Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Proč jsou soudy pomalé?

Předseda Soudcovské unie Tomáš Lichovník, první místopředseda Tomáš Mottl a druhá místopředsedkyně Šárka Hájková (vlevo).

UKONČENO

Česká justice se topí v problémech. Soudci nestíhají řešit případy, které mají přidělené. Není to ale vždy jejich chyba - často zdědí cizí staré spisy. Podle nejnovější zprávy ministerstva spravedlnosti je problémovým místem hlavně Brno a okolní okresy. Například brněnský městský soud je nejhorší, co se týče průtahů v civilních sporech: 452 případů se tu táhne přes sedm let, což je nejvíc v zemi. Jak situaci zlepšit? Co by se mělo v české justici změnit? Na tyto a další otázky odpovídal předseda Soudcovské unie Tomáš Lichovník.

položených otázek: 36 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (23.5.2011 13:08) Jana Hynková
Náš soudní spor byl v Brně na soudu ukončen teprve po 10 letech. Je možně podat námitku proti délce trvání, případně u které instituce. Děkuji
ODPOVĚĎ (24.5.2011 11:02)
Dobry den, je možné požádat o odškodnění za nepřiměřenou délku řízení, a to u Ministerstva spravedlnost.
OTÁZKA (23.5.2011 13:34) jiří
Dobrý den pane předsedo, omnívám se, že průtahy ve vyřizování agendy soudců jsou také způsobeny bagatelními žalobami třebas na 300 Kč, kterým se soudce musí věnovat (pomineme-li vyšší soudní úředníky, kteří jsou jim v tomto případě k ruce). Domníváte se, že korekce podobných žalob, či stanovení minimálního stropu pro žaloby (i z toho důvodu, že tyto žaloby jsou zdrojem zisku z nákladů soudního řízení pro právní zástupce), jimiž se soudce bude zabývat, by mohla být cesta redukování průtahů civilních řízení v české justici, resp. nápadů žalob konkrétnímu soudci? děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (24.5.2011 11:04)
Bohužel soudy jsou přímo zavaleny bagatelními žalobami o stovky a tisíce korun. Musíme jim věnovat prakticky stejnoi pozornost jako všem ostatním. Vyšších soudních úředníků ři asistentů soudců je málo.
OTÁZKA (23.5.2011 13:43) Jiří
Dobrý den, přijde mi velmi nemorální, když soud rozhodne o nějaké náhradě škody se zpožděním 5 let a stanoví přitom zvýšení částky o nemalý úrok za těch 5 let. Neměli by v tomto případě platit úrok spíše soudci, než ten, kdo je povinný platit?
ODPOVĚĎ (24.5.2011 11:05)
Pokud spor trvá několik let, je to odpovědnost státu. Nikoli konkrétního soudce. Samozřejmě, že může být vina na straně soudce, ale obecně za vymahatelnost práva odpovídá stát. Je věcí státu - vlády, kolik pozornosti a prostředků na justici věnuje.
OTÁZKA (24.5.2011 8:08) LadanNBK
Dobrý den, žádost o rozvod jsem dával v létě 2006, rozvedeni jsme byli v 11/2009 a dodnes není dořešeno SJM. Vše jen proto, že bývalá manželka se neustále odvolávala, dokonce i tam, kde jí soud na její podání vyhověl. Odvolávala se i tehdy, kde se na jednání bez omluvy nedostavila. Lze očekávat, že se počet možných odvolání nějak omezí ? Snad tomu napomáhalo i to, že jí soud jako "nemajetné" promíjel a stále promíjí všechny soudní poplatky ....
ODPOVĚĎ (24.5.2011 11:07)
Bohužel se často setkáváme až se zneužíváním opravných prostředků, zvláště u těch, kdo nemusí platit soudní poplatky. Omezení je problematické, protože by poškodilo ty, kteří si podávají opravný prostředek oprávněně.
OTÁZKA (24.5.2011 8:23) Ondřej
Jaký rozsah by měla mít soudcovská samospráva jako záruka soudcovské nezávislosti? Jaký byste si představoval systém jmenování soudců a tedy stabilní kontinuální obnovu soudcovského stavu?
ODPOVĚĎ (24.5.2011 11:12)
Soudcovská unie a spolu s ní i představitelé nejvyšších či krajských soudů usiluje o vznik nejvyššího orgánu soudní moci. Tak jako jej má moc výkonná či zákonodárná. Nemělo by se jednat o klasickou samosprávu. Předpokládáme i členy takového orgánu, kteří by byli jmenováni či zvoleni vládou, prezidentem republiky, sněmovnou a senátem. To by zajistilo větší důvěru a porozumění mezi jednotlivými mocemi ve státě. Pravomoci by měla mít zejména personální ale i finanční. Například předkládat svou variantu rozpočtu soudnictví a ať si sněmovna vybere, které dá přednost. Bez finančních pravomocí by to mohlo být fiasko.
OTÁZKA (24.5.2011 8:52) Luboš
Jak napomáhá soudům elektronizace justice v urychlování soudních případů?
ODPOVĚĎ (24.5.2011 11:15)
Elektronizace napomáhá účastníkům soudních řízení a nikoli soudům. Alespoň ne příliš. Všechny spisy se totiž vedou v písemné podobě a proto se vše musí stále převádět z el.podoby do listinné a naopak. A například vypravení zásilky do datové schránky zabere více času než vypravení klasického dopisu. Nejvíce práce navíc přinesla "elektronizace" odbornému aparátu soudů - zapisovatelkám apod. Ten je dnes nejvíce zatížen.
OTÁZKA (24.5.2011 8:54) V.L.
Dobrý den. Mám 2 otázky, také nepříliš související s efektivitou justice, ale přesto - 1) jak byste si Vy osobně představoval výběr nových soudců? Je třeba zachovat institut justičního čekatele, nebo je možné to dělat i jinak a jak? 2) je reálné očekávat v dohledné době vznik skutečné samosprávy soudní moci, nebo je nutné se smířit s řízením ze strany ministerstva? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (24.5.2011 11:17)
Určitou formu justičních čekatelů by bylo vhodné zachovat. Asi nelze očekávat, že soudcovský sbor zejména na okresních soudech bude dostatečně doplňován ze strany úspěšných právníků například advokátů. O "samosprávě" viz výše. Nepřestáváme o ni usilovat.
OTÁZKA (23.5.2011 13:47) R.Pechoušek
Spíše by mne zajímalo, jak zajistit nezávislost a nezkorumpovanost soudců a státních zástupců. Zatím činnost mnoha z nich v korupčních kauzách připomíná spíše zločinné spolčení.
ODPOVĚĎ (24.5.2011 11:19)
O státních zástupcích mluvit nechci. Nicméně naprostá většina z nich je poctivých. U soudců je podle mne korupce obtížná. Naše jednání jsou veřejná, každé své rozhodnutí musíme odůvodnit a téměř všechna jsou přezkoumatelná odvolacím soudem. Jsem přesvědčen, že soudnictví opravdu není korupční prostředí.
OTÁZKA (23.5.2011 15:05) Jiří Cedivoda
V občanskoprávních sporech je podle mého mínění příliš "lidové tvořivosti" našich zákonodárců, čímž se zákony staly spletité, nejasné, mnohdy si vzájemě odporující a celkově nepřehledné. Soudci tak nemohou dost dobře soudit v "duchu" těchto zákonů pokud chtějí nalézt spravedlivé řešení a soudit dle "litery" těchto zákonů je jaksi nemožné. Vždy se naráží na rozpory ve výkladu. Dobré prostředí pro právníky zastupující strany, tím horší pro soudy.Věci v podstatě jednoduché se stávají neřešitelnýmy dlouhotrvajícími spory. A pak také soudci nevystupují dostatečně autoritativně a k právníkům zastupujícím strany nejsou dostatečně razantní. Asi nějaká falešná kolegialita. To je ale české.
ODPOVĚĎ (24.5.2011 11:22)
Souhlasím s Vámi, že neustále se měnící a stále složitější předpisy nepříznivě ovlivňují soudní řízení a zejména předvídatelnost soudních rozhodnutí. Vystupování směrem k zástupcům stran soudního sporu je pak jistě individuální. Ale více respektu pro soudy by neškodilo. Máte pravdu, s tím si musíme poradit sami.
OTÁZKA (23.5.2011 15:57) soudy poškozený občan
Soudy se v rámci nároku na svůj právní názor doslova utrhly z řetězu, a nárok na právní názor u nich mnohdy přerostl v obtížně kontrolovatelnou zvůli kombinovanou s liknavostí. Soudci často soudí podle toho, jakou nohou vstanou, a argumenty, kterými obhajují své rozhodnutí, nelze pojmenovat jinak než jako sofizmata. To by vyřešil bodový systém soudců - tj. za vrácené případy body a snížení platu - pomocí internetu tento nápad budeme prezentovat široké veřejnosti (se srozumitelnými praktickými argumenty a demonstrované konkrétními případy rozhodnutí soudů), a po politicích budeme jako občané chtít peticí, ev. jinými způsoby a tlaky (např. vykroužkování politiků se již osvědčilo a funguje) vyžadovat realizaci. Po vyčerpání bodů (stejně jak u řidičů) na několik let zákaz činnosti. Soudci si nemohou dělat beztrestně, co se jim zlíbí! Nějaké řeči o nezávislosti jsou v místních souvislostech tristní a směšné - nezávislost dávno stala se zvůlí.Ostatně kde jinde je možné, aby někdo špatně udělal svou práci, kterou pak po něm někdo musí opravit, a nebyl za to nijak postižen?! V soukromé sféře by si to dovolil asi těžko. Sám mám osobní zkušenosti, že obecné soudy ignorují dokonce i judikaturu na úrovni evropských soudů (ESD, ESLP), a klidně rozhodnou v rozporu (stylem: „však se klidně dál odvolávej!"). Ale to je přece naprosto nepřípustné! Jsem zvědav, zda odpovíte, nebo budete uvedené ignorovat.
ODPOVĚĎ (24.5.2011 11:25)
Vy chcete úředníka a ne soudce. To je obrovský rozdíl, protože soudce musí každý případ posoudit individuálně a rozhodnout mnohdy odvážně. Nějakým bodovým systémem byste získal automat na rozhodnutí.
OTÁZKA (23.5.2011 16:00) muzikant
Mam na Vas par soukromych dotazu: Studoval jste v Olomouci? Pokud ano, bydlel jste na namesti (zrejme nad Centrumem)? Hraval jste tehdy na fletnu? :-)
ODPOVĚĎ (24.5.2011 11:26)
Všechno souhlasí :-). Zdravím do mé rodné Olomouce.
OTÁZKA (23.5.2011 16:38) Standa Holásek - Kolín
Dobrý den, pane doktore. Chtěl bych se zeptat jak to u ÚS vypadá s návrhem na zrušení soudcovských platových restrikcí, na jejichž základě dostávají soudci o ledna 2011 méně peněz? Dá se předpokládat aspoň přibližně, kdy by mohl Ústavní soud o návrhu Městského soudu v Brně rozhodnout? Děkuji za odpověď...
ODPOVĚĎ (24.5.2011 11:26)
Lituji, opravdu nevím.
OTÁZKA (23.5.2011 18:51) Petra Kolářová
Dobrý den, problém soudů je ten, že mezi soudci a zaměstnanci je velký rozdíl v odměňování. Navíc zapisovatelky kolikrát pracují i nad rámec toho co nemusí, ovšem jejich plat tomu vůbec neodpovídá. Zatímco minimální plat soudce je 50.000,--Kč , začínající zapisovatelka bere 8.000,--Kč.Velice by mě zajímalo, co s tímhle v justici hodláte dělat, protože nebýt toho, že je nouze o práci, na soudech by byli opravdu jen Ti soudci, neboť, ač tomu nikdo nevěří, práce zaměstnanců na soudech je opravdu dřina. Navíc soudci mají "asistenty", kteří jsou také placení z peněz zaměstnanců soudu a myslím si, že v době,kdy se všem snížily platy je to nadstandart!
ODPOVĚĎ (24.5.2011 11:29)
Naprosto souhlasím, že platy administrativního aparátu soudů jsou hanebné. Trvale na to upozorňujeme, stejně jako na jejich přetížení. Ze strany státu se opravdu jedná o zneužívání situace, kdy nemají kam odejít. Ale s těmi asistenty to třeba na okresních soudech není tak horké. Většinou je tam tak jeden na celý soudy, ač podle zákona by měl být jeden na jednoho soudce. Přineslo by to výrazně ke zrychlení soudního řízení.
OTÁZKA (23.5.2011 19:12) Polášek Jiří
V roce 1988 pro spor o hranici pozemku jsem požádal V roce 1988 pro neshody hranice pozemku jsešm požádal Geodezii Hodonin o vytýčení hranice pozemku za učasti obou stran provedl pracovník ing. Ransterr výtýčení hranice pozemku na výtýčené hranici jsem postavil plot který tam vydržel do večerních hodin kdy nám ho náš odpurce zbořil a nházel do dvora .Náš spor trvá již 20 let Nej vyšší soud rozhodl že náše stížnost je správná .Při prvním jednání soudkyně říká jsem rádá ,že konečně po 20 letšech mužu spor ukončit. Vše skončilo tim,že jsme se museli znovu podvolat.Paní soudkyně je blýzká příbuzná našeho odpurce -strýček v dríve zastavala zástpkyně před.soudu.Dne 8.7.2009 bzlo provedeno odvolání Krajskému soudu v Brně pro urgenci u Ministerstva spravedlenosti bylo jednání uskutečněno 20.4.2011 Děkuji že Vás bude zajímat náš problem .. nevýme si již rady děkuji . víme si již rag . a s , š .
ODPOVĚĎ (24.5.2011 11:31)
Mohu jen obecně. Spory o hranice jsou velmi obtížné a pro účastníky často zásadní. Tzn. že se odvolávají dokud to jde. Ohledně soudkyně lze vznést námitku podjatosti. Je otázka, zda ještě v této fázi řízení.
OTÁZKA (23.5.2011 20:39) Luboš Malecha
Kdy začnou soudci obvodních a krajských soudů respektovat judikaturu Ústavního soudu ? Neměl by soudce který tak nečiní čelit kárné žalobě ?
ODPOVĚĎ (24.5.2011 11:32)
Domnívám, že většina soudců judikaturu ÚS respektuje. Obecný závěr udělat nelze, a to ani o kárné žalobě.