Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zastavíme boje a propustíme vězně, slíbila jihosúdánská vláda

Svět

  15:55aktualizováno  22:36
JUBA/NAIROBI - Jihosúdánská vláda se zavázala k okamžitému zastavení bojových operací. Oznámili to východoafričtí vůdci, kteří se sešli v Keni k jednáním o napjaté situaci v této nové africké zemi, napsala agentura Reuters.

Boje v Jižním Súdánu foto: Reuters

Jižní Súdán rovněž oznámil, že se chystá propustit zadržované politiky, které obviňuje z podílu na neúspěšném pokusu sesadit Kiira.

Takzvaný Východoafrický mezivládní úřad pro rozvoj (IGAD) se nyní snaží ke stejnému prohlášení přimět i povstalecké oddíly bývalého viceprezidenta Rieka Machara. Jihosúdánská vláda rovněž přislíbila propustit většinu politiků, které viní z podílu na údajném puči.

ČTĚTE VÍCE:

"(IGAD) vítá závazek Jižního Súdánu zastavit okamžitě boje a vyzývá Rieka Machara a další strany k učinění obdobných slibů," citoval Reuters z komuniké IGAD.

Vrcholného východoafrického setkání v Nairobi se neúčastní jihosúdánský prezident Salva Kiir. Jistý keňský činitel to zdůvodnil tím, že Kiir již ve čtvrtek v Jubě hovořil s etiopským premiérem Hailemariamem Desalegnem a keňským prezidentem Uhurem Kenyattou. "Všechno, co potřebovali prodiskutovat, prodiskutovali," uvedl zmíněný keňský představitel.

Podmínka pro mírové rozhovory

Jižní Súdán rovněž oznámil, že se chystá propustit zadržované politiky, které obviňuje z podílu na neúspěšném pokusu sesadit Kiira. Rebelové trvají na propuštění jedenácti předních politiků jako na klíčové podmínce pro mírové rozhovory.

Boje v Jižním Súdánu

  • V Jižním Súdánu bojují jednotky prezidenta Kiira proti povstalcům vedeným Macharou.
  • Násilnosti, které propukly v polovině prosince, si již vyžádaly tisíce obětí a dotlačily nejmladší africký stát na pokraj občanské a etnické války.
  • Za Kiirem stojí příslušníci jeho kmene Dinků, za Macharem zase Nuerové.

"Jsme velmi povzbuzeni tím, že prezident zopakoval, že s výjimkou tří vrcholných představitelů strany Súdánského lidového osvobozenecké hnutí (SPLM) budou ostatní, kteří byli zadrženi, brzy propuštěni," uvedl v televizním prohlášení zvláštní americký vyslanec pro Jižní Súdán Donald Booth.

Armáda mezitím oznámila, že zcela ovládla město Malakal, které je administrativním centrem jihosúdánského státu Horní Nil. Horní Nil je nyní hlavním producentem jihosúdánské ropy, neboť těžba v ostatních státech se kvůli bojům zastavila. Vláda opakovaně ujišťuje, že hornonilská pole jsou v bezpečí a pod kontrolou armády.

Vrcholného východoafrického setkání v Nairobi se neúčastní jihosúdánský prezident Salva Kiir.

Rada bezpečnosti OSN v úterý odhlasovala zvýšení počtu členů mírové jednotky OSN z 8000 na téměř 14.000 lidí, kteří budou vybaveni dalšími vrtulníky a zbraněmi. Zvláštní zástupkyně OSN v Jižním Súdánu Hilde Johnsonová k tomu uvedla, že první posily i materiál by měly do země dorazit dnes nebo o víkendu. Od 15. prosince, kdy boje začaly, z domovů prchlo více než 120.000 lidí, z nichž více než polovina hledá útočiště u OSN.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...