Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Jak vypadá tibetská road movie? Festival odpoví

Kultura

  7:00
PRAHA - Tibet očima Tibeťanů, Číňanů i Američanů představí šestý ročník filmové přehlídky v pražském kině Aero.

Hledání, tibetská road movie foto: Reprofoto

Realistický pohled na současnou tibetskou společnost a kulturu chce zprostředkovat 6. ročník Festivalu tibetských filmů a filmů o Tibetu, který se od 18. do 20. dubna uskuteční v pražském kině Aero. Na rozdíl od předchozích nabídne pohled zprostředkovaný převážně tvůrci, kteří v Tibetu, respektive na území Číny žijí.

Festival představí hned tři hrané filmy tibetského režiséra Pemy Tsedena, proslulého minimalistickým filmovým jazykem. Ve svých snímcích prostřednictvím realisticky ztvárněných mikropříběhů zobrazuje proměny dnešního Tibetu. V debutu Tiché svaté kameny se vrací do rodné vesnice, kde dokumentuje život tamní zemědělské komunity. Jeho druhý film Hledání je tibetskou road movie, získal hlavní cenu poroty na MFF v Šanghaji. Jde o první film natočený výhradně v Tibetu, v tibetštině a s tibetským štábem, dodal. Posledním snímkem tohoto filmaře promítaným na festivalu má název Starý pes a vznikl loni. Tibetský mastif je zde představen nejen jako cenné zboží, ale také jako symbol propasti mezi starou a mladou generací.

Film Pemy Tsedena Starý pes

Tibetský dokument na festivalu zastoupí básník, spisovatel a režisér známý pod pseudonymem Džangbu. Ve snímku Kökenúr se vypravil ke stejnojmennému jezeru, které je považováno za posvátné, ale zároveň je perspektivní turistickou oblastí oblíbenou čínskými cestovateli. Na příběhu několika rodin, postupně vytlačovaných od jeho břehů, demonstruje vliv turismu na tibetskou kulturu a ekosystém Tibetské náhorní plošiny. Komická dokumentární road movie Tantrický jogín o posvátné pouti autobusem, traktorem a člunem zachycuje obyvatele vesnice ve východním Tibetu, kteří se pod vedením tantrického jógina Wangdaka vydávají na „setkání statisíce“, náboženské shromáždění konané jednou za šedesát let.

S mnichy za zdmi kláštera a s nomády na pastvinách

Čínský pohled na Tibet je na festivalu zastoupen dokumentem Zrcadlo prázdnoty režisérky Ma Li. Vznikal během jednoho roku za zdmi tibetského kláštera Seršul ve výšce 4500 metrů nad mořem. Zachycuje extrémní podmínky, ve kterých mniši žijí. Prostřednictvím rozhovorů přibližuje jejich pohled na svět a meditační cvičení, která provozují.

Američtí režiséři Lynn True a Nelson Walker strávili několik měsíců na pastvinách s rodinou tibetských nomádů. Snímek Letní pastviny nabízí intimní pohled na vztahy v rámci mladé rodiny kočovníků i celé komunity a klade otázky týkající se udržitelnosti života spjatého s přírodou v době, kdy se odchod do města zdá být tou správnou volbou.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...