Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

John? Politická kometa, která se řítí k zemi

Česko

  12:55
PRAHA - Radek John vlétl na politickou scénu před dvěma lety. A díky jeho tváři a rázným heslům se Věci veřejné poprvé dostaly do parlamentu. John se stal ministrem a od té doby jeho politická hvězda hasne.

Předseda Věcí veřejných Radek John. foto:  František Vlček, Lidové noviny

John se stal předsedou strany Věci veřejné v červnu 2009 (křeslo předsedy VV bude na konci května obhajovat). Věci veřejné z jeho popularity profilovaly po celou dobu. Díky "známému obličeji" se strana dostala i do Poslanecké sněmovny.

V červenci 2010 byl jmenován ministrem vnitra a místopředsedou vlády. V rámci změn ve vládě premiéra Petra Nečase byl 21. dubna 2011 odvolán z funkce ministra vnitra a ve vládě zůstal jen jako vicepremiér odpovědný za boj s korupcí.

K tématu

Od loňského října je také členem zastupitelstva městské části Praha 5. Již při loňských povolebních vyjednáváních podmiňovaly VV účast v koalici křeslem ministra vnitra pro Johna.

Radek John (nar. 1954)

Vzdělání: Vystudoval scenáristiku a dramaturgii na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze; absolvoval studijní pobyt na World Press Institute v St. Paul v USA.
Předchozí zaměstnání: Redaktor časopisu Mladý svět (1980-1993), scenárista Filmového studia Barrandov (1981-1990), v letech 1993-2009 redaktor televize Nova, kde byl mimo jiné šéfredaktorem publicistiky či šéfproducentem pořadu Na vlastní oči.
Rodina: Rozvedený, s bývalou manželkou herečkou Zlatou Adamovskou má dceru Barboru a syna Petra; mimo manželství se mu narodila dcera Tereza.

Zejména ODS ale kritizovala propojení VV s bezpečnostní agenturou ABL, kterou vlastní rodina neformálního lídra Věcí veřejných Víta Bárty.

Loni v listopadu John vyzval policejního prezidenta Oldřicha Martinů k odchodu z funkce, neboť nebyl spokojen s jeho prací. Premiér Petr Nečas (ODS) tehdy Johnovi vytkl, že ho o výzvě předem neinformoval.

Nepolitická kariéra Radka Johna

Autor filmových scénářů, mimo jiné Jen si tak trochu písknout, Jako zajíci, Sněženky a machři, Proč?, Bony a klid, Tankový prapor, knih Džínový svět, Začátek letopočtu nebo Memento, autor řady dokumentárních filmů, reportáží a článků.

Mnohonásobný vítěz ankety o nejoblíbenější osobnosti televizní obrazovky TýTý v oblasti moderátor (osobnost) publicistiky, absolutní vítěz ankety TýTý za rok 1995.

Spolu s Josefem Klímou byl spjat s jedním z nejstarších pořadů televize Nova, publicistickým týdeníkem Na vlastní oči. Z Novy odešel v únoru 2009 poté, co se v médiích objevily podrobnosti o jeho angažmá ve společnosti Ora print. Založil ji vlivný pražský podnikatel Roman Janoušek a John v ní v letech 2002 až 2009 působil jako předseda představenstva. Firma v té době měla kontroverzní zakázky pro VZP nebo Lesy ČR. John jakékoli pochybení v souvislosti se svým působením ve firmě odmítl.

Spor se řešil i na schůzce vládních stran s prezidentem Václavem Klausem. Martinů po ní oznámil, že ve funkci skončí k závěru loňského roku. Nečasovi se nelíbil ani výběr nového policejního prezidenta a kritizoval komisi jmenovanou ministrem Johnem.

Čtěte také

Letos na jaře policejní odbory přišly s peticí za Johnovo odvolání kvůli úsporným opatřením v resortu vnitra, hlavně snižování mezd a prostředků na provoz.

Odbořáři proti Johnovi

Pod petici odboráři sehnali 35.000 podpisů.

Názor exministra vnitna Ivana Langera

Johna kritizovala v rámci koalice především ODS a jeho odchod z resortu vnitra byl jedním ze základních požadavků premiéra Petra Nečase (ODS) během poslední vládní krize letos v dubnu. John z vnitra sice odešel, zůstal ale vicepremiérem a nově dostal na starost boj s korupcí.

Spory o Moroze

Při výběru svých spolupracovníků však John narazil na premiérův nesouhlas, především v případě bývalého náměstka ministra vnitra Michala Moroze. Organizační struktura i personální obsazení Johnova uvažovaného protikorupčního útvaru přitom bylo v působnosti vedoucího úřadu vlády.

John chtěl Drobila

Autoři: ,