Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Japonci shazují na elektrárnu vodu z vrtulníků, ve třetím reaktoru stoupá tlak

Svět

  20:54aktualizováno  17. března 9:28
TOKIO - Havárie jaderné elektrárny Fukušima 1 nadále komplikuje záchranné práce po pátečním ničivém zemětřesení. Ve třetím reaktoru, který jako jediný funguje na smíšené palivo obsahující i vysoce nebezpečné plutonium, opět začal stoupat tlak. Japonci dnes znovu ke zchlazení reaktorů nasadili vojenské vrtulníky, které shazují dolů vodu. Středeční pokus kvůli vysoké hodnotě radioaktivity nad reaktory odvolali. K místu míří také vozy s 11 vodními děly.

Japonská jaderná elektrárna Fukušima 1 foto: ČTK

Provozovatel elektrárny považuje za prioritu reaktor číslo tři, protože z něj stále uniká pára.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii potvrdila, že jádro je poškozeno na reaktorech jedna, dvě a tři, ale jejich bezpečnostní obaly jsou zřejmě v pořádku. Přesto agentura hodnotí situaci jako mimořádně vážnou. Její šéf Jukija Amano se asi už dnes vydá do Japonska.

Japonská jaderná agentura tvrdí, že úroveň radioaktivity v okolí elektrárny stále klesá. Nepřetržitě ji měří osm zaměstnanců elektrárny. Hodnoty jsou prý nadprůměrné, ale nikoli nebezpečné. Ve středu večer bylo u západní brány objektu naměřeno 338 mikrosievertů za hodinu. Jestliže by člověk zůstal venku rok, byl by vystaven radiaci o hodnotě 400 mikrosievertů.

Radioaktivní mrak (grafika)

Příznivá na dnešek zůstává meteorologická předpověď, protože vítr stále vane na jihovýchod, tedy směrem od Japonska na Tichý oceán.

Panika a zhoršená hygiena největší hrozbou

Panika před hrozbou radiace z poškozené japonské jaderné elektrárny, kterou mohou svými barvitými komentáři šířit sdělovací prostředky a politici, představuje větší nebezpečí než reálný stupeň ohrožení radioaktivním spadem. Je o tom přesvědčena řada odborníků, kteří situaci v Japonsku sledují. Nebezpečnější je podle nich také zhoršení hygienických podmínek kvůli nedostatku pitné vody a nefunkční kanalizaci v důsledku zasažení vlnou cunami po mohutném pátečním zemětřesení.

Premiér Naoto Kan informoval amerického prezidenta Baracka Obamu o tom, jak Japonsko havárii řeší. Obama slíbil, že USA učiní vše, aby pomohly Japonsku zotavit se po zemětřesení. USA posílají do Japonska bezpilotní letoun určený k přeletům ve vysokých výškách. Bude ověřovat rozsah škod. Americké ministerstvo zahraničí ve středu vydalo povolení k dobrovolné evakuaci rodinných příslušníků amerického diplomatického personálu v Japonsku.

Problémy s elektrárnou zastírají potíže, v nichž se po zemětřesení a následné cunami ocitly desítky tisíc Japonců. Bez elektřiny je v mrazivém počasí 850.000 japonských domácností. Počet obětí živelné pohromy přesáhl 10.000, mnohem víc lidí se pohřešuje. Lidé prý jsou nemocní ze zimy a mají průjmy.

Měření radiace v Japonsku

Zemi sužují další otřesy
Další otřesy o síle šesti stupňů Richterovy škály postihly v noci na středu východojaponskou oblast Kanto, případné následky nejsou hlášeny. Severovýchod země, zničený zemětřesením a cunami, zasáhl mráz a sněžení, které ztěžují práci záchranářů. Červený kříž oznámil, že Tokio je z hlediska radiace zcela bezpečné a turisté ho mohou navštěvovat bez obav. K národu v televizi promluvil císař Akihito, který vyjádřil soustrast s oběťmi a hluboké znepokojení nad krizí kolem elektráren.

Čtěte také

"Celý národ se podílí na záchranných operacích a já se modlím za to, aby práce záchranářů rychle pokračovala," citovaly agentury z Akihitova ojedinělého veřejného vystoupení.

Japonští záchranáři, Sendai

Záchranu komplikuje sněžení a mráz
Japonsko od pátečního zemětřesení a následné cunami čelí humanitárním a ekonomickým potížím. Situaci v provinciích Iwate, Mijagi a Fukušima na severovýchodě země zhoršilo sněžení a pokles teplot k nule, meteorologové na čtvrtek předpovídají až minus pět stupňů. To velmi komplikuje práci asi 80.000 japonských vojáků, policistů a záchranářů odstraňujících následky cunami za pomoci četných specializovaných týmů ze zahraničí.

Oběti ničivého zemětřesení

Podle nejnovější bilance si pohroma vyžádala 5178 lidských životů, 8606 je stále nezvěstných a 2282 zraněných.

Ještě více počasí zhoršuje situaci asi půl milionu evakuovaných, kteří žijí v provizoriu. Chybí jim dostatek pitné vody, potravin a benzinu, je vypínána elektřina a telefony.

Těžké podmínky však Japonce zatím neodrazují od odklízení trosek. "Díky bohu jsem na živu, rodina je zdráva. Jsem rád, že mohu aspoň něco užitečného dělat," řekl AFP Hideo Šiba, který odklízel trosky z okolí svého domu v přístavním městečku Kesennuma.

Živelní pohroma a potíže s jadernou elektrárnou vyvolaly ve světě vlnu solidarity. V řadě zemí, včetně ČR, se shromažďují peníze na pomoc odstraňování následků katastrofy. Například americká zpěvačka Lady Gaga dnes oznámila, že se jí za pouhé dva dny podařilo shromáždit 250.000 dolarů od svých fanoušků, kterým prodává za pět dolarů umělohmotný náramek s nápisem "Modlíme se za Japonsko".

Autoři: ,