Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Jižní Korea trestá KLDR: zakáže jejím lodím pohyb ve svých vodách

Svět

  13:39
SOUL - Jižní Korea ohlásila sérii diplomatických a obchodních protiopatření, jimiž chce reagovat na březnový útok Severní Koreje na jihokorejskou válečnou loď.

Korveta Čchonan, kterou zřejmě potopilo severokorejské torpédo, zpátky v docích. foto: Reuters

Spojené státy vyjádřily svému asijskému spojenci plnou podporu, přičemž podpořily jeho snahu opět snížit vyostřené napětí na Korejském poloostrově diplomatickou cestou.

Jihokorejský prezident I Mjong-bak ve svém poselství k národu oznámil, že Soul oficiálně obviní KLDR z útoku na svou loď na půdě Radě bezpečnosti OSN. Také zastaví obchodní výměnu s KLDR a zakáže jejím plavidlům pohyb ve svých vodách. Jde o reakci na potopení válečného plavidla severokorejským torpédem, při kterém zahynulo 46 jihokorejských námořníků.

Jihokorejský prezident I Mjong-bak

Americký prezident USA Barack Obama vyjádřil jihokorejskému prezidentovi "plnou podporu" a nařídil americké armádě, aby úzce spolupracovala s jihokorejskými ozbrojenými silami s cílem "zabránit nové agresi" Severní Koreje.

ČTĚTE TAKÉ: Korejský mír torpédován. KLDR kvůli potopené lodi pohrozila válkou

"Severní Korea se musí okamžitě omluvit, potrestat osoby zodpovědné za útok a především zastavit své válečnické a výhružné jednání," uvádí se v komuniké Bílého domu.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která je na návštěvě Číny, prohlásila, že Washington podporuje záměr jihokorejského prezidenta přenést záležitost na půdu OSN. Clintonová, která má ve středu přijet do jihokorejského Soulu, vyzvala zároveň Peking, aby s USA koordinoval reakci na incident mezi oběma korejskými státy. Situaci označila za "předmět naléhavého znepokojení". "Čína uznává, že jde o vážnou situaci. Rozumí jihokorejské reakci. Uznává, že je důležité zachovat mír," prohlásila Clintonová.

Jihokorejský prezident:

Vždy jsme tolerovali brutalitu Severní Koreje, znovu a znovu. Dělali jsme to proto, že jsme vždy byli vedeni opravdovou touhou po míru na Korejském poloostrově.

Jihokorejský ministr obrany Kim Te-jong prohlásil, že Soul uspořádá společně s americkou armádou protiponorkové cvičení. Soul také prý obnoví na hranici vysílání z tlampačů proti Severní Koreji a zúčastní se Američany vedeného cvičení k zadržování plavidel s podezřelými jadernými nebo raketovými zbrojními náklady.

Severní Korea musí být potrestána za své opakované provokace, řekl jihokorejský prezident a v projevu z národního Památníku války vypočítal "neustávající" typy útoků komunistického Severní Koreje, včetně pumového útoku v jihokorejském letadle, při němž v roce 1987 zahynulo všech 115 lidí na palubě.

"Naším hlavním cílem není vojenská konfrontace," ujistil prezident v projevu přenášeném televizí. Varoval však zároveň, že Soul už nebude trpět žádné další severokorejské provokace a je připraven při jakémkoliv dalším narušení svého vzdušného prostoru, teritoriálních vod nebo území okamžitě využít svého práva na sebeobranu.

Důkaz proti KLDR: část severokorejského torpéda, jež potopilo jihokorejsku korvetu

"Vždy jsme tolerovali brutalitu Severní Koreje, znovu a znovu. Dělali jsme to proto, že jsme vždy byli vedeni opravdovou touhou po míru na Korejském poloostrově," citovala z prezidentova prohlášení agentura AP.

"Teď se ale věci změnily. Severní Korea zaplatí cenu odpovídající jejím provokačním aktům," řekl I Mjong-bak. "Budu pokračovat v přijímání tvrdých opatření s cílem přivést Sever k odpovědnosti." Severokorejský ústřední deník Rodong sinmun současně s plánovaným projevem jihokorejského prezidenta označil výsledky vyšetřování útoku na jihokorejskou loď za "netolerovatelnou těžkou provokaci", rovnající se vyhlášení války. "Zrádcovská skupina neunikne našemu nemilosrdnému trestu," citovala z deníku agentura KCNA.

Mezinárodní vyšetřovací komise minulý týden potvrdila, že jihokorejskou válečnou loď potopilo 26. března severokorejské torpédo. Zachránit z vod Žlutého moře se podařilo 58 členů posádky korvety Čchonan, 46 námořníků ale při nejhorším neštěstí jihokorejského válečného námořnictva od korejské války v letech 1950 až 1953 zahynulo. KLDR svou účast na incidentu vytrvale popírá.

Autor: