Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Japonci budují kryty a učí se, jak se do 10 minut schovat při jaderném útoku KLDR

Svět

  6:00
TOKIO/PRAHA - V Japonsku se zvyšuje poptávka po výstavbě protiatomových krytů. Japonci také ve velkém nakupují čističe vzduchu. Reagují tím na napětí, které panuje kolem Severní Koreje schopné podle expertů zasáhnout ostrovy raketami se sarinem nebo jadernou hlavicí. Japonská vláda také oficiálně připravuje své občany pro případ útoku.

Muž v televizi sleduje odpálení severokorejské střely.. foto: AP

Majitelé společnosti Oribe Seiki Seisakušo si mnou ruce. Soustředí se totiž na design a zhotovení protijaderných úkrytů a to jen v západním Japonsku. Od počátku dubna podle slov ředitele firmy Nobuko Oribeho si objednalo výstavbu bunkru celkem osm lidí nebo soukromých společností, informovala agentura Reuters.

Američané ukazují KLDR sílu. Po letadlové lodi k ní vyslali i jadernou ponorku

Za normálních okolností má přitom výrobce celkem asi šest zakázek ročně. „Postavit kryt trvá dlouho a stojí to hodně peněz. Ale v poslední době od všech slyšíme, že chtějí nějaký hned teď,“ vysvětlil Oribe napjatou atmosféru v Japonsku.

Zároveň se lidé za stejnou dobu koupili asi 50 ve Švýcarsku vyrobených přístrojů na čištění vzduchu. Poradit si tento ojedinělý vynález má s radiací i jedovatými plyny. Jeden čistič vzduchu je přizpůsoben pro potřeby šesti lidí a stojí 620 tisíc jenů (asi 138 tisíc korun), větší verze pro potřeby běžných rodinných krytů je za asi 1,7 milionu jenů (zhruba 377 tisíc korun).

Podle vojenských expertů Severní Korea předvedla na přehlídce nové...
KLDR

Samotný kryt je podle letáků japonské společnosti budován s přístupem přes hermeticky uzavíratelný tunel vybavený právě vzduchovým filtrem. Obyvatelná místnost je schopna přestát explozi bomby o síle srovnatelné s výbuchem v Hirošimě v roce 1945, pokud by dopadla alespoň 660 metrů daleko od něj.

Podobně specializovaná společnost Earth Shift sídlící nedaleko hlavní části ostrova podle Reuters zaznamenala desetinásobný zájem. Počet objednávek podle jejího manažera Akiry Šigy stoupají nepřetržitě od února.

10 minut do dopadu

Strach Japonců je vysoký od té doby, co tři ze čtyř testovacích střel KLDR dopadly na začátku března do ekonomické zóny Japonska ve vlnách Japonského moře. Navíc tento měsíc varoval premiér Šinzó Abe před schopností KLDR zasáhnout ostrovy toxickými látkami.

Tokijské úřady, a nejen ty, reagovaly zavedením pravidelných evakuačních cvičení a vláda tento týden vydala sadu doporučení, co dělat v případě ohrožení, kdy mohou mít lidé pouze 10 minut na reakci před zásahem balistické střely.

Podle amerického listu The Washington Post nejsou ale doporučení vlády zrovna nápomocné. „Ani varování se k vám nedostane včas a i když ano, prostě se schovejte v co nejstabilnější budově,“ shrnuje deník základní vyznění poučení.

25.dubna 2017 v 07:34, příspěvek archivován: 27.dubna 2017 v 17:07

This is the Japanese government's advice for what to do if a North Korean missile is coming straight at you https://t.co/2YpgLsLmji https://t.co/7dmYDHpnCl

Oficiální webová stránka japonské civilní obrany měla za první tři dubnové týdny celkem téměř šest milionů návštěvníků. Běžně jde o 400 tisíc lidí měsíčně. „Pokud vystřelí balistickou raketu Severní Korea, dostane se do Japonska rychle. Například testovaná raketa z února minulého roku doletěla nad Okinawu za deset minut,“ stojí například na webu.

Bezprecedentní opatření

Že nejde o vlažné obavy, dosvědčuje japonský list Asahi Šimbun. Podle něj jde o první období v japonské historii po druhé světové válce, kdy úřady občany instruují, jak se chovat tváří v tvář přímému ohrožení země, a zavádějí evakuační cvičení.

Jednou z rad, které občanům jednotlivé prefektury dávají, je ukrýt se do budov s pevnými základy nebo do podzemních nákupních středisek. Pokud by to nestihli udělat a zůstali venku, mají si lidé lehnout na zem a v běžných budovách být co nejdále od oken. Varovat by měly lokální vlády občany prostřednictvím veřejného rozhlasu, pohotovostních televizních a rozhlasových pořadů a mobilního varování.

„Balistická střela nemůže být vypátrána dříve, než opustí startovací můstek. I pak to může trvat několik minut. To znamená, že na ukrytí může být ve skutečnosti třeba jen čtyři až pět minut,“ řekl japonskému listu Japan Times starosta Osaky Hirofumi Jošimura.

Větší strach z KLDR může mít i další důsledky. Podle deníku Asahi Šimbun bude chtít současná japonská vláda posílit svou protiraketovou obranu. Někteří politici také volají po získání vlastního jaderného arzenálu, který by Severní Koreu odstrašil, což je věc v pacifistickém Japonsku nevídaná. Chtějí, aby se pak nemuseli spoléhat při obraně země jen na pomoc USA.

Autor: