Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

‚Jefferson by Trumpa neměl v lásce. Straší mě diktátor v Bílém domě’

Svět

  18:00
FILADELFIE - Rob Suickeis dokáže zpaměti citovat pasáže z Deklarace nezávislosti USA, ústavu, sepsanou Jamesem Madisonem, či biografické úryvky ze života Thomase Jeffersona a dalších „otců zakladatelů“, jak se říká generaci politiků z druhé poloviny 18. století, kteří stáli u zrodu USA.

Trumpa ne! V jedné věci mají stoupenci demokratů jasno, odmítají republikánského kandidáta Trumpa. foto: Reuters

Suickeis pracuje v malém muzeu na rohu Sedmé ulice a ulice Market v centru Filadelfie, kde před 240 lety Jefferson během dvou týdnů sepsal slavnou deklaraci. Její přesná kopie visí zarámovaná v prvním patře muzea, v tom druhém si návštěvníci mohou prohlédnout Jeffersonovu zrekonstruovanou pracovnu a ložnici.

Kandidát Trump:

„Straší mě představa, že by se pan Trump stal prezidentem, nebo lépe řečeno prvním politikem v Bílém domě s diktátorskou náturou,“ říká tento zhruba 60letý muž s hustým šedivým plnovousem.

Zamyslí se nad důvodem, který řadu voličů Republikánské strany přiměl k volbě Donalda Trumpa. „Řekl bych, že jeho voliči nejsou prostě vystaveni více názorům a nedokážou vidět věci ve veškeré své rozmanitosti a komplexnosti,“ míní.

On sám rozšiřuje svou znalost o lidech a odlišných kulturách v nedaleké tržnici s názvem Reading Terminal Market, kam často chodí na oběd či večeři.

Tržnice, kde vedle rybího, ovocného či sýrového trhu lze najít malé restaurace z celého světa, kde se zákazníci usazují na barové židle a sledují, jak jim kuchaři připravují pokrmy přímo před jejich zraky.

Rob se tu za barovým pultem usazuje spolu s Asijci, černochy, Araby či bělochy a u řeckého gyrosu, francouzské palačinky či maďarské klobásy diskutuje na nejrůznější témata, a jak říká, často poslouchá a učí se. Místo Roba Suickeise inspiruje, rozvíjí tu nové myšlenky a čerpá nové dojmy. Na tom všem následně staví svůj životní postoj.

Země menšin

‚Horší byla jen epidemie AIDS.‘ Svět ztracené generace bělochů se hroutí

Reading Terminal Market může posloužit jako vizuální příklad toho, kam se Amerika v posledních letech posunula – a to k zemi minorit. Původně dominantní bílá rasa je ve Spojených státech vytrvale na ústupu, za nejrychleji se rozrůstající etnikum jsou nyní považováni Hispánci. Ti mají do roku 2050 být dokonce nejpočetnější rasovou skupinou v USA.

V tržnici a podobných místech je velmi těžké najít příznivce Donalda Trumpa, který má u minorit mizivé preference. Například u Afroameričanů v Pensylvánii, kam patří Filadelfie, podle průzkumů nemá Trump ani jednoprocentní podporu. Podobně bídně si vede i u Latinos.

Přesto je Pensylvánie letos považována za stát, který je ve hře – a s ním dvacet elektorálních hlasů. Jen pro srovnání, Florida má jen o devět hlasů více, což z Pensylvánie činí extrémně důležitý volební stát. Pokud zde, v tradičně demokratickém státě, Trump dokáže zvítězit, dramaticky se přiblíží prezidentství.

Demokratická kandidátka Hillary Clintonová.
Donald Trump v Clevelandu.

Přitažlivá rétorika

Donald Trump má většinu svých voličů v zemědělských oblastech státu, a to především na západě Pensylvánie. Zde nelze najít žádné multikulturní trhy, je to kraj farem a továren, řada z nich zavřených a nechaných napospas času. Spousta lidí (převážně bělochů) tu v posledních letech ztratila stabilní a solidně placenou práci. Tito lidé slyšeli na rétoriku Donalda Trumpa o tom, že jejich živobytí uzmuly korporace, jež své manufaktury přemístily do Číny a Indie, kde jsou výrobní náklady nesrovnatelně nižší.

Trump rovněž umně kritizuje politiky, kteří podporují globální pakty, jež podle něj rovněž zdevastovaly industriální Středozápad USA.

Jak znemožnit Sanderse? Tisíce ukradených e-mailů otřásají Demokratickou stranou

Hillary Clintonová tyto mezinárodní obchodní smlouvy podporuje stejně jako Tim Kaine, jenž je kandidátem na viceprezidenta strany. V kritice smluv se Trump shoduje s Berniem Sandersem, jemuž podobná rétorika během demokratických primárek přinesla překvapivé vítězství v průmyslovém Michiganu. Rozdíl je nicméně v tom, že Trump za úpadkem regionu rovněž vidí imigranty, kteří podle něj Američanům berou práci.

„Mnozí Američané nikdy ani nepřišli do kontaktu s jinou rasou, a lehce se tak mohou nechat zlákat podobnou antiimigrační rétorikou,“ uvažuje Rob, kterého na Trumpově popularitě snad nejvíce udivuje jeho role spasitele. „Jefferson přece přišel s myšlenkou osobního štěstí, jež ale záleží na úsilí každého z nás, ne na Trumpovi. Toho by Jefferson vůbec neměl v lásce,“ řekne Rob.

S povzdechem se zvedne, blíží se zavírací doba muzea. Jak je jeho letitým zvykem, Rob Suickeis si půjde dát večeři do tržnice Reading Terminal Market, kde se tak rád „vzdělává“.

Autor je zvláštní zpravodaj LN ve Filadelfii.

Autor: