Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Japonsko stárne a ztrácí zájem o sex. Rekordní počet stoletých doplňují zástupy paniců a panen

Svět

  16:00
TOKIO/PRAHA - V Japonsku letos 32 tisíc lidí oslavilo sté narozeniny. To je nejvíc za posledních 46 let. Stoletých a starších Japonců je tak už přes 65 tisíc. Vyplývá to z nových údajů ministerstva zdravotnictví, práce a sociálních věcí.

Japonsko (Ilustrační foto) foto: Reuters

Ekonomové varují před důsledky stárnoucí populace na japonskou ekonomiku. Dlouhodobě se totiž zároveň snižuje ochota Japonců vstupovat do manželství a rodit děti. „Lidé se teď berou později nebo se rozhodnou zůstat celý život svobodní – to významně snižuje porodnost,“ popsal trend Futoši Išii, výzkumník japonského Národního institutu pro výzkum populace.

Epochální upřímnost nedotknutelného. ‚Náš císař není bůh, ať jeho slova prolomí tabu‘

Množství stoletých lidí v Japonsku je sice asi o deset tisíc nižší než ve Spojených státech, Japonsko má ale ve srovnání s USA jen asi třetinovou populaci. To z něj dělá zemi s největším podílem lidí nad sto let.

Ostrovní země si seniorů váží a každoročně třetí zářijové pondělí slaví Den respektu ke starším. V den pohyblivého státního svátku, který se v dnešní podobě slaví už od roku 1966, každý stoletý Japonec dostane stříbrnou nádobu na saké. Poprvé japonská vláda rozdala jen 153 kusů stříbra; v roce 2014 už darovala přes 29 tisíc misek za zhruba 51 milionů korun. Vláda proto od letoška nahrazuje stříbro postříbřenou miskou a gratulačním dopisem.

Podíl staletých Japonců zatěžuje tamní ekonomiku nejen kvůli ceně stříbra. Podle britského deníku The Independent japonští senioři čerpají státní peníze a mladí pracující je nestíhají doplňovat do státní kasy. Asi čtvrtině Japonců je totiž přes 65 let a do roku 2060 podle odhadů podíl této věkové skupiny vzroste na 40 procent.

Klesající porodnost

Porodnost je navíc dlouhodobě nízká: setrvává na čísle 1,4 porodu na jednu ženu. To je o sedm desetin méně, než je potřeba k přirozené obnově populace. Kvůli tomu Japonců už několik desetiletí ubývá.

Kombinace zvyšujícího se počtu seniorů a snižující se porodnosti nazývají ekonomové „demokratickou časovanou bombou“ a upozorňují, že by japonská populace nakonec mohla vymizet, pokud se vládě nepodaří povzbudit mladé lidi k plození dětí.

Kabinet premiéra Šinzoa Abeho se porodnost zatím marně snaží podporovat daňovými úlevami i podporou služeb pro rodiny s dětmi. „Do roku 2025 chceme porodnost zvýšit z 1,4 na 1,8 dítěte připadajícího na jednu ženu,“ uvedl Abe.

Putin nechce výměnu ostrovů za ekonomickou spolupráci s Japonskem

Jenže na zakládání rodin Japonci podle nové studie japonského Národního institutu pro výzkum populace přes vládní podporu často nemají pomyšlení. 70 procent svobodných mužů a 60 procent svobodných žen, kterým je mezi osmnácti a čtyřiatřiceti lety, zůstává bez partnerského vztahu; kolem 42 procent mužů a 44 procent žen ve stejné kategorii navíc přiznalo, že ještě nikdy neměli pohlavní styk.

Většina nesezdaných přesto uvedla, že se někdy chce oženit či vdát. „Chtějí do toho nakonec ‚praštit‘. Jenom to odkládají, protože narážejí na rozpory mezi ideály a skutečností,“ vysvětlil výzkumník Futoši Išii japonským Times. Jeho institut výzkum opakuje každých pět let už od roku 1987 a pozoruje jak nárůst podílů paniců a panen, tak rekordně nízkou porodnost u sezdaných párů.

Sexuální apatie, pokles porodnosti a vzrůstající počet seniorů se v Japonsku stává čím dál aktuálnějším tématem pro politiky i vědce. Ekonomové Hiroši Jošida a Masahiro Išigaki z Univerzity v Tóhoku například před týdnem spustili internetový odpočet japonské populace, podle kterého zbude na světě poslední Japonec v srpnu 3766. Do té doby bude novorozenců stále ubývat, počet stoletých naopak poroste.