Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

‚Hávlckovy psysi‘ Jedním z příznaků Masarykova špatného zdravotního stavu bylo jeho písmo

Lidé

  14:25
PRAHA - Jedním z nejvážnějších příznaků Masarykova zdravotního stavu se květnu 1934, poté co byl prezident postižen mozkovou příhodou, stala jeho neschopnost korektně psát. Na úvodním snímku je seznam knih, který prezident napsal 11. června 1934 pro svého knihovníka.

Na snímku je seznam knih, který prezident Masaryk napsal 11. června 1934 pro svého knihovníka. foto: Jindřiška Smetanová: TGM „Proč se neřekne pravda?“ ze vzpomínek dr. Antonína Schenka. Primus 1999.

Obsahoval spisy, které si měla prostudovat ošetřovatelka Jiřina Kozová, u níž prezident při hovoru zjistil mezery ve znalostech světové literatury.

O tom, že u Masaryka nešlo pouze o problém jemné motoriky, svědčí to, že komolil slova. Např. místo „Björnsonovy spisy“ čteme „Bjorn´sen psysy“. Přeházená písmena se objevují i v dalších slovech, místo „Havlíčkovy spisy“ psal prezident „ Hávlckovypsysi“. Třístránkový seznam obsahuje i položky, které se nedají téměř vyluštit.

Na snímku je seznam knih, který prezident Masaryk napsal 11. června 1934 pro...
T. G. Masaryk.

Masaryk měl velký problém se i podepsat. Jednotlivé litery mu musely být diktovány, a jak ukazují následující dva snímky, jeho podpis byl zcela deformovaný. První podpis pochází z konzulského pověření Otokara Tichého do Neapole z 5. ledna 1929, tedy z doby, kdy byl Masaryk zdráv.

Masarykův podpis z doby, kdy byl zdravý.

Druhý autograf ukazuje podpis hlavy státu na pověření téhož diplomata, tentokrát do Sarajeva 1. června 1934. Ze srovnání je patrné, že Masarykovo písmo změnilo sklon a tvar liter i způsob jejich napojení. Chybí také pro dřívější podpis charakteristické iniciály „T.“ a „G.“ a celkově se písmo stalo skoro dětským. Podpis svědčí o velké nejistotě pisatele.

Masarykův podpis po mrtvici.

Nutnost podepisovat úřední listiny prezidentovi přinášela velké vypětí. Situaci vyřešili úředníci jeho kanceláře tak, že v červenci 1934 nechali vyrobit podpisové razítko s faksimile prezidentova podpisu. Od 21. července 1934 pak Masaryk svou rukou již nic nepodepsal, zákony a jiné úřední dokumenty razítkovali jeho úředníci na místě, kam přiložil prst. Originál Masarykova podpisového razítka je od čtvrtka vystaven na výstavě Fenomén Masaryk v Národním muzeu v Praze.

Obrázek není k dispozici
Autor: