Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Jednání se potáhne do večera, Tejc provedl sněmovnou rodinu

Česko

  7:44aktualizováno  13:34
PRAHA - Poslanecká sněmovna bude pokračovat v projednávání vládních reformních zákonů vrácených Senátem. Po pěti dnech obstrukční taktiky opoziční ČSSD by se mohla dostat k závěrečnému hlasování. Sobotní jednání skončilo jen několik minut po půlnoci.

Zleva ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík, poslanec ČSSD Antonín Seďa, místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek a zády ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) při večerním jednání Poslanecké sně foto: ČTK

Opozici už  "docházejí" poslanci poté, co vládní koalice v reakci na postup ČSSD prosadila nejprve omezení délky jednotlivých poslaneckých vystoupení na dvakrát deset minut a poté i spojení debaty o vládních reformních zákonech do jednoho celku.

Poslanci ČSSD v sobotu upozornili, že takový postup nemá podporu ani právního oddělení samotné sněmovny. Přijaté zákony pak plánují napadnout u Ústavního soudu právě kvůli podle nich nezákonnému způsobu jejich nynějšího projednávání.

Rozhodnout by se tak mohlo o zákonech představujících zdravotnickou, sociální a důchodovou reformu, i změny v DPH.

Cestu do Sněmovny hlídají policisté

Proti ochranným opatřením před Sněmovnou vystoupil Bohuslav Sobotka a dostal se tak do sporu s ostatními poslanci. "My jako sociální demokraté se necítíme nijak ohroženi, myslíme si, že je sněmovna chráněna dostatečně," zareagoval.

Vítězslav Jandák (ČSSD) prohlásil, že nechce být jako člen Ústředního výboru Komunistické strany Československa v polovině roku 1989. Podle něj mu prý jeden z policistů řekl, že zábrany byly rozmístěny "na příkaz předsedkyně sněmovny". Předsedkyně Miroslava Němcová na to odvětila, že ochranná nařízení jsou rozhodnutím Policie ČR a není v její kompetenci něco takového nařizovat. 

U vchodu do sněmovny jsou rozmístěna kovová zábradlí, aktivisty z ProAlt zde hlídají policisté. Demonstrace jsou ze zákona do 100 metrů od sídla parlamentu zakázány. ČSSD proti opatřením protestovala a požadovala jejich zrušení. "Nejsem schopen ani lidem, kteří se tu pohybují vysvětlit, co se tu vlastně děje," ohradil se znovu Sobotka. Příchozí se totiž museli prokázat policii. "Klidně si oploťte úřad vlády, ale Poslanecká sněmovna není vaše," uvedl.  

ČTĚTE TAKÉ:

"Bezpečnostní akce," zdůvodnil stručně jeden z policistů příčiny netradičních opatření.Boris Šťastný (ODS) jejich přímou souvislost s demonstranty zpochybnil.

"Včera i v minulosti jsme se prodírali skrz tyto občany, diskutovali jsme s nimi a nebyl v tom žádný problém," uvedl. Podle něj ochranná služba Policie ČR ale má důvod, proč se rozhodla posílit bezpečnostní opatření. ČSSD by podle něj měla žádat vysvětlení od policejního prezidenta, nemůže čekat veřejné zdůvodnění.

Josef Novotný (VV) dal demonstranty, jichž podle něj ráno bylo před zábranami pět, do přímé spojitosti s ČSSD. "Je tam pět lidí, kteří drží ty samé cedule, které jsou tady u těch lavic (ČSSD), vyrobené ve stejné tiskárně stejnými ideologickými vůdci. Za ta opatření je odpovědná sociální demokracie," prohlásil. Sobotka se proti tomu ohradil.

Michal Hašek (ČSSD) označil Novotného slova za "ranní agenturní svodku ABL", tedy bezpečnostní agentury, která patřila předsedovi poslanců VV Vítu Bártovi. "Takže už víme asi, jak to bylo," dodal. Zároveň ale požádal, aby policejní zábrany vysvětlil ministr vnitra včetně ceny této akce.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...