Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Jídlo pro hladovějící Somálce končí na tržištích

Evropa

  7:56
MOGADIŠO - V Somálsku byly ukradeny tisíce pytlů s potravinovou pomocí pro oběti hladomoru, která se pak prodává na trzích v hlavním městě Mogadišu.

Na územích kontrolovaných Šabábem se humanitární pomoc nedostává. foto: Reuters

Na základě svých zjištění to uvedla agentura AP. Potravinovou pomoc v Somálsku potřebuje podle OSN více než 3,2 milionu lidí, tedy asi polovina obyvatel. Světový program pro výživu (WFP) poprvé přiznal, že rozkrádání potravin už dva měsíce vyšetřuje.

PSALI JSME O HLADOMORU V SOMÁLSKU

AP tvrdí, že na trzích v Mogadišu se prodávají hromady pytlů s razítky WFP, americké agentury pro rozvojovou pomoc USAID a japonské vlády. Na nejméně osmi místech se pomoc - kukuřice, obilniny nebo speciální burákové máslo pro hladovějící děti - prý prodávala ve velkém; vidět byla však i v řadě menších obchodů.

Somálské ženy dostávají příděl potravin z humanitární pomoci

Podle nejmenovaného mogadišského činitele obchodníci rozkradou možná až polovinu pomoci. Žně prý nastaly především v poslední době, kdy pomoc do metropole začala proudit ve větší míře a prakticky bez kontroly.

Osm obchodníků pak uvedlo, že jídlo koupili od muže, kterého ze zpronevěry pomoci vinila již loňská zpráva OSN. Ani poté, co se pomoc dostane k potřebným, si jí Somálci nemohou být jisti. Například rodiny ve vládním táboře Badbado uvedly, že když si je novináři s přidělenou pomocí vyfotili, potraviny musely vrátit.

Rozsah krádeží podle AP vyvolává pochyby o ochotě humanitárních organizací a somálské vlády bojovat s korupcí a vzbuzuje otázky, nakolik podobné incidenty napomáhají občanskému konfliktu v zemi.

WFP uvedl, že systém kontroly posílil, ale vzhledem k obtížnosti přístupu do některých částí země nelze další útoky a zpronevěru pomoci prý zcela vyloučit.

Mezinárodní výbor Červeného kříže rozdal téměř 400 tun potravin v oblastech kontrolovaných islamistickým hnutím Šabáb na jihu Somálska

Východoafrické Somálsko a další země takzvaného Afrického rohu sužuje nejhorší sucho za posledních 60 let. V Somálsku již dvacet let chybí fungující vláda a radikální islamisté hlásící se k teroristické síti Al-Káida brání dodávkám potravin do jižních oblastí, které jsou nejhůře postiženy hladem. Kvůli přesunům velkého množství lidí a špatným hygienickým podmínkám Východoafričany podle mezinárodních organizací ohrožuje také cholera.

Organizace hájící lidská práva Human Rights Watch (HRW) v dnes zveřejněné zprávě obvinila z podílu na krizi v Somálsku islamistické hnutí Šabáb i somálskou přechodnou vládu. Spolu s mírovými jednotkami Africké unie AMISOM prý nesou podíl na zločinech, které se zde odehrávaly, a tím zhoršily situaci obyvatelstva.

Podle osmapadesátistránkového dokumentu, založeného především na rozhovorech se somálskými uprchlíky, v Mogadišu střílely všechny zapojené strany a zabíjely přitom nevinné lidi. HWR všechny aktéry vyzvala, aby přestali s porušováním lidských práv civilistů, a vybídla k ustavení vyšetřovací komise v rámci OSN, která by určila pachatele násilností. USA, EU a OSN by měly nadto vyvíjet tlak na přechodnou vládu, aby své zákroky vysvětlila.

Autoři: ,

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...