Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Japonsko přiznává, že radioaktivita zasáhla potraviny z okolí Fukušimy

Svět

  10:46aktualizováno  14:26
TOKIO - V oblasti kolem poškozené jaderné elektrárny Fukušima 1 byly zaznamenány vysoké dávky radiace v mléce a špenátu. Připustila to japonská vláda a nařídila zákaz vývozu potravinářských výrobků pocházejících z prefektury Fukušima, radioaktivní jód také v pitné vodě v Tokiu a okolí.

Japonsko: zemi sužují další otřesy, sníh a mráz, ale i ekonomické a humanitární potíže. foto: ČTK/AP

Podle agentury AFP byla nařízena evakuace více než 1000 pacientů z bezpečnostní zóny v okruhu do 30 kilometrů kolem poškozené elektrárny, jejíž přehřívající se reaktory se dnes japonští inženýři nadále pokoušejí chladit.

Mluvčí japonské vlády Jukio Edano připustil, že kontaminace radiací překročila přípustné zdravotní limity v testovaném mléce z prefektury Fukušima a ve špenátu vypěstovaném v sousední prefektuře Ibaraki. Přípustná míra je prý překročena o 20 procent a lidské zdraví ohrozí jen při dlouhodobé konzumaci. Je to poprvé, co japonská vláda potvrdila kontaminaci potravin ozářením.

PODÍVEJTE SE:

Satelitní snímek japonského pobřeží před a po tsunami.Unikátní aplikace se satelitními snímky z Japonska před a po tsunami. Na fotografie se podívejte ZDE.

Japonské úřady doporučily užívání jódových tablet lidem evakuovaným z oblasti. Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) dostaly místní úřady příslušné instrukce už ve středu. Jodové pilulky mohou pomoci ochránit štítnou žlázu před rakovinnými účinky jaderného ozáření.

Japonské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že evakuace tisícovky pacientů je myšlena jako preventivní opatření. "Operace se musí uskutečnit s krajní pozorností, protože někteří pacienti jsou velmi nemocní. Měla by být provedena během jednoho nebo dvou dní," uvedl zdroj z ministerstva.

PSALI JSME

Japonská zdravotnická zařízení se po katastrofě potýkala s nedostatečným zásobováním. Jenom ve čtvrtek zemřelo 14 pacientů, kterým po evakuaci z okolí Fukušimy 1 do nemocnice úřady nebyly schopny poskytnout dostatečnou péči.

Vláda už z okruhu 20 kilometrů kolem elektrárny evakuovala zhruba 200 tisíc osob.

Zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály zasáhlo Japonsko 11.března. Vyvolalo několikametrové přívalové vlny tsunami, které kromě stovek kilometrů ostrova Honšú poškodily chladicí systémy elektráren Fukušima 1, Fukušima 2 a Tokai. Podle policie citované agenturou DPA si katastrofa k dnešku (místního času) oficiálně vyžádala 6 911 mrtvých. Asi 10 700 lidí se podle Reuters stále pohřešuje.

Satelitní snímek jaderné elektrárny Fukišima po poškození

V poničené elektrárně Fukušima 1 pokračovaly práce na obnově elektrického vedení. Zprovozněna měla být čerpadla, která mají pomoci ochladit palivové tyče a zamezit tak šíření radiace. Přístupové místo elektrárny se podle prohlášení energetické společnosti Tepco podařilo napojit na externí elektrické vedení. Kabel byl podle agentury Reuters přiveden až k jednomu z reaktorů, ale proud zatím vpuštěn nebyl.

Mluvčí japonské vlády Jukio Edano dnes prohlásil, že "situace ve Fukušimě 1 se stabilizovala". Zlepšení prý bylo zaznamenáno na nejproblematičtějším třetím reaktoru jaderného komplexu. Ochlazování zvenčí se neminulo účinkem a v reaktoru přibylo vody.

Autoři: ,