Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ještě k útoku a o tom, že se prý blíží konec 'písíček'

Svět

  12:05
Americký tisk dnes věnuje nejvíc prostoru tragické události v Arizoně. Podrobně rozebírá možné motivy útočníka, který zabil šest lidí a vážně zranil členku Sněmovny reprezentantů Gabrielle Giffordsovou.
Dívka u notebooku (ilustrační foto)

Dívka u notebooku (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Deník The Wall Street Journal tak například přišel s tím, že byl mladík Jared Lee Loughner Giffordsovou posedlý. V jeho sejfu byl totiž objeven dopis s hlavičkou její kanceláře, Giffordsová mu v něm - podobně jako dalším mnoha lidem - děkovala za účast na mítinku, který se v Tucsonu uskutečnil před třemi lety.

V sejfu byly i další dokumenty se jménem mladé demokratky, což dokazuje, že se nestala terčem útoku náhodou. Útok pochopitelně rozpoutal (pokolikáté už?) i debatu o zákonu o držení střelných zbraní. PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE

U deníku The Wall Street Journal ještě chvíli zůstaneme. Novinář a spisovatel Mike Malone v něm společně s kolegou Tomem Hayesem v komentáři dokazuje, že končí éra klasických počítačů a laptopů. Ptáte se, co je nahradí? Odpověď je jednoduchá - čím dál populárnější chytré telefony a hlavně tablety.

Autoři se ohánějí statistikami a prognózami, které však nejsou zas až tak odtržené od reality. Dík firmě Apple a jejím líbivým hračkám dnes čím dál víc Američanů používá k surfování na internetu výhradně svůj telefon nebo tablet. Uživatelů IPhonů je zatím víc, ale jen proto, že si IPad drží poměrně vysokou cenu (500 dolarů).

Malone s Hayesem citují vedle jiných prognózu, podle níž bude za čtyři roky používat tablet víc než 80 milionů Američanů. Každopádně už za dva roky by prý měl počet chytrých telefonů definitivně přerůst počet osobních počítačů.PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE

Po delší době se na scéně znovu objevují webové stránky WikiLeaks. Jejich provozovatelé, jak dnes píše deník The Los Angeles Times, tvrdí, že si americká vláda opatřuje všechny možné personálie týkající se lidí, kteří mají s projektem co do činění, v čele s jeho zakladatelem Julianem Assangem.

Deník cituje emailové prohlášení, podle nějž prý americké úřady tlačily na provozovatele sociální sítě Twitter (stejnojmennou kalifornskou firmu) s tím, aby jim zpřístupnili archiv zpráv a kontaktních informací Assange a dalších lidí, mezi nimiž figuruje i poslankyně islandského parlamentu Birgitta Jonsdottirová.

"Kdyby se podobně zachovala íránská vláda a obstarávala si informace o novinářích a aktivistech, celý svět by to odsoudil," citoval deník The Los Angeles Times emailové prohlášení provozovatelů webu WikiLeaks.PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE

Autor: