Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Jazykové bitvy dělí Ukrajinu. Zákonem chce úplně omezit ruštinu i další jazyky

Svět

  16:00
KYJEV/PRAHA - Ukrajinci se snaží zbavit jazykového vlivu ruštiny a učinit z ukrajinštiny ve své zemi dominantní jazyk. Mohou ale narazit na nevoli nejen Rusů, ale i dalších menšin – maďarské či rumunské, které žijí v ukrajinském pohraničí.

Lidé na vzpomínkové akci, kdy si připomínali rok od Majdanu foto: Reuters

Kvůli urážce ukrajinštiny se bývalý starosta západoukrajinského města Užhorod Sergej Ratušňák může ocitnout i za mřížemi. Na sociálních sítích totiž přirovnal ukrajinštinu k „chrochtání“, někdy také ke zvuku, který člověk vydává při zvracení.

Na východě Ukrajiny propukly prudké boje. Obě strany konfliktu hlásí mrtvé a raněné

Na urážku ukrajinského jazyka upozornila poslankyně Irina Podoljaková. Nelenila a napsala dopis přímo Službě bezpečnosti Ukrajiny. Ta v pondělí kvalifikovala slova bývalého starosty jako „výzvu ke svržení státní moci“ a ihned zahájila trestní řízení. Kromě hanlivého popisu ukrajinského jazyka totiž Ratušňák, který se hlásí k rusínské národnosti, na svém profilu ve Facebooku také napsal: „... zbývá střílet ty, kdo syčí haličským nářečím, které považují za ukrajinský jazyk“.

Tohle už bezpečnostní složky Ukrajiny nehodnotí jen jako urážku. Ale mohly by exstarostu obvinit podle odstavce 2 článku 109 trestního zákoníku z výzev k násilnému státnímu převratu. A za to mu hrozí vysoký trest odnětí svobody. V minulosti také vyzýval etnicky pestré obyvatelstvo západní Ukrajiny, aby bojkotovalo mobilizaci, „nebojovalo za cizí zájmy“ a požadoval pro Zakarpatskou oblast širokou autonomii.

Byl to jen návrh

Není to poprvé, co se ukrajinský jazyk na Ukrajině stává příčinou tvrdého politického boje. Na jaře roku 2014 byly bouřlivé diskuse o jazykovém zákoně v ukrajinském parlamentu jedním z hlavních důvodů výbuchu násilí v Luhanské a Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Tehdy ruská média využila návrhů některých radikálních ukrajinských politiků na výrazné omezení, nebo i zákaz ruštiny a vyvolala u ruskojazyčných obyvatel Donbasu doslova hysterii. I když žádný takový přísný zákon nakonec přijat nebyl, „válka o jazyk“, jak ji mnozí obyvatelé ukrajinského východu chápou, trvá už třetí rok.

Národnosti na Ukrajině podle sčítání v roce 2001.

Jazykové spory se ale zdaleka netýkají jen ruštiny a ukrajinštiny. Obavy o možnost užívání svého jazyka mají i příslušníci maďarské a rumunské menšiny. Ukrajinci ale zase argumentují tím, že každá země má právo na svých obyvatelích požadovat, aby ovládali státní jazyk. Za SSSR byla Ukrajina podrobena značné rusifikaci a i násilné deportace a přesídlování obrovského počtu lidí – například Rusů na Krym a východní Ukrajinu – ukrajinštinu značně vytěsnily z veřejného života.

Série jazykových zákonů má vrátit ukrajinštině dominantní postavení, což se ne vždy setkává s pochopením četných národnostních menšin.

Ukrajinští nacionalisté zapojení do uhelné blokády.
V Sýrii plní roli skrytého vykonavatele kremelské vůle hlavně podplukovník v...

Poslední skandál vyvolal návrh na zavedení jazykových kvót v televizi. Zákon už 16. března v prvním čtení schválila Nejvyšší rada Ukrajiny. Nová legislativní úprava kráčí ve šlépějích loňského zákona o rozhlase – minimální podíl písní s ukrajinským textem musí být 35 procent z celkového objemu produkce za 24 hodin.

Podstatou nejnovější televizní normy je požadavek, aby nejméně 75 procent vysílání bylo v ukrajinštině. Opatření se týká i filmů, což může zásadně zúžit výběr, který bude ukrajinský divák mít. Nejen že na celé Ukrajině jsou ruské filmy i seriály hodně sledované, ale často jsou i zahraniční snímky nadabované v ruštině. I to by nyní mělo z ukrajinských obrazovek zmizet. Až na filmy natočené do roku 1991, tedy před vznikem samostatné Ukrajiny. Ty zůstanou v ruštině, ovšem budou opatřeny ukrajinskými titulky. Výjimku mají místní kanály – musejí odvysílat v ukrajinštině jen 50 procent pořadů.

Maďaři a Rumuni po svém

Zatímco na východě země lidé hovoří tzv. suržikem, tedy směsí ukrajinštiny a ruštiny, na západě příslušníci národnostních menšin, především maďarské a rumunské, užívají své jazyky, ale s úřady komunikují spíše v ruštině. To mají nové zákony omezit a zaměnit ruštinu ukrajinštinou.

Kromě kvót v televizích by tomu měl napomoci další zákon o jazyku, který ale ještě parlament neprojednával. Prosazují ho ukrajinští nacionalisté, ale také někteří vysoce postavení politici jako ukrajinský vicepremiér Vjačeslav Kirilenko.

Nový zákon by měl nahradit stávající normu „O základech státní jazykové politiky“, který přijal parlament minulý. To, co chtějí poslancům předložit politici – patrioti – nyní, ale ještě více prosazuje užívání ukrajinštiny a omezuje hlavně rusifikaci veřejného života. Například by mělo být zakázáno „překládat do ruštiny nebo do jakéhokoliv jiného jazyka názvy státních institucí“. Na Ukrajině se totiž vžilo mnoho ruských názvů nejrůznějších úřadů, i když mají ukrajinské alternativy. Ty ovšem používá málokdo. Dokonce i název parlamentu je populárnější v ruštině – Věrchovnaja rada – než v ukrajinštině – Věrchovna rada.

Zmocněnec a puristé

Navrhovatelé zákona trvají na tom, že kromě přijetí nové normy musí být vytvořen institut, který bude šíření ukrajinštiny kontrolovat a sledovat porušování pravidel. Měla by vzniknout funkce speciálního jazykového zmocněnce, neboť se vzhledem k příbuznosti ruštiny a ukrajinštiny očekává i řada sporných případů. Kromě toho bude o jazykovou čistotu dbát armáda jazykových inspektorů precizně ovládajících ukrajinštinu – pro začátek by jich mělo být 27, ale každý by si měl vytvořit svůj tým. Takže nakonec by nová instituce měla stovky členů – jazykových puristů. Jejich úkolem by mělo být například i odhalování užívání ruštiny na pracovištích, za což by měli být lidé pokutováni.

Vzdor tomu, že ruská média už informují o zákonu jako o „hotové věci“, na Ukrajině nejspíš neprojde, nebo alespoň ne ve své nejpřísnější podobě.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...