Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Jak vybrat šumivé víno? Zaměřte se na barvu a perlení

Jídlo

  6:14
Podle jakých ukazatelů šampaňské a jiná šumivá vína vybírat? Vinaři i someliéři doporučují většinou spolehnout se na osvědčenou značku výrobku. Kvalitní víno poznáte nejen podle barvy, vůně a chuti, ale i podle způsobu perlení v ústech či ve sklenici po nalití.
Večírek - ilustrační foto

Večírek - ilustrační foto foto: Shutterstock

Perlení vína a intenzita uvolňování oxidu uhličitého v ústech okamžitě prokážou jakost nápoje. Nižší kvalitu šumivých vín ukazuje spíše hrubé perlení, při němž se v ústech vytvářejí větší bublinky většinou jen na krátkou dobu. Takové perlení mají i špatně sycená perlivá vína, u šumivých vín se správně mají tvořit po napití jemné bublinky, které prchají delší dobu než větší, tudíž cítíte perlení vína déle.

 Nejcennější vůbec je podle odborníků perlení, kdy se tvoří řetízky drobných bublinek rovnou po nalití ode dna sklenky. Způsob perlení může být ale ovlivněn i nevhodnou či špinavou sklenkou, častou chybou je i nevhodná teplota hodnoceného sektu.

ČTĚTE TAKÉ:

Ihned po nalití do čistě vymytého poháru lze posuzovat také jakost sektů podle doby trvání pěny. Čím déle bubliny prchají, tím lépe. Důležitá je barva vína. Tou nejcharakterističtější pro šampaňské je bílá. S bílými šumivými víny se setkáte prakticky na všech slavnostních akcích od narozeninových oslav po otevírání obchodního centra.

Pokud tedy chcete držet určitou grácii, bílý sekt je to nejlepší, co můžete vybrat. Moderními se stávají také vína růžová, pro něž je typická lehká kombinace svěžesti a lehkosti vína bílého s decentní hrubostí a nádechem vína červeného. Na trhu naleznete i červená šumivá vína, ta ovšem postrádají onen klasický glanc a tradiční kouzelnou lehkost vín bílých, popřípadě růžových. Máte-li ale rádi nasycený buket s aromatem fialek, rybízu či višně, pak jsou pro vás tyto sekty také vhodnou volbou.

Pozor na vysokou teplotu při podávání

Nejvhodnější teplotou šumivých vín při hodnocení je podle profesionálních degustátorů 6–10 °C. Aby si víno udrželo vhodnou teplotu, uchovává se v typických kovových kbelících naplněných ledem. Pro hodnocení perlení je nejlépe použít pohár z tenkého skla ve tvaru obráceného kužele s nožkou.

Pokud hovoříme o pravém šampaňském, vždy se jedná o šumivé víno pocházející ze severovýchodní Francie, konkrétně z oblasti Champagne Ardenne, vyráběné mícháním tří základních druhů odrůd, a to Chardonnay, Pinot noir (Rulandské modré) a Pinot meunier (Mlynářka). Tento patent je v Evropské unii chráněn tzv. „PDO“, tedy statusem chráněného místa původu. Jiné druhy šumivých vín, které vznikají stejnou metodou, označujeme jako sekty, nikoliv šampaňské.

PSALI JSME:

K různým druhům šampaňského se také hodí různé typy pokrmů. Pokud převažuje odrůda Chardonnay, je vhodná kombinace vína s mořskými plody nebo jemnou drůbeží. K takzvaně těžšímu šampaňskému, což znamená, že je buď starší ročník nebo má větší podíl modrých odrůd, se hodí spíše výraznější a těžší pokrmy.

Typickým označením pro kvalitní sekt je „šumivé víno“. Pokud etiketa hlásá, že se jedná o víno impregnované nebo perlivé, bylo víno uměle syceno oxidem uhličitým. Sekt proto rychleji vyprchává a postrádá typickou lehkou, svěží chuť. Správně vzniká perlení sekundární fermentací v lahvi.

Na cenu hleďte

Označení na etiketě, které říká „kvašeno klasickou metodou“ nebo „kvašeno v lahvi“, podle someliérů naznačuje, že byl danému sektu věnován nedostatek péče, tedy tyto lahve doporučují raději nevolit. Pozornost se vyplatí věnovat i ceně. Pokud si chcete na sektu pochutnat, vynaložit na něj méně než sto korun je zásadní chyba. Spíše než o sekt se u vín za nižší cenu bude jednat o perlivé, nebo dokonce ovocné víno.

V rozumné kvalitě se podle viceprezidenta Asociace sommelierů ČR Ivo Dvořáka dá koupit v ceně kolem 130 korun, jistotu ale poskytne až vyšší cena: „Mezi sekty jsou velké rozdíly ve způsobu výroby. Doporučuji upřednostnit kvalitní sekty, které fermentují sekundárně v lahvi, u nich se cena bude pohybovat mezi 200 a 250 korunami, ale ani 500 korun za lahev nebude moc.“ A to jsme ještě pořád jen v kategorii šumivých vín, nikoli pravého champagne, které cenami začíná tam, kde sekty končí.

Kvalitní sekt, ilustrační foto

Šampaňské a sekt se otevírají decentně. Aby lahev zašuměla a byla tak slyšet kvalita šampaňského. Pokud zvolíte raději zvyk bouchání korkovým špuntem, o část sofistikované degustace se tak připravíte. Nicméně zvyk je zvyk a jednou za rok je jistě ospravedlnitelný.

Správně ovšem vychlazenou lahev nejprve zbavíme ochranné fólie a drátěné objímky. Poté uchopíme jednou rukou korkovou zátku a palcem ji přidržujeme na hlavičce tak, aby nedošlo k vystřelení špuntu. Následně pomalými, opatrnými kroutivými pohyby otáčíme celou lahví, dokud nedojde k jejímu tichému otevření.