Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Jeruzalém řeší obří korupční skandál. Úplatky bral i expremiér

Svět

  9:28
JERUZALÉM - Milionové úplatky za povolení výstavby komplexu luxusních bytových domů bral podle vyšetřovatelů i bývalý premiér Olmert.

Nová dominanta? Luxusní bytová výstavba v jihozápadním Jeruzalémě. Právě kvůli ní se prý rozdaly stamilionové úplatky. foto: Eva Turečková

Není tomu tak dávno, kdy někdejší hotýlek Holyland situovaný v jihozápadním cípu Jeruzaléma obklopoval rozsáhlý lesopark. Dnes tu ční do nebe obří komplex luxusních bytových domů, který je z většiny míst západního Jeruzaléma prostě k nepřehlédnutí. A není divu - podle izraelské protikorupční policie zabírá dvanáctinásobek původně schválené plochy.

Jeho realizace byla možná dík štědrým úplatkům - podle policie přijali magistrátní úředníci v letech 1999 až 2007 v přepočtu čtvrt miliardy korun.

"Je to jeden z nejvážnějších korupčních skandálů v dějinách Izraele," prohlásil o aféře soudce Abraham Heiman, který má "horkou" kauzu na starosti. Za rozdané úplatky se podařilo na magistrátu smést ze stolu stovky námitek proti megalomanskému projektu ze strany ekologů i zastánců původního rázu Jeruzaléma. Podle policie se štědře dostalo i na hlavního městského architekta Uriho Šitrita. Ten původně proti komplexu s 32patrovou věží ostře vystupoval, později se ale stal jejím horlivým zastáncem.

Do vazby bylo postupně vzato nejméně 10 vysoce postavených úředníků včetně Šitrita. Pět dní strávil za mřížemi i bývalý starosta Jeruzaléma Uri Lupolianski. A v pondělí policie zadržela po příletu z dovolené někdejší poradkyni bývalého premiéra Ehuda Olmerta Šulu Zakenovou. Podle vyšetřovatelů brala a přerozdělovala úplatky od developerů jak v hotovosti, tak ve formě "služeb".

Olmert znovu na scéně
Právě prostřednictvím Zakenové si prý přišel výměnou za podporu Holylandu na 3,5 milionu šekelů (přes 17 milionů korun) i někdejší starosta Jeruzaléma a pozdější předseda vlády Olmert.
"Nikdy jsem nenabídl ani nepřijal úplatek, ať už přímo, či nepřímo," hájil se Olmert v televizním projevu s tím, že celá kauza je bezprecedentní snaha zmařit jeho život. Bývalý premiér dal podle svých slov Holylandu "zelenou" v jeho začátcích, když šlo podle projektové dokumentace o tři hotely, které měly napomoci turistickému boomu, a o pár stovek bytů. "Projekt se radikálně změnil až později a s tím já nemám nic společného," tvrdí Olmert a odkazuje na dobu, když už stál v čele radnice Lupolianski.

Bývalý premiér už dochází před soud kvůli třem jiným korupčním kauzám. V žádné zatím nebyl usvědčen. V aféře Holyland ale mají vyšetřovatelé eso v rukávu -na tajném místě ukrývaného tzv. státního svědka, který je ochoten výměnou za značně snížený postih před soudem přiznat, že se na toku úplatků kolem Holylandu přímo podílel, a hlavně souhlasil, že usvědčí své někdejší spolupracovníky.

Pral starosta peníze přes charitu?
Zatímco Olmertova pověst má již značné trhliny, jinak je tomu u bývalého starosty Lupolianského, otce dvanácti dětí a zakladatele obří charitativní organizace Jad Sarah pomáhající statisícům chudých a handicapovaných Izraelců. Vyšetřovatelé ultraortodoxního politika podezřívají, že se obohatil o tři miliony šekelů (15 milionů korun) a peníze propral právě prostřednictvím Jad Sarah.

Lupolianského kolegové odmítají uvěřit, že by byl jejich šéf něčeho takového schopen. Poukazují přitom na skutečnost, že politik dlouhá léta žije se svou početnou rodinou v sídlištním devadesátimetrovém bytě, a všechny příjmy do pokladny Jad Sarah jsou účetně evidovány. Tzv. developerských korupčních kauz je přitom podle odborníků v Jeruzalémě mnohem více a vesměs jde o známé luxusní projekty.

"Většina úplatků se točí kolem převedení pozemků ze zemědělské nebo parkové zóny na obytnou zónu, kde jsou pozemky mnohem dražší," vysvětluje době známý jev odborník na nemovitosti v Jeruzalémě Reuben Beiser.

Autor: