Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Zavřené hranice a zmrazený majetek: Západ vyhlásil protiruské sankce

USA

  14:04aktualizováno  15:51
BRUSEL - UVNITŘ SEZNAM JMEN. Ministři zahraničí EU schválili sankce vůči 21 lidem z Ruska i Krymu; týkat se budou zmrazení majetku a omezení cest do EU. Další opatření EU budou následovat, potvrdili diplomaté. USA nedlouho poté oznámily vlastní sankce, jež se týkají 11 ruských a ukrajinských politiků. Jsou mezi nimi exprezident Janukovyč a ruský vicepremiér Rogozin.

Ministři zahraničí EU jednají po krymském referendu o konkrétní podobě sankcí vůči Rusku. Na snímku šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová s polským ministrem zahraničí Radoslawem Sikorskim (vloevo) a Pierrem Vimontem, generálním tajemníkem EEAS. foto: ČTK

Podle neoficiálních informací unijních diplomatů je na seznamu 13 ruských občanů a osm občanů Ukrajiny. Jednat by se mělo například o členy parlamentu i několik příslušníků ozbrojených sil. Jejich jména zatím zveřejněna nebyla. Sankce by měly začít platit už v pondělí poté, co jejich podoba, včetně přílohy se jmény, formálně vyjde v oficiálním věstníku Evropské unie, uvedli diplomaté.

Otevřený seznam

Podle slovenského ministra Miroslava Lajčáka se sankce dotýkají těch, kdo konkrétními činy a aktivitami přispěli k narušení teritoriální integrity a suverenity Ukrajiny. "Seznam je otevřený. V případě, že se situace nezačne zlepšovat, budeme s ním pracovat dál," zdůraznil Lajčák s tím, že pak by se na seznam dostali i výše postavení činitelé.

Mezi lidmi, kterých se sankce dotýkají už nyní, jsou podle něj vojáci, politici i představitelé krymské místní administrativy. Konkrétnější ministr před oficiálním zveřejněním být nechtěl. Sankce je podle něj nutné vnímat především jako signál, že EU věc míní vážně a je připravena k dalším krokům. "Primárním smyslem je: pojďme hledat politické řešení situace a vidíte, že to myslíme vážně," vysvětlil.

Lajčák doplnil, že ministři zahraničí souhlasili s tím, aby byla politická část asociační dohody mezi EU a Ukrajinou podepsána na summitu EU tento pátek. Naopak až lídři zemí a vlád by měli rozhodnout o zrušení příštího summitu EU-Rusko.

Vyjádření litevského ministra zahraničí Linase Linkevičiuse o dalších krocích Evropské unie v příštích dnech odpovídá ranním slovům českého ministra Lubomíra Zaorálka. Ten při příchodu na jednání hovořil o přibližně dvou desítkách osob, vůči nimž EU přijme sankce už dnes s tím, že seznam bude moci být v příštích dnech rozšířen. Je možné, že se tak stane už ve čtvrtek či v pátek na plánovaném unijním summitu.

Ministři zahraničí zemí EU se o sankcích několik hodin bavili den poté, co na Krymu narychlo zorganizované referendum skončilo jasným výsledkem pro připojení strategického poloostrova k Ruské federaci.

Sankce oznámily i USA

Na aktuální vývoj na Krymu reagovaly v pondělí i Spojené státy. Americký prezident Barack Obama oznámil sankce proti jedenácti ruským a ukrajinským politikům. Obama se rozhodl zmrazit jim aktiva v USA a zakázat jim cestovat do Spojených států, neboť jsou podle něj odpovědní za ruskou intervenci na Krymu.

Seznam osob, jichž se týkají americké sankce:

  • Sergej Aksjonov (41) - krymský předák, de facto "premiér"
  • Sergej Glazjev (53) - ekonomický poradce prezidenta Vladimira Putina
  • Viktor Janukovyč (63) - bývalý ukrajinský prezident
  • Andrej Klišas (41) - šéf ústavněprávního výboru horní komory ruského parlamentu, Rady federace
  • Vladimir Konstantinov (57) - předseda krymského autonomního parlamentu
  • Valentina Matvijenková (64) - předsedkyně horní komory ruského parlamentu, Rady federace
  • Viktor Medvedčuk (59) - ukrajinský podnikatel, přítel ruského prezidenta Vladimira Putina a předseda ukrajinské proruské organizace Ukrajinská volba (Ukrainian Choice)
  • Jelena Mizulinová (59) - zástupce předsedy dolní komory ruského parlamentu, Státní dumy
  • Dmitrij Rogozin (50) - ruský vicepremiér
  • Leonid Sluckij (46) - zástupce předsedy dolní komory ruského parlamentu, Státní dumy
  • Vladislav Surkov (49) - poradce prezident Vladimira Putina.

Bílý dům v prohlášení pohrozil dalšími sankcemi, pokud Rusko se "nebude řídit svými mezinárodními závazky a nevrátí vojenské síly na původní základny". Dnes oznámené sankce mají být "silným signálem ruské vládě, že jejich akce porušující územní celistvost mají své důsledky".

USA můžeme změnit v radioaktivní popel, pohrozil ruský moderátor:

Protiruská opatření

SUMMIT G8:

  • Skupina sedmi nejvyspělejších zemí světa G7 sdružených s Ruskem ve skupině G8 odsoudila 2. března nasazení ruské armády na Ukrajině a zastavila přípravy na summit skupiny G8 chystaný na červen do Soči. Moskva rozhodnutí ostře kritizovala jako "neodůvodněné" a "politicky škodlivé".

VÍZOVÉ SANKCE A ZMRAZENÍ MAJETKU:

  • Americký prezident Barack Obama dnes oznámil sankce proti jedenácti ruským a ukrajinským politikům, včetně poradců prezidenta Vladimira Putina. Jsou mezi nimi také ukrajinský exprezident Viktor Janukovyč, krymský předák Sergej Aksjonov a ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin. Washington jim zmrazí aktiva a zakáže jim cestovat do Spojených států.
  • Již 6. března nařídil Bílý dům vízové sankce proti osobám a institucím odpovědným za "ohrožení svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny a podkopání ukrajinských demokratických procesů".
  • Sankce se mají týkat i Rusů a politiků autonomního Krymu. Součástí Obamova rozhodnutí bylo kromě vízových omezení i zmrazení majetku postižených osob, který se nachází na americkém území. Opatření se vztahuje jak na Ukrajince, tak i na Rusy zodpovědné za vpád ruské armády na Krym.
  • Sankce doplnily dřívější vízová omezení, která se vztahovala na ukrajinské činitele zodpovědné za porušování lidských práv. Spojené státy je vyhlásily po krvavých únorových srážkách v centru Kyjeva, které si vyžádaly 100 mrtvých a několik stovek zraněných.

ROZHOVORY EU S RUSKEM:

  • Evropská unie kvůli Krymu pozastavila na svém summitu 6. března rozhovory s Ruskem o vízech a nové vzájemné obchodní a partnerské dohodě. EU také podpořila rozhodnutí unijních zemí, které jsou též členy skupiny G8, pozastavit přípravu na summit G8 chystaný na červen do jihoruského Soči.

PŘIJÍMÁNÍ RUSKA DO OECD:

  • Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) 13. března pozastavila všechny aktivity spojené s procesem přijímání Ruska za člena a oznámila, že posílí naopak spolupráci s Ukrajinou.
  • OECD uvedla, že rozhodla na žádost svých členských zemí. OECD pozvala Rusko k jednání o přijetí v roce 2007 společně s Chile, Izraelem, Estonskem a Slovinskem. Všechny tyto země kromě Ruska do organizace vstoupily už v roce 2010 a rozšířily počet členů na dnešních 34.

UNIJNÍ SANKCE:

  • Ministři zahraničí EU v pondělí schválili sankce vůči 21 lidem z Ruska i Krymu; týkat se budou zmrazení majetku a omezení cest do EU. Podle neoficiálních informací unijních diplomatů je na seznamu 13 ruských občanů a osm občanů Ukrajiny. Jednat by se mělo například o členy parlamentu i několik příslušníků ozbrojených sil. Jejich jména zatím zveřejněna nebyla.
  • EU již počátkem března zmrazila majetek ukrajinského exprezidenta Viktora Janukovyče a dalších 17 bývalých předních představitelů Ukrajiny.

Unie ani její spojenci, jako jsou třeba Spojené státy, výsledky hlasování konaného za přítomnosti tisícovek neoznačených vojáků ruské armády neuznávají. Hlasování bylo v rozporu s ukrajinskou ústavou i s mezinárodním právem také podle vlády v Kyjevě.

Sankce, které lidem na seznamu znemožní cestovat do EU a znamenají zmrazení jejich osobního majetku i majetku jimi ovládaných firem, jsou druhým stupněm třístupňové unijní reakce na krymskou krizi. V první fázi už mimořádný summit EU na začátku měsíce přerušil jednání s Ruskem o vízové liberalizaci a nové smlouvě upravující vzájemné obchodní vztahy. EU žádá, aby Moskva a Kyjev začali přímo jednat, třeba s mezinárodním zprostředkováním.

Třetí fáze není jasně formulovaná, závěry mimořádného summitu hovoří o širokém vějíři hospodářských opatření v případě, že situace se bude dál zhoršovat.

Vztahy EU-Ruska jsou na nejhorší úrovni od roku 2008

  •  Vztahy EU a Moskvy jsou nyní kvůli vývoji na Ukrajině a kvůli ruskému vpádu na Krym na nejnižší úrovni od rusko-gruzínské války v roce 2008. Ukrajinská krize dominovala také 32. summitu EU-Rusko, který se konal koncem ledna v Bruselu.
  • Ministři zahraničí EU v pondělí schválili sankce vůči 21 lidem z Ruska i Krymu; týkat se budou zmrazení majetku a omezení cest do EU. Ministři k sankcím přistoupili poté, co na Krymu narychlo zorganizované referendum skončilo jasným výsledkem pro připojení poloostrova k Ruské federaci. Unie ani její spojenci, jako jsou třeba USA, výsledky hlasování konaného za přítomnosti tisícovek neoznačených vojáků ruské armády neuznávají.
  • Rusko-unijní vztahy dále komplikuje i zatím neúspěšná snaha Moskvy o uvolnění vízového režimu s Unií (zatím poslední dohoda usnadňující vízové povinnosti Rusů vstoupila v platnost v roce 2007). Chladnou atmosféru vyvolává též evropské vyšetřování chování ruského Gazpromu na trzích některých zemí unie či bilaterální smlouvy Ruska s šesti státy EU a Srbskem kvůli výstavbě plynovodu South Stream, které jsou podle Evropské komise v rozporu s právem EU a musí být proto projednány znovu.
  • Spolupráce EU s Ruskem se odvíjí na základě Dohody o partnerství a spolupráci (Partnership and Cooperation Agreement, PCA), platné od 1. prosince 1997. Původně byla sjednána na deset let, ale jelikož se zatím nepodařilo vyjednat dohodu novou, prodlužuje se tato automaticky od roku 2007 vždy o jeden rok.
  • O nové dohodě o strategickém partnerství začaly Brusel a Moskva jednat v červenci 2008 po četných odkladech. V roce 2010 byly rozhovory zmraženy a dosud nebyly obnoveny.
  • V oblasti vědy spolupracuje EU a Rusko na základě dohody o spolupráci ve vědě a technologiích z roku 1999, jejíž novela byla podepsána v roce 2009. Letos by měla být opět novelizována. Rok 2014 totiž Brusel a Moskva loni v listopadu vyhlásily Evropsko-ruským rokem vědy.
  • Rusko je třetím největším obchodním partnerem Evropské unie (po USA a Číně) a pro Rusko je EU největším partnerem (před Čínou a Ukrajinou), přičemž obchodní výměna Moskvy s Bruselem tvoří z celkového zahraničního obchodu Ruska zhruba 40 procent.
  • Vzájemná obchodní výměna se za poslední čtyři roky přibližně zdvojnásobila. V roce 2012 vyvezla EU do Ruska zboží za 123 miliard eur a dovezla z Ruska zboží za 213 miliard eur. Unie je tak pro ruské zboží největším trhem, když zaujímá téměř polovinu ruského exportu.
  • Rusko je pro EU nejdůležitějším dodavatelem v energetice - na unijní spotřebě plynu a ropy se podílí skoro 30 procenty. Ruská ekonomika je vysoce závislá na exportu těchto produktů, unie je pro ni v tomto směru nejdůležitějším trhem. V roce 2012 zaujímal vývoz ropy, ropných produktů a plynu do EU 76 procent ruského exportu. Naopak EU do Ruska vyváží zejména stroje a dopravní zařízení a zemědělské produkty.
  • EU je největším investorem v Rusku, až tři čtvrtiny přímých zahraničních investic pocházejí ze zemí unie. V roce 2011 činily přímé zahraniční investice EU v Rusku 168 miliard eur, což bylo více než unijní investice v Číně a Indii dohromady.
Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč