Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jedna velká nejistota, píše evropský tisk o britských volbách

Svět

  11:39
Nejistota, poloviční vítězství, bezvýchodná situace... Tak komentuje evropský tisk situaci po britských parlamentních volbách, ve kterých sice zvítězili Cameronvi konzervativci, ale získat potřebných 326 hlasů, jenž by jim zaručovaly většinu, se jim nepodařilo.

Britský tisk o výsledcích parlamentních voleb ve Velké Británii foto: Reuters

Komentáře vítězství britských konzervativců

"Bez absolutní většiny a při neexistenci psané ústavy se Velká Británie ponoří do nejistoty: výběr předsedy vlády bude záviset na politických čachrech, zprostředkování ´mandarínů´ a tlaku sdělovacích prostředků a veřejného mínění," píše francouzský Libération.

To Le Monde se pozastavuje nad neúspěchem liberálních demokratů, ten byl pro mnohé (zvláště po předvolebních debatách) poněkud šokující. Všímá si ale také dopadu výsledku voleb na finanční trhy, které se "blokovaného" parlamentu obávaly.

Také francouzský list Le Figaro mluví o nastávajícím období v Británii jako o době institucionální nejistoty - podle něj se totiž dosavadní labouristický premiér Gordon Brown bude chtít i nadále udržet u moci.

Německý ekonomický list Handelsblatt napsal, že Britové dali ve volbách průchod svému hněvu na premiéra Gordona Browna. Zároveň ale neřekli zcela jasně, kdo jej má nahradit. "Nepostavili se rozhodně za nabídku změny Davida Camerona - ať už z nedůvěry, z rozezlenosti nad politickým systémem nebo ze strachu před hospodářskou tvrdostí, jíž se u toryů obávají." "Britové volili v zástupech, jako už léta ne. Ale stovky voličů ještě stály ve frontách před volebními středisky, když už čas vypršel. Nejen volební systém nechal zemi ve štychu. Dokonce i organizace voleb byla chatrná," poznamenal deník a přidává otázku: "A jak má národ, který se zdá být tak málo jednotný, začít s tvrdými úspornými úkoly, které před ním stojí?"

Jako paradox vidí výsledek voleb největší německý deník Süddeutsche Zeitung. "Liberální demokraté Nicka Clegga a premiér Gordon Brown jsou hlavními poraženými britských voleb. A přesto by z nich ještě mohli vzejít jako hlavní vítězové," napsal.  Konzervativci se prý mohou cítit nanejvýš jako morální vítězové, neboť kýžená většina jim zřejmě zůstane vzdálena. "Budou potřebovat podporu jiné strany, a protože svazek se severoirskými spojenci pravděpodobně nebude stačit, mohou to být pouze liberální demokraté," napsal list. To, že nezískali více mandátů pro ně podle deníku musí být zdrcující. "Přesto by mohli dosáhnout hlavního cíle: prolomit železné sevření, s nímž je většinový volební systém trvale vylučoval z politického vlivu a zajišťoval mocenský duopol oběma velkým stranám," shrnul situaci v Británii.

Přední španělský deník El País vidí ve výsledcích voleb hrozbu určité politické nestability ve zvlášť choulostivém momentu. Nejde jen o celkovou hospodářskou situaci v zemi, která musí v příštích letech omezit veřejné výdaje, ale i o časovou shodu britských voleb s řeckou krizí, která začíná infikovat globální ekonomiky. Uvedl také, že neexistence absolutní většiny je zřejmě argument pro volební reformu v Británii.

"Závěry lze shrnout do jediného slova: nejistota," napsal další španělský list El Mundo. Za nejpravděpodobnější scénář považuje menšinovou vládu konzervativců.

Také italský Corriere della Sera píše o "polovičním vítězství" konzervativců.

La Repubblica výsledky shrnuje jako "bezvýchodní situaci".

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!