompenzace expozice
Za určitých světelných podmínek (focení na sněhu, na pláži) může dojít k tomu, že snímky vypadají méně přirozeně než ve skutečnosti. Vliv na to má automatické měření expozice fotoaparátu. Abychom dospěli k tomu nejlepšímu výsledku, měl by fotomobil umožňovat manuální nastavení expozice - určení množství světla na scéně.

Vyvážení bílé
Nastavení vyvážení bílé říká fotoaparátu, jaké světlo má očekávat, aby podal co nejvěrnější fotografii. Je totiž rozdíl, zdali fotíme v interiéru, exteriéru, na slunci nebo ve stínu. Díky manuálnímu nastavení dokáže na tyto podmínky fotoaparát lépe reagovat.

Makro režim
Makro režim umožňuje zachycení detailů fotografovaného předmětu a používá se především při fotografování zblízka. Makro například využijete, když si budete chtít vyfotit a následně pak i přečíst nějaký text.

Přisvětlovací dioda, blesk
Vedle čočky fotoaparátu většinou spatříte i přisvětlovací LED diodu, která však osvětlí scénu maximálně na několik desítek centimetrů. Mnohem lepší je xenonový blesk, jenž zvládne vytvořit poměrně silnou intenzitu světla, takže s ním lze udělat dobrou fotku i za úplné tmy. Xenonový blesk má Sony Ericsson K800i, K810i a K850i. Brzy se objeví v připravovaných Nokiích N81 a N82.

Paměť
Fotografie z integrovaného fotoaparátu o vysokém rozlišení může mít velikost klidně až jeden megabyte (MB). Proto by měl fotomobil disponovat slotem pro paměťové karty, nebo alespoň dostatečně velkou interní pamětí, protože ne všude budete mít možnost nahrát fotky okamžitě do počítače.

Autor: